موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

درخواست صدور اجرائیه در مورد هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما

با سلام و درود بر شما همراهان همیشگی

در مطلب پیش رو که توسط وکیل متخصص دعاوی کارگر و کارفرما در موسسه حقوقی دادآوران نستوه تنظیم و ارائه می شود به شرح و چگونگی اجرای رای صادره از سوی هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما خواهیم پرداخت. امیدواریم، این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع گردد.

جنبش های کارگری که از صده های اخیر در جوامع مترقی جهان آغاز گردیده موجب شده است، قانونگذاران به وضع قوانین درجهت حفظ حقوق کارگران در مقابل کارفرمایان و سرمایه داران اهمیت بیشتری قائل شوند. در کشور ما نیز مقنن به منظور تعیین چهارچوب روابط فی مابین کارگران و کارفرمایان دارای بنگاه های تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی اقدام به وضع قانونی خاص در این حوزه تحت عنوان قانون کار و رفاه اجتماعی نموده است. هدف از وضع چنین قانونی حمایت از کارگران که به نوعی از حیث اقتصادی از اقشار آسیب پذیر جامعه به حساب می آیند خواهد بود. در قانون مزبور کارگر و کارفرما به صراحت تعریف می گردد و حل و فصل کلیه اختلافات فی مابین تابع رژیم مخصوصی قرار می گیرد. در حقیقت، حل و فصل اختلافات فی مابین کارگران و کارفرمایان که مربوط به روابط کاری آنان است، نه از طریق محاکم عمومی بلکه از طریق مراجع رسیدگی به اختلافات که در قانون کار معرفی گردیده است به عمل می آید. اختلافات کارگر و کارفرما که ناشی از روابط کاری فی مابین است از طریق هیئت های تشخیص و حل اختلاف موضوع قانون کار حل و فصل می گردد. در اینجا مناسب می دانیم سوالاتی را مطرح نماییم،

مواردی که در خصوص اجرای رای هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • اجرای رای هیئت حل اختلاف کارگران و کارفرما چگونه است؟
  • رسیدگی در مراجع حل و فصل اختلافات موضوع قانون کار به چه نحو خواهد است؟
  • آرای صادره از سوی مراجع حل اختلاف قانون کار چگونه اجرا می شود؟
  • جهت اجرای آرای قطعی صادره از سوی مراجع حل اختلاف موضوع قانون کار به کجا مراجعه نماییم؟
  • وکیل اجرای رای هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما کیست؟

برای دستیابی به پاسخ پرسش های فوق با ادامه این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است همراه باشید. همچنین این آمادگی وجود دارد که در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشیم لذا می توانیدهم اکنون با وکیل متخصص در ارتباط باشید.

۱ . مطابق مقررات قانون کار و رفاه اجتماعی، هر گونه اختلاف بین کارگر و کارفرما که ناشی از روابط کاری آنان باشد از طریق رژیم مخصوص و پیش بینی شده در قانون کار حل و فصل می گردد. این اختلافات می تواند ناشی از قرارداد یا روابط خارج از قرارداد بین کارگر و کارفرما باشد.

۲ . سوال مناسب اینکه، فرآیند حل اختلاف بین کارگر و کارفرما که در قانون کار و رفاه اجتماعی پیش بینی شده است به چه نحو خواهد بود؟ مطابق مقررات قانون کار و رفاه اجتماعی حل و فصل اختلافات مشمول این قانون ابتدا از طریق شورای اسلامی مستقر در هر واحد تولیدی، خدماتی، صنعتی یا کشاورزی به عمل خواهد آمد. در صورت فقدان شورای اسلامی در واحد مربوطه یا عدم حصول صلح و سازش، اختلاف می تواند از طریق انجمن های صنفی با حضور نمایندگان کارگران و کارفرمایان حل و فصل گردد. در صورتی که اختلاف به وجود آمده از طریق انجمن های صنفی نیز به صلح و سازش ختم نشود موضوع به منظور رسیدگی و صدور رای به هیئت های تشخیص و متعاقبا حل اختلاف ارجاع می گردد.

خوب است بدانید، در حیطه عمل کم تراتفاق می افتد که اختلاف بین کارگر و کارفرما از طریق شورای اسلامی یا انجمن های صنفی به سازش ختم شود. در واقع، بیشتر اختلافات منجر به رسیدگی از طریق هیئت های تشخیص و حل اختلاف می گردد.

۳ . مطابق مقررات قانون کار و رفاه اجتماعی مرجع بدوی جهت رسیدگی و صدور رای به حل اختلاف کارگر و کارفرما هیئت تشخیص می باشد. این هیئت مرکب از یک نفر نماینده کارگران، یک نفر نماینده کارفرمایان و یک نفر نماینده وزارت کار و امور اجتماعی می باشد. گفتنی است، رای صادره از سوی هیئت تشخیص ظرف ۱۵ روز از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض در هیئت حل اختلاف خواهد بود. معترض به رای هیئت تشخیص می تواند کارگر یا کارفرما باشد. در صورت عدم اعتراض رای صادره قطعی و قابل اجراء می شود.

۴ . هیئت حل اختلاف مرجع رسیدگی تجدیدنظر از آرای هیئت تشخیص محسوب می گردد. در واقع، پس از اعتراض کارگر یا کارفرما به رای هیئت تشخیص در موعد قانونی موضوع جهت رسیدگی به هیئت حل اختلاف ارجاع خواهد شد. این هیئت مرکب از ۳ نفر نمایندگان کارگران، ۳ نفر نمایندگان کارفرمایان، ۳ نفر نمایندگان وزارت کار و رفاه اجتماعی می باشد. گفتنی است، آرای صادره از سوی مراجع حل اختلاف کارگر و کارفرما قطعی و لازم الاجراء خواهد بود.

۵ . به موجب مقررات قانون کار آرای قطعی صادره از سوی مراجع حل اختلاف بین کارگر و کارفرما توسط اجرای احکام دادگستری مورد اجراء گذارده خواهد شد. برای این منظور می توانید، با در دست داشتن رای قطعی و لازم الاجراء هیئت تشخیص یا حل اختلاف و گواهی قطعیت صادره از سوی اداره کار مربوطه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید. شما باید دادخواستی به خواسته اجرای رای قطعی هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما ثبت نموده و متعاقبا پس از ارجاع پرونده به شعبه اجرای احکام دادگستری مراتب را از طریق شعبه مربوطه پیگیری نمایید. لازم به ذکر است، رای اداره کار بر اساس مقررات قانون اجرای احکام مدنی و قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی به اجراء گذاشته می شود.

۶ . خوب است بدانید، آرای قطعی صادره از سوی مراجع حل اختلاف کارگر و کارفرما ظرف موعد مقرر قانونی قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری خواهد بود. البته این اعتراض در حالت عادی اجرای رای را متوقف نمی نماید.

امیدواریم، مطلب بالا که توسط تیم تحریریه موسسه حقوقی دادآوران نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما واقع شود. در پایان این مطلب همانند دفعات پیشین تاکید و تکرار می کنیم، سعی کنید پیش از هر گونه اقدام حقوقی یا قضایی با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید. این برای شما بهترین سرمایه گذاری به حساب می آید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره مشتاق و آماده است در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری در کنارتان باشد.شما می توانید، جهت برخورداری از خدمات مشاوره و وکالتی ما از طریق راه های ارتباطی معرفی شده دراین صفحه تماس بگیرید.

logo-samandehi