موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دستور موقت

دستور موقت را می توان یکی از کاربردی ترین نهاد های تشکیل شده در قانون دانست. دستور موقت دارای شرایط خاص و منحصر به فردی است و چنانچه اشخاص نسبت به شرایط دستور موقت اطلاعات کاملی نداشته باشند می تواند موجب ورود ضرر به آنها شود. جالب است بدانید که دستور موقت تفاوت هایی با تامین خواسته دارد به نوعی که بعضاً افراد غیرمتخصص این دو موضوع را به حدی اشتباه می گیرند که خود نیز نسبت به آن بی اطلاع می باشند.

شاید در رابطه با این موضوع سئوالاتی برای شما پیش بیاید که منظور از دستور موقت چیست؟ چه زمانی می توان درخواست دستور موقت نمود؟ شرایط اخذ دستور موقت چیست؟‌ آیا صدور دستور موقت نیاز به سپردن تامین دارد؟ مراحل گرفتن دستور موقت چگونه است؟‌ مرجع درخواست دستور موقت کجاست؟ اجرا دستور موقت مستلزم تایید کدام مقام می باشد؟ مدارک اخذ دستور موقت چیست؟ برای اطلاع از سوالات فوق مقاله تهیه شده با عنوان شرایط دستور موقت را که توسط موسسه حقوقی دادآوران نستوه تهیه و تنظیم شده است را مطالعه فرمایید.

همانگونه که اعلام گردید در این مطلب به بررسی دستور موقت یا همان دادرسی فوری خواهیم پرداخت.

بر اساس ماده ماده ۳۱۰ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی (در اموری که تعیین و تکلیف در آن فوریت دارد، دادگاه به درخواست ذی نفع برابر مواد زیر دستور موقت صادر می نماید). در حقیقت دستور موقت دادگاه اقدامی فوری و موقتی می باشد، که به هیچ عنوان تاثیری در اصل دعوا نخواهد داشت. همچنین این امکان وجود دارد طرفی که دستور موقت به نفع وی صادر شده است در نهایت محکوم به بی حقی شود. بهتر است با ذکر مثالی موضوع را روشن نماییم. فرض نمایید، شخص الف زمین متعلق به شخص ب را بر خلاف قانون تصرف و سپس شروع به احداث بنا در آن نماید. در این مثال مالک می تواند بدواً درخواست دستور موقت دایر بر منع از ادامه عملیات ساخت و ساز را از دادگاه درخواست نماید تا در خصوص موضوع رسیدگی و تعیین و تکلیف گردد. دادگاه نیز با درخواست دستور موقت از جانب خواهان در صورت احراز فوریت با اخذ تامین مناسب اقدام به صدور دستور موقت مبنی بر جلوگیری از ادامه عملیات ساخت و ساز متصرف غیرقانونی می نماید.

در مثال دیگر فرض نمایید، الف به موجب مبایعه نامه عادی آپارتمان متعلق به شخص ب را خریداری می نماید. پس از انجام معامله الف مطلع می شود؛ ب درصدد انتقال رسمی آپارتمان به شخص ثالث می باشد. در این مثال الف می تواند با اثبات فوریت امر، تقاضای دستور موقت دایر بر جلوگیری از نقل و انتقال رسمی پلاک ثبتی موضوع اختلاف را از دادگاه صالح بنماید، تا متعاقباً با خیالی آسوده اقدام به طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی انتقال نماید. خوب است بدانید، دستور موقت می تواند دایر بر توقیف مال یا انجام عمل و یا منع از امری باشد. جهت جلوگیری از طولانی شدن کلام به دو مثال ذکر شده اکتفا می کنیم، با این توضیح که در خصوص دستور موقت مثال های بیشماری می توان ذکر نمود.

چه زمانی می توان درخواست دستور موقت نمود؟

با توجه به مواد ۳۱۰ الی ۳۲۵ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب درخواست دستور موقت می تواند تا پیش از صدور حکم قطعی تقدیم گردد. این درخواست می تواند پیش از طرح دعوی اصلی، هم زمان با طرح دعوی اصلی یا پس از طرح دعوی اصلی تا پیش از صدور رای قطعی تقدیم مرجع صالح گردد.

دستور موقت در چه صورتی مورد پذیرش دادگاه قرار می گیرد؟

در وهله اول دادگاه باید فوریت امر را احراز نماید. در حقیقت صدور قرار دستور موقت مستلزم احراز فوریت از جانب دادگاه می باشد. چنانچه فوریت امر جهت صدور دستور موقت احراز نشود دادگاه اقدام به صدور دستور مزبور نخواهد نمود. برای این منظور دادگاه می تواند از طرفین دعوت به عمل آورد یا بدون دعوت از طرفین فوریت امر را احراز نماید.

بیشتر بدانیم : تعریف تأمین خواسته

آیا صدور دستور موقت نیاز به سپردن تامین دارد؟

صدور دستور موقت منوط به سپردن تامین می باشد ، این مورد هیچ استثنایی ندارد. البته در دعاوی سه گانه تصرف نوعی از دستور موقت پیش بینی گردیده است که نیاز به پرداخت خسارت احتمالی ندارد، با این توضیح که دستور موقت موضوع دعاوی مزبور از بحث ما خروج موضوعی دارد؛ زیرا دستور موقت در معنای اخص کلمه محسوب نمی شود.

با توجه به توضیحات داده شده دادگاه مکلف است برای جبران خسارت احتمالی که از دستور موقت حاصل می شود از خواهان تامین مناسب اخذ نماید. یکی از تفاوت های دستور موقت با تامین خواسته همین مورد می باشد. در واقع صدور دستور موقت در همه موارد منوط به پرداخت خسارت احتمالی است، در حالی که تامین خواسته در سه مورد نیاز به پرداخت خسارت احتمالی ندارد.

فلسفه اخذ تامین جبران خسارات احتمالی است که امکان دارد از اجرای قرار به طرف مقابل وارد آید. در واقع چنانچه برای متقاضی دستور موقت در اصل دعوی حقی به اثبات نرسد، طرف مقابل می تواند ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ رای نهایی خسارات خود را از محل تامین مطالبه نماید. برای این منظور نیاز است یک دعوی حقوقی با رعایت تمامی تشریفات مربوط به آن طرح گردد.

مرجع درخواست دستور موقت کجاست؟

مرجع صالح جهت صدور قرار دستور موقت دادگاهی است که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوی دارد، مگر آنکه؛ موضوع قرار خارج از حوزه قضایی دادگاه صالح باشد.

اجرای دستور موقت مستلزم تایید کدام مقام می باشد؟

بر اساس تبصره ماده ۳۲۵ قانون پیش گفته اجرای قرار دستور موقت مستلزم تایید رییس حوزه قضایی است. در واقع پس از صدور قرار از سوی قاضی شعبه اجرا آن نیازمند تایید رییس حوزه قضایی خواهد بود.

بیشتر بدانیم : شرایط اخذ دستور موقت

در حال حاضر می توانید جهت ثبت درخواست مربوط به صدور قرار تامین خواسته به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید.

به یاد داشته باشید، زمان درخواست دستور موقت و چگونگی ارائه ادله مربوط به اثبات فوریت از موارد تخصصی و فنی می باشد. این امکان وجود دارد موضوع شما از مواردی قانونی صدور قرار دستور موقت باشد، اما از حیث حقوقی نتوانید فوریت امر را برای مرجع رسیدگی کننده اثبات نمایید

. از این رو توصیه و تاکید داریم؛ قبل از تقدیم دادخواست با وکلای رسمی دادگستری مشورت نمایید. مشورت با وکیل رسمی دادگستری پیش از هر اقدام حقوقی بهترین سرمایه گذاری است. این مهم باعث می گردد، وقت و هزینه خود را بی جهت ضایع و تلف ننمایید.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه متشکل از وکلای رسمی دادگستری این آمادگی را دارد در تمام دعاوی حقوقی به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. جلسه مشاوره  بنا به انتخاب شما می تواند با احد از وکلای متخصص ما باشد یا با حضور گروه وکلای نستوه برگزار گردد. پس از مشورت با وکلای متخصص ما می توانید از درصد پیشرفت کار خود مطلع و آگاه شوید و با داشتن اطلاعات جامع و دقیق مسیر خود را ادامه دهید. جهت برخورداری از خدمات مشاوره یا وکالتی ما هم اکنون تماس بگیرید.

logo-samandehi