موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تنظیم سند رسمی ماشین

با سلام بر شما دوستان و همراهان بزرگوار. قبل از هر چیز لازم به توضیح است که شما عزیزان می توانید با دنبال کردن مطالب حقوقی در این صفحه "گروه وکلای نستوه" ضمن کسب اطلاعات حقوقیِ کاربردی از خدمات مشاوره و وکالتی "گروه وکلای نستوه" نیز برخوردار شوید.

متاسفانه، در جامعه که زندگی می کنیم، فرهنگ مراجعه و اخذ مشورت از وکیل رسمی عضو کانون وکلای دادگستری پیش از دچار شدن به گرفتاری های حقوقی به درستی جا نیفتاده است. در حقیقت، اغلب مردم این تصور را دارند که خدمات وکلای دادگستری صرفاً محدود به حوزه طرح دعاوی یا دفاع از دعاوی در دادگستری می باشد.

اگرچه بخشی از خدماتی که از سوی وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری در همه جای دنیا ارائه می گرددطرح یا دفاع از دعاوی در دادگستری است. اما به خاطر داشته باشید، ارائه خدمات مشاوره در زمینه های مختلف "نظیر قراردادها" یا دیگر حوزه های حقوقی از مهم ترین خدمات وکلای دادگستری در همه جای جهان محسوب می گردد. شما می توانید، پیش از هرگونه اقدام حقوقی و یا انعقاد قرارداد نظر تخصصی و مشورتی وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری را کسب نمایید تا بدین نحو از بروز بسیاری از مسائل و مشکلات بعدی جلوگیری نمایید. در واقع، برگزاری یک جلسه مشاوره در موضوع مورد نظر می تواند میزان آگاهی شما را بالا برده به نحوی که با دیگاهی صحیح و منطبق بر قانون وارد جلسه انعقاد معامله یا قرارداد یا دیگر مذکرات حقوقی خود شوید. در هر صورت، پیش از آنکه به شرح موضوع این مطلب بپردازیم موضوعی را که به دفعات در این صفحه بیان گردید مجدداً تاکید و بیان می نماییم، مطالعه متن قوانین و مقررات یا مطااب کوتاه کاربردی شما را به یک حقوق دان حرفه ای و زبده مبدل نخواهد کرد. پس سعی نمایید، پیش از دچار شدن به گرفتاری های مربوط به دادگستری با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید. این برایتان بهترین سرمایه گذاری است. در ادامه با ما همراه باشید.

مواردی که در خصوص تنظیم سند خودرو می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • دعوی الزام به تنظیم سند رسمی خودرو چه زمانی طرح می شود؟
  • طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی خودرو چگونه است؟
  • رسیدگی به دعوی الزام به تنظیم سند رسمی خودرو در صلاحیت کدام مرجع است؟
  • نمونه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی خودرو چگونه است؟

در صورت مطالعه مقاله پیش رو می توانید ضمن مراجعه حضوری از خدمات مشاوره تلفنی موسسه حقوقی دادآوران نستوه نیز بهره مند گردید.

در این مطلب به شرح دعوی "الزام به تنظیم سند رسمی خورو" می پردازیم.

همانطور که می دانیم، معاملات مربوط به خودرو از معاملات شایع در جامعه به حساب می آید. بنابراین، بسیاری از پرونده های مطروحه در دستگاه قضایی کشور به حل و فصل اختلافات مربوط به آن مربوط می گردد. یکی از اختلافات مربوط به معاملات خودرو عدم ایفای تعهد تنظیم سند رسمی انتقال از سوی فروشنده می باشد.

در حقیقت، بسیار پیش می آید، که فروشنده پس از معامله حضور در دفتر خانه و تنظیم سند رسمی انتقال به نام خریدار استنکاف می ورزد، در این شرایط خریدار راهی به غیر از مراجعه به دادگستری و طی تشریفات قانونی مربوطه را نخواهد داشت. توضیح اینکه، معمولاً طرفین معامله مربوط به خودرو "خریدار و فروشنده از طریق سند عادی اقدام به معامله می نمایند. سپس فروشنده با اعطاء وکالتنامه رسمی به خریدار وی را به مراکز مجاز تعویض پلاک و شماره گذاری معرفی می نماید. اعطاء وکالتنامه جهت تعویض پلاک به منزله تنظیم سند رسمی انتقال یا به اصطلاح "انتقال قطعی" خودرو محسوب نمی گردد.

در واقع، پس از انجام تشریفات مربوط به تعویض پلاک از سوی خریدار (به موجب وکالتنامه ای که سابقاً به وی اعطاء گردیده است) فروشنده می بایست در دفترخانه اسناد رسمی حاضر شود و خودرو سابقاً فروخته شده را به صورت رسمی و قطعی به خریدار منتقل نماید. در این مرحله با تنظیم سند رسمی و امضاء از سوی فروشنده خودرو خریداری شده به صورت قطعی به خریدار منتقل می گردد. پس تا پیش از انجام مرحله اخیر، یک معامله خودرو به صورت قطعی و رسمی در نخواهد آمد.

سوالی که باید در اینجا طرح نماییم اینکه، در صورت امتناع فروشنده از حضور در دفتر خانه و تنظیم سند رسمی انتقال تکلیف چیست؟

به واقع در فرضی که خریدار با وکالتنامه رسمی داده شده از جانب فروشنده به مراکز مجاز تعویض پلاک مراجعه نموده و اقدام به فک پلاک نموده است، اما متعاقباً فروشنده از حضور در دفتر خانه و تنظیم سند رسمی انتقال به نام خریدار استنکاف می ورزد. حال راهکار قانونی برای احقاق حقوق خریدار چیست؟

در پاسخ باید گفت، خریدار می تواند با مراجعه به دادگستری و طرح دعوی به خواسته "الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی انتقال خودرو" حق قانونی خود را استیفاء نماید. برای این منظور خریدار می بایست با در دست داشتن ادله مربوطه نظیر: مبایعنامه خرید خودرو، کارت خودرو، سند خودرو یا به اصطلاح کارت سبز و سایر ادله و مدارک به انضمام کارت بانکی (جهت پرداخت هزینه های مربوطه) به یکی از دفاترخدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و دادخواست خود را ثبت نماید. در حال حاضر ثبت یک دادخواست از تمامی نقاط ایران امکانپذیر می باشد، اما رسیدگی به دعوی بر اساس مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی با دادگاه صالح می باشد.

رسیدگی به دعوی "الزام به تنظیم سند رسمی خودرو" در صلاحیت کدام دادگاه می باشد؟

در پاسخ به این سوال می گوییم، رسیدگی به این دعوی از حیث صلاحیت محاکم تابع مقررات دعاوی اموال منقول و همچنین ماده ۱۳ قانون پیش گفته خواهد بود. به نحوی که این دعوی را می توان در دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده یا دادگاه محل انعقاد قرارداد یا دادگاه محل اجرای تعهد طرح نمود. همچنین لازم است بدانید، در صورتی که خودرو موضوع دعوی شما به کمتر از دویست میلیون ریال تقویم گردد رسیدگی به دعوی شما در صلاحیت شورای حل اختلاف خواهد بود.

آیا طرح دعوی به خواسته "الزام به تنظیم سند رسمی خودرو" صرفا از جانب خریدارقابل طرح می باشد؟

خیر؛ این دعوی می تواند از سوی خریدار یا فروشنده طرح گردد. مطابق مقررات قانون مدنی و رویه دادگاه ها حضور در دفتر خانه و تنظیم سند رسمی انتقال صرفاً یک تعهد یک سویه به حساب نمی آید، بلکه تعهدی طرفینی خواهد بود. پس اگر خریدار نیز از حضور در دفترخانه و تنظیم سند رسمی انتقال استنکاف ورزد فروشنده می تواند وی را الزام به حضور و تنظیم سند رسمی انتقال نماید. البته در عمل کم تر پیش می آید که خریدار جهت انتقال قطعی خودرو در دفترخانه اسناد رسمی حاضر نگردد. مورد بعدی اینکه به جهت احتیاط می توانید، از طریق تامین خواسته یا دستور موقت دادگاه، از نقل و انتقال رسمی خودرو جلوگیری نمایید تا به دعوی شما رسیدگی گردد.

در پایان باید گفت، علاوه بر موارد گفته شده درفوق دعوی "الزام به تنظیم سند رسمی خودرو" دارای بسیاری از ظرایف و نکات حقوقی دیگر است. خوب می دانیم، در این مطلب کوتاه فرصت و مجالی برای پرداختن به تمامی زوایای آن ها وجود نخواهد داشت.

"گروه وکلای نستوه" متشکل از وکلای رسمی و مجرب عضو کانون وکلای دادگستری مرکز این آمادگی را دارد در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

logo-samandehi