موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دعوی الزام به تنظیم سند رسمی ملک

دعوی الزام به تنظیم سند رسمی ملک

در این مطلب به زبانی ساده و گویا به بررسی دعوی الزام به تنظیم سند رسمی ملک می پردازیم. این دعوی با توجه به قیمت نجومی املاک در کشورمان از اهمیت بسیاری برخوردار است و همچنین  در  محاکم دادگستری نیز از دعاوی پر کاربرد محسوب می شود‌، از این رو مطالعه وضعیت و زوایای آن  می تواند مفید فایده باشد.

در ابتدا بحث باید تصریح گردد؛ این دعوی زمانی مطرح می شود که ملک موضوع معامله دارای سابقه ثبت در دفتر املاک اداره ثبت باشد اما پس از معامله ناقل (مالک پیش از معامله) از انجام تعهد قراردادی و تنظیم سند رسمی ملک امتناع نماید.

سئوال ؟ : دعوی الزام به تنظیم سند رسمی با وجود سند وکالت بلاعزل چگونه است؟

برای مثال؛  یک باب منزل مسکونی که دارای سابقه ثبت در دفتر املاک اداره ثبت می باشد (ملک دارای سند مالکیت تک برگ یا دفترچه ای است) از سوی مالک آن با سند عادی به فروش می رسد، فروشنده پس از معامله از حضور در دفتر خانه و تنظیم سند رسمی انتقال استنکاف می نماید، حال خریدار چگونه می تواند به حقوق خود دست یابد؟ 

... شرایط ابطال سند

مطابق مقررات قانون ثبت قانونگذار کسی را مالک می داند که ملک به نام وی در اداره ثبت اسناد و املاک به ثبت رسیده باشد. همچنین با توجه مقررات قانون مزبور اگر ملکی با اسناد عادی مورد معامله واقع شود، این معامله در دادگاه و ادارات دولتی اعتبار ندارد.

با این اوصاف تکلیف خریدار چیست؟ خریدار برای احقاق حقوق خود چگونه و به کجا باید مراجعه نماید؟ اگر فروشنده مالک رسمی ملک نباشد تکلیف چیست؟ اگر ملک خریداری شده فاقد سابقه ثبتی باشد چه باید کرد؟ برای دستیابی به پاسخ پرسش های مطرح شده و آشنایی با نحوه صحیح دعوی الزام به تنظیم رسمی ملک با ما همراه باشید.

برای مشاوره با وکیل کلیک نمایید

دفتر مرکزی : ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١    و  22873972-021   تلفن همراه : 09125431634

logo-samandehi