موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

درخواست صدور اجرائیه در مورد رای هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما

موضوع اختلاف کارگر و کارفرما دارای موضوعی است که بسیار زیاد در خصوص آن سوالاتی طرح می گردد. امروز با موضوع درخواست صدور اجرائیه در مورد رای هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما با شما عزیزان خواهیم بود چراکه بیشترین سوالات و موضوعاتی که به موسسه حقوقی دادآوران نستوه ارجاع می گردد مربوط به موضوع کارگر و کارفرما می باشد. از این رو گروه وکلای نستوه اقدام به تهیه مطلبی تحت عنوان درخواست صدور اجرائیه در مورد رای هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما نموده است. شاید برای شما نیز این سوالات پیش آمده باشد که نحوه درخواست صدور اجرائیه در مورد رای هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما چگونه است؟ درخواست اجرای رای قطعی مراجع حل اختلاف کارگر و کارفرما از کدام مرجع به عمل می آید؟ شرایط درخواست صدور اجرائیه در مورد رای هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما چگونه است؟ هزینه درخواست اجرای رای قطعی مراجعه حل اختلاف کارگر و کارفرما چه میزان است؟ مدارک لازم جهت درخواست صدور اجرائیه در مورد رای هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما چیست؟ وکیل درخواست صدور اجرائیه در مورد رای هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما در تهران کیست؟ بهترین وکیل دعاوی کارگر و کارفرما در تهران چه کسی است؟ همانگونه که مستحضر می باشید در مطلب پیش رو به شرح و بیان یکی از عناوین قابل طرح در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تحت عنوان درخواست صدور اجرائیه در مورد رای هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما خواهیم پرداخت. قبل از شروع بحث روند صدور رای قطعی و قابل اجراء از مراجع حل اختلاف کارگر و کارفرما را شرح خواهیم داد.

بر اساس مقررات مندرج در قانون کار در صورتی که اختلافات فردی بین کارفرما و کارگر از طریق شورای اسلامی مستقر در کارگاه برطرف نشود موضوع از طریق هیئت های تشخیص و حل اختلاف، رسیدگی و حل و فصل خواهد شد. در حقیقت، مرجع بدوی رسیدگی به اختلافات کارفرما و کارگر هیئت تشخیص و مرجع تجدیدنظر از آرای هیئت تشخیص هیئت حل اختلاف می باشد. هیئت های مزبور در ادارات کار مستقر بوده و جهت ثبت درخواست رسیدگی در این هیئت ها می بایست به اداره کار مربوطه مراجعه گردد.

توضیح اینکه؛ هیئت تشخیص به عنوان مرجع بدوی رسیدگی به اختلافات کارفرما و کارگر متشکل از افراد زیر می باشد :

1 - یک نفر نماینده وزارت کار و امور اجتماعی

2 - یک نفر نماینده کارگران

3 - یک نفر نماینده کارفرما

رای صادره از جانب هیئت تشخیص ظرف 15 روز از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض در هیئت حل اختلاف می باشد. هیئت حل اختلاف متشکل از اشخاص زیر است :

1 -  سه نفر نماینده کارگران

2 - سه نفر نماینده کارفرمایان

3 - سه نفر نماینده دولت

چنانچه در مدت مزبور اعتراض به عمل نیاید رای هیئت تشخیص قطعی و لازم الاجراء خواهد بود. همچنین آرای صادره از هیئت حل اختلاف نیز قطعی و لازم الاجراء است.

با توجه به توضیحات فوق مناسب است این پرسش مطرح شود :

آرای قطعی صادره از هیئت های حل اختلاف یا هیئت تشخیص چگونه و از جانب کدام مرجعه قابل اجراء می باشد؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت، اجرای آرای صادره از سوی هیئت های موضوع قانون کار در صلاحیت محاکم دادگستری می باشد. به عبارت بهتر پس از رسیدگی و قطعیت آرای صادره از سوی هیئت های تشخیص یا حل اختلاف، درخواست اجرای رای می بایست تقدیم دادگاه حقوقی گردد. در حقیقت، شخص ذی نفع می تواند؛ با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و با ضمیمه نمودن رای قطعی ، گواهی ابلاغ و گواهی قطعیت رای که سابقاً از سوی اداره کار صادر گردیده است درخواست اجرای رای را از دادگستری بنماید. این درخواست در فرم دادخواست تنظیم و از طریق دفاتر مربوطه به دادگاه صالح ارسال می گردد. پس از ثبت درخواست با وصول ابلاغ ارسال پرونده به شعبه می توانید حضوراً به شعبه مربوطه مراجعه نموده و از رئیس شعبه درخواست صدور اجرائیه و تشکیل پرونده اجرایی نمایید. سایر اقدامات مراتب مطابق قانون اجرای احکام مدنی و قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی می باشد.

هزینه درخواست اجرای رای قطعی مراجع حل اختلاف کارگر و کارفرما چه میزان است؟

هزینه درخواست اجرای رای قطعی مراجع حل اختلاف کارگر و کارفرما به میزان دعاوی غیر مالی می باشد.

در حال حاضر شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به ثبت درخواست صدور اجرائیه در مورد رای هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما  اقدام نمایید.

توصیه و تاکید می نماییم؛ طرح هر دعوی نیازمند دانش و تخصص حقوقی می باشد. وکلای رسمی دادگستری با داشتن اطلاعات تئوری و کاربردی مربوط به هر دعوی از دانش و تبحر کافی در پیشبرد دعاوی حقوقی در مسیر قانونی خود برخوردار می باشند. در بسیاری از موارد اشخاص فاقد هر گونه اطلاعات حقوقی و قضایی با مراجعه خودسرانه به دادگستری موجبات تضییع حقوق خود و اتلاف اوقات دستگاه قضا را موجب می شوند. در انتها نیز طرف مقابل را به داشتن رابطه و نفوذ متهم می نمایند که البته این اتهامات در بسیاری از موارد گریبان دستگاه قضایی کشور را نیز خواهد گرفت. چرا که این دست از افراد تحت هر شرایطی معتقدند قاضی رسیدگی کننده از موضع انصاف و عدالت خارج شده و عامدا موجب تضییع حقوق وی را موجب گردید! غافل از اینکه، دعوی مطروحه از اساس اشتباه و بدون رعایت موازین قانونی تنظیم گردیده است.  

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص آماده است، شما را در مسیر رسیدن به اهداف حقوقی پیش رو همراهی نماید. جهت برخورداری از خدمات مشاوره یا وکالتی ما در ثبت درخواست صدور اجرائیه در مورد رای هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما تماس بگیرید

 

logo-samandehi