موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دعوی ابطال اجرائیه / شکایت از دستور اجراء

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از دعاوی حقوقی با موضوع دعوی ابطال اجرائیه یا شکایت از دستور اجراء خواهیم پرداخت.

در همین ابتدا خوب است بدانید، دعوی ابطال اجراییه با شکایت از دستور اجرا متفاوت است. در این مطلب تلاش می کنیم تا آنجا که ممکن است، به بیان تفاوت های دعوی ابطال اجراییه با شکایت از دستور اجرا بپردازیم. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، به پاسخ پرسش های خود دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص ابطال اجراییه یا شکایت از دستور اجرا می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی ابطال اجرائیه چیست؟
  • مرجع صالح به منظور طرح دعوی ابطال اجرائیه کجاست؟
  • منظور از شکایت از دستور اجراء چیست؟
  • مرجع صالح به منظور شکایت از دستور اجراء کجاست؟
  • هزینه وکیل ابطال اجراییه چقدر است؟
  • در دعوی ابطال اجراییه یا شکایت از دستور اجرا وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

در هر زمان از شبانه روز و حتی ایام تعطیل می توانید به وکیل دادگستری دسترسی داشته باشید. از اینرو موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید:ابطال اجرائیه

منظور از دعوی ابطال اجراییه چیست؟

در نظام حقوقی ایران، برخی از اسناد رسمی سند لازم الاجرا به حساب می آید. سند لازم الاجرا به سندی می گویند که: ذینفع سند بدون آنکه به دادگستری مراجعه نماید، با مراجعه به دفترخانه تنظیم کننده سند و متعاقباً اداره ثبت اسناد و املاک مفاد سند را  اجرا خواهد نمود. در حقیقت، به منظور اجرای تعهدات و مفاد یک سند رسمی و لازم الاجرا نیاز نیست ذینفع سند به دادگستری مراجعه نموده‌ مسیر طولانی و خسته کننده رسیدن به حکم قطعی را طی نماید. اصولاً اسناد رسمی مربوط به تعهدات وجه نقد، اسناد رسمی مربوط به تعهدات اموال منقول، اجاره نامه رسمی و سند ازدواج از اسناد رسمی لازم الاجرا محسوب می شوند.

بیشتر بدانید: اعتراض ثالث اجرائی

آیا صرفاً اسناد رسمی دارای ویژگی لازم الاجرا بودن می باشند؟

اصولاً ویژگی لازم الاجرا بودن مربوط به اسناد رسمی است. اما در نظام حقوقی ایران، برخی از اسناد عادی نیز دارای ویژگی لازم الاجرا بودن می باشند. سند تجاری چک و قراردادهای بانکی که مطابق قانون عملیات بانکی بدون ربا بین بانک و شخص تسهیلات گیرنده تنظیم می‌شود، از ویژگی لازم الاجرا بودن برخوردار هستند. با دادن توضیحات فوق، با مفهوم سند لازم الاجرا آشنا شدیم.

بیشتر بدانید: اجرائیه به چند دسته تقسیم می شود؟

منظور از دعوی ابطال اجراییه چیست؟

در فرایند اجرای یک سند لازم الاجرا امکان بروز اشتباه وجود دارد. در صورت بروز اشتباه در اجرای مفاد سند متعاقباً  می‌توان دعوی ابطال اجراییه را مطرح نمود. با ذکر مثالی موضوع را روشن می کنیم. متعهد سند لازم الاجرا شخص الف است، اما اجراییه برعلیه برادر وی یعنی شخص ب  صادر می شود. در اینجا  اجراییه از روی اشتباه بر علیه شخص ب صادر شده است، پس  شخص ب می‌تواند دعوایی به خواسته ابطال اجراییه طرح نماید. مثال دیگری می زنیم؛ چکی به مبلغ یکصد میلیون تومان صادر می شود. بر اثر اشتباه  اجراییه به مبلغ یکصد و پنجاه میلیون تومان صادر می گردد. در این مثال؛ شخصی که اجراییه بر علیه وی صادر شده است می تواند، در خصوص مبلغ ۵۰ میلیون تومان دعوی ابطال اجرایی را طرح نماید.

بیشتر بدانید: چگونه دستور تخلیه فوری بگیریم؟

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی ابطال اجراییه کجاست؟

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی ابطال اجراییه دادگاه عمومی حقوقی مرجعی است که اجرایی از آن صادر شده است. برای مثال؛ در صورتیکه اجراییه از مراجع شهر تهران صادر شده باشد، رسیدگی به دعوی ابطال اجراییه نیز در صلاحیت محاکم حقوقی تهران خواهد بود. البته در حال حاضر شما می توانید، از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در خصوص ثبت دادخواست به خواسته ابطال اجراییه اقدام نمایید. ثبت این دادخواست از طریق هر یک از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی واقع در هر یک از شهرهای ایران ممکن خواهد بود. پس از انکه دادخواست شما ثبت شد، پرونده به منظور رسیدگی به دادگاه صالح ارسال می گردد. خوب است بدانید، به همراه طرح دعوی ابطال اجراییه می توان، توقیف عملیات اجرایی را نیز درخواست نمود.

بیشتر بدانید: حق الاجرا چیست؟

منظور  از شکایت از دستور اجرا چیست؟

در مطالب بالا با مفهوم دعوی ابطال اجراییه آشنا شدیم. حالا باید دید، منظور از شکایت از دستور اجرا چیست. این امکان وجود دارد، در فرایند اجرای سند لازم الاجرا، اجراییه صحیح و منطبق بر موازین قانونی صادر شود، اما به جای مال متعهد سند لازم الاجرا اموال متعلق به شخص ثالث توقیف گردد. برای مثال متعهد سند لازم الاجرا شخص الف است و اجراییه نیز بر علیه شخص الف صادر شده است، اما اموال متعلق به شخص ب توقیف می شود. در این فرض شخص ب که اموال وی بر اثر اشتباه توقیف شده است، می تواند از عملیات اجرا شکایت نماید. پس دانستیم، تفاوت دعوی ابطال اجراییه با درخواست شکایت از عملیات اجرایی در این مورد می باشد: دعوی ابطال اجراییه در مواردی طرح می شود که اجراییه از اساس  اشتباه و غلط صادر شده است.اما درخواست شکایت از عملیات اجرایی در مواردی است که اجراییه صحیح و منطبق بر موازین قانونی صادر می‌شود، اما به جای مال متعلق به متعهد سند مال متعلق به شخص ثالث  توقیف می گردد.

مرجع صالح به منظور شکایت از دستور عملیات اجرایی کجاست؟

به منظور شکایت از عملیات اجرایی می باید اعتراض خود را تقدیم رئیس اداره ثبت نمایید. منظور ریاست اداره ثبتی است که عملیات اجرای سند لازم الاجرا زیر نظر آن انجام می شود.

در دعوی ابطال اجراییه و شکایت از دستور اجرا وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

انتخاب وکیل از بین هر یک از وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری بلا مانع است.اما توصیه و تأکید ما این است، وکیل خود را از بین وکلایی انتخاب کنید، که در حوزه حقوق خصوصی و دعاوی مربوط به ابطال اجراییه و شکایت از دستور اجرا  دارای تجربه و دانش باشند. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص در حوزه حقوق خصوصی و پرونده های مربوط به ابطال اجراییه و شکایت از عملیات اجرا همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد.

امیدوارم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید ه است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

logo-samandehi