موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

حق الوکاله وکیل چیست و چگونه تعیین می شود؟

حق الوکاله را بعضی از اشخاص یک چالش می دانند در صورتی که حق الوکاله به هیچ عنوان چالش به حساب نمی آید. در صورتی که وکیل داشته باشید در خصوص حق الوکاله می دانید و یا در صورتی که به دنبال وکیل می گردید اولین موضوعی را که دنبال می کنید بحث حق الوکاله وکیل می باشد. حق الوکاله وکیل دارای شرایطی است یعنی یا حق الوکاله تابع قرارداد است و یا تابع تعرفه قانونی می باشد. البته در مواردی حق الوکاله وکیل مدنی را کارشناس نیز می تواند تعیین کند. سوالاتی که در خصوص حق الوکاله می تواند برای شما به وجود آید این است که میزان حق الوکاله وکیل چقدر است؟ حق الوکاله وکیل چگونه تعیین می گردد؟ نحوه محاسبه حق الوکاله وکیل چگونه است؟ برای تعیین حق الوکاله وکیل چه باید کرد؟ مبنا محاسبه حق الوکاله چیست؟ برای اطلاع از سوالات فوق و سوالاتی که در ذهن در خصوص حق الوکاله وکیل دارید می توانید مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی دادآوران نستوه در دپارتمان تخصصی گروه وکلای نستوه تهیه شده است را مطالعه نمایید.

وکلا در قبال قبول وکالت اشخاص، دستمزدی دریافت می کنند که «حق الوکاله» نامیده می شود. بایستی بدانیم که وکلا بر مبنای حق الوکلا دریافتی از موکلشان، مالیات و سهم کانون وکلا (در مواردیکه وکیل عضو کانون های وکلا باشد) می پردازند. برای این کار وکیل موظف است که بر وکالتنامه دریافتی اش، تمبر مالیاتی الصاق کند که این تمبر مالیاتی منشا مالیات او در اداره مالیات می باشد.

سوال بسیار متداول این است که حق الوکلا چگونه تعیین می شود؟

در دعاوی مالی و دعاوی که موضوع آنها اموال است، مانند دعاوی چک، سفته و بیشتر دعاوی ملکی، حق الوکلا براساس ارزش مال مورد دعوا دریافت می شود و کاملاً بر اساس توافق بین وکیل و موکل، شرایط دعوا، سختی یا آسانی و نیز رفت و آمد وکیل تعیین می شود.

عرف وکلا برای دعاوی مالی به طور معمول، از ده درصد ارزش خواسته شروع می شود، اما گاهی بیشتر و یا کمتر تعیین می گردد که با توجه به نوع دعوا، سختی آن و دیگر شرایط مشخص می گردد.

باید بدانیم که وکیل از مبلغ حق الوکلا هیچ یک از هزینه های دادرسی را نمی پردازد. بنابراین هزینه طرح دعوا، هزینه کارشناسی و سایر هزینه های مشابه بر عهده موکل می باشد.

همچنین چنانچه وکیل برای آن دعوی مجبور به رفت و آمد به شهر دیگری باشد ، هزینه ایاب و ذهاب و اقامت او بر عهده موکلش می باشد.

بهتر است بدانیم که حق الوکاله وکیل برای همان مرحله ای که در آن اعلام وکالت کرده است دریافت می شود، بنابراین چنانچه وکیلی در مرحله بدوی اعلام وکالت کند، حق الوکاله دریافتی او برای همان مرحله می باشد و چنانچه بخواهد تجدید نظر خواهی کند، باید تمبر مالیاتی تجدید نظر خواهی را الصاق کرده و حق الوکاله آن را دریافت کند.

در مورد دعاوی کیفری ، مبلغ حق الوکلا عرف خاصی ندارد و تابع دعوی، وضعیت طرفین، روند دادرسی ، سختی کار و حجم پرونده است. بنابراین ممکن است وکیلی برای پرونده کلاهبرداری قیمت متفاوتی نسبت به وکیل دیگر داشته باشد که بعضاً می تواند این قیمت بسیار فاحش باشد.

اعتبار وکیل، تخصص او، شهرت و تحصیلات تکمیلی او همه و همه عواملی هستند که در تعیین حق الوکاله دخیل می باشند.

گاهی اوقات شما به وکیل تنها برای مطالعه پرونده تان وکالت می دهید. این کار برای آن است که وکیل وضعیت دعوا را بسنجد و ارزیابی کند که آیا امکان موفقیت در آن دعوی موجود است یا خیر.

گاهی هم وکیل پرونده را مطالعه میکند که برای شما لایحه ای تنظیم کند. هزینه مطالعه پرونده و تنظیم لایحه نیز به شرایط و نوع دعوا و حجم پرونده بستگی دارد.

مبلغی  که شما بدواً به وکیل و جهت مشاوره پرداخت می کنید حق المشاوره نام دارد. حق مشاوره نیز تابع موارد گفته شده مانند موضوع دعوا و زمانی است که وکیل برای شما صرف میکند.

نحوه پرداخت حق الوکاله چگونه است؟

پس از توافق در خصوص انعقاد قرارداد وکالت، معمولاً بین طرفین (وکیل و موکل) قراردادی تنظیم می گردد که قرارداد مالی نام درد و مبلغ حق الوکاله و نحوه پرداخت آن را تعیین می کند.

بسته به میزان حق الوکاله، مبلغی از آن به عنوان پیش پرداخت به وکیل داده می شود و باقی مبلغ با توافق طرفین و طی مدتهای تعیین شده و اقساطی پرداخت می گردد.

ممکن است در شرایط حق الوکاله به طور کامل در ابتدای قرارداد اخذ شود و این موضوع کاملاً به توافق وکیل و موکل بستگی دارد.

لازم است بدانید قرارداد مالی حق الوکاله قراردادی لازم الاتباع است، بنابراین اگر در مواعد مقرر و شرایط تعیین شده به تعهدات خود عمل نکنید، وکیل می تواند اجرای مفاد قرارداد را از دادگاه درخواست نماید.

حق الوکاله منحصر به وکیل دادگستری نمی باشد و در جایی که موضوع توسط وکیل مدنی نیز انجام می گیرد حق الوکاله وجود دارد. به موجب قانون اصل بر با اجرت بودن کار وکیل است. وکیل با توجه به تخصص و دانشی که دارد و شرایطی که می تواند نسبت به دعوا طرح نماید. حق الوکاله تابع هر مرحله از دادرسی می باشد یعنی در مرحله بدوی حق الوکاله آن جدای از مرحله تجدیدنظر، فرجام خواهی، اعاده دادرسی، اعمال ماده 477 و اجرای حکم به صورت جداگانه مشخص می شود.

 

logo-samandehi