موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

خلع ید

شاید برای شما این سوالات پیش آمده باشد که خلع ید چیست؟ شرایط دعوی خلع ید چیست؟ مدارک طرح دعوای خلع ید چیست؟ برای طرح دعوای خلع ید به کجا مراجعه کنیم؟ چگونه طرح دعوای خلع ید نماییم؟ بهترین وکیل خلع ید در تهران کیست؟ مشاوره خلع ید در تهران کجا می باشد؟ برای اطلاع از پاسخ سوالات فوق و آگاهی نسبت به دعوای خلع ید مقاله پیش رو که توسط گروه وکلای نستوه در دپارتمان حقوقی موسسه حقوقی دادآوران نستوه تهیه و تنظیم شده است را مطالعه نمایید.

دعوی خلع ید یکی از شایع ترین دعاوی جاری ملکی می باشد. تنوع بالای دعاوی ملکی و شباهت و نزدیکی اغلب انها با یکدیگر توضیح هر یک از آنها و تبیین  شرایط و ارکان تحقق این دعاوی را از یکدیگر متمایز میکند.

 شاید برای شما این سوال پیش امده باشد که اگر (خانه، زمین، باغ، مغازه) که دارای سند رسمی می باشد توسط شخصی و به صورت غیر قانونی و بدون رضایت مالک تصرف گردد حال تکلیف چیست؟

نمونه شایع این دعوی در مورد اموال غیر منقولی بود که مالکان آنها حضور نداشتند و یا از مالکیت خود بی اطلاع بودند مانند زمانی که اموالی به طور وراثتی به فردی می رسید و وی از وجود آنها بی اطلاع بود و شخص دیگری اقدام به تصرف آن اموال می نمود .

گاهی روند این تصرف سال های طولانی ادامه داشت و متصرف عملاً برای خود حق مالکیت قائل می شد.

باید بدانیم در این حالت  آیا فرد متصرف می تواند به تصرف خود ادامه دهد؟ اگر جواب منفی است مالک بایستی چه دعوایی مطرح کند؟ این دعوا چگونه مطرح می شود؟ روند آن چگونه است؟ دادگاه صالح بر رسیدگی به آن کدام است؟

آیا در مالکیت مشاعی و چنانچه ملک در تصرف برخی از مالکین باشد، سایر مالکین می توانند برای تخلیه ملک طرح دعوی کنند ؟ طرفیت دعوای خلع ید چه کسانی می باشند؟

خواهان این دعوی، مالک ملک و یا مالک منافع (مستاجر) و یا وکیل قانونی آنها و خوانده آن متصرف غیر قانونی ملک است که در این دعوی مالک رفع تصرف غیر قانونی خوانده و باز پس گرفتن ملک را تقاضا میکند. بهتر است بدانیم در دعوی خلع ید منشا تصرف خوانده غاصبانه و غیر قانونی می باشد بنابراین موجر نمیتواند پس از اتمام قرارداد علیه مستاجر خود دعوی خلع ید مطرح کند بلکه وی باید دعوی تخلیه ید را مطرح نماید.

مرجع  صالح بر رسیدگی به دعوی خلع ید کدام است؟ طبق قواعد و مقررات قانون آیین دادرسی مدنی مرجع رسیدگی به این دعوی، دادگاه محل وقوع ملک می باشد.

خواهان بایستی دادخواستی را تحت عنوان خلع ید، در دفاتر خدمات الکترونیک (در نقاطی که این دفاتر وجود ندارند ، به دادگاه) تقدیم کند.

برای طرح این دعوی خواهان بایستی مالک بلامنازع ملک باشد، پس ارائه سند مالکیت رسمی و کارت شناسایی الزامی است.

همچنین خلع ید تنها در اموال غیر منقول وجود دارد. برای طرح دعوی خلع ید بایستی تصرف خوانده بر ملک محرز گردد. این عمل ممکن است با شهادت شهود و یا تامین دلیل و یا سایر شیوه ها احراز گردد.

نکته مهم در دعوی خلع ید این است که تصرف متصرف بر مال غیر منقول بایستی فاقد منشا قانونی باشد، بنابراین صاحب خانه نمی تواند علیه مستاجر خود دعوای خلع ید طرح کند، در این مورد و به طور کلی در جایی که منشا تصرف خوانده قراردادی است، بایستی دعوای تخلیه ید را مطرح نمود.

باید بدانیم که دعوای خلع ید، فرع بر مالکیت است. به این معنی که ابتدا باید مالکیت ثابت شده باشد، بنابراین در املاکی که ثبت نشده است، ضمن دادخواست خلع ید بایستی دعوای مالکیت را نیز طرح کرد.

همچنین اگر ملکی در رهن یا وثیقه و یا بازداشت باشد، این امر مانع از استماع دعوی تخلیه ید نخواهد بود. همچنین مالک می تواند ضمن دعوای حقوقی دعوای کیفری تصرف عدوانی را نیز مطرح نماید.

دادگاه برای رسیدگی به این دعوی ابتدا از طریق مراجع ثبتی اقدام به استعلام وضعیت ثبتی ملک می نماید و سپس بررسی میکند که آیا اقدام خوانده غیر قانونی بوده است یا به صورت قانونی بوده است. همچنین دادگاه بررسی میکند که آیا تصرف خوانده در اموال غیر منقول خواهان بوده است یا خیر.

در مورد املاک مشاع : اگر ملک در تصرف یکی یا چند تن از مالکین باشد، سایر مالکین می توانند خلع ید را بخواهند. در این حالت پس از صدور حکم ملک تنها تخلیه می شود و تحویل کسی نمیگردد. همچنین اگر بین مالکین مال مشاع تقسیم نامه وجود داشته باشد، نمی توان دادخواست خلع ید را مطرح نمود.

نکته دیگری که وجود دارد این است که خواهان می تواند ضمن دادخواست خلع ید، اقدام به مطالبه اجرت المثل ایام تصرف یعنی زمانی را که خوانده ملک را در تصرف داشته است را مطالبه نماید.

لازم به ذکر است که بر خلاف دعوی تصرف عدوانی که تابع تشریفات نیست  تشریفات رسیدگی در دعوی خلع ید کاملاً رعایت می شود. همچنین در دعوی تصرف عدوانی به محض صدور حکم قابلیت اجرا وجود دارد. اما در دعوی خلع ید اجرای حکم منوط به قطعی شدن حکم می باشد.

دعاوی تصرف عدوانی از دعاوی غیر مالی است اما دعوی خلع ید دعوی مالی است و هزینه دادرسی آن بر مبنای قیمت منطقه ای ملک می باشد.

در مواردی که متصرف بدون اذن مالک اقدام به ساختن بنا و یا کاشت درختان کرده باشد، تنها با صدور حکم خلع ید نمی توان بنا را تخریب یا درختان را قطع کرد بلکه خواهان باید ضمن دادخواست خلع ید قلع و قمع را بخواهد.

اگر ساخت بنا و یا کاشت درختان با اجازه مالک باشد، مالک نمیتواند حکم به قلع و قمع و یا قطع بگیرد، زیرا متصرف مالک آنها محسوب میگردد.

سوال : من در اثر اشتباهات محاسباتی و بدون سونیت داخل ملک همسایه ام اقدام به کاشت درخت کرده ام، نگهداری و کاشت این درختان برای من هزینه بسیاری را داشته است، همسایه ام دعوی خلع ید مطرح کرده است حال تکلیف چیست؟

چنانچه در تجاوز به ملک همسایه و کاشت درخت سو نیت نداشته اید و تنها بر اثر اشتباه این عمل اتفاق افتاده است، پس از اثبات اشتباه و در صورتی که از قطع درختان به شما ضرر بیشتری نسبت به عدم قطع آنها نسبت به مالک برسد دادگاه حکم به پرداخت قیمت روز ملک و اصلاح سند به نام شما را خواهد داد.

نکته دیگر اینکه اگر مالک ملکی فوت کند هریک از ورثه می تواند علیه سایر وراثی که ملک را در تصرف دارند طرح دعوی نماید.

دعاوی حقوقی دارای نکات و آثار حقوقی متفاوت می باشند و این تنها بخشی از این آثار حقوقی بود که به رشته تحریر درآمده است. با مراجعه به موسسات حقوقی معتبر و یا دفتر وکیل سعی نمایید در دعاوی حقوقی و کیفری خود از متخصصان این حوزه که همانا وکلای دادگستری می باشند استفاده نمایید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تشکیل گروه وکلای نستوه به صورت تخصیی در دپارتمان های تخصصی اقدام به انجام کلیه امور حقوقی و وکالتی شما می نماید. موسسین این موسسه حقوقی دارای پروانه وکالت معتبر از کانون وکلای دادگستری مرکز می باشند.

 

logo-samandehi