موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دعوی تایید فسخ قرارداد

امروزه بیشتر معاملات و مراودات بین افراد به وسیله عقد قرارداد انجام می پذیرد. عقود در ذات خود دارای آثار و شرایطی هستند که از جمله آثار عقود، التزام اشخاص به آن عقود می باشد. به این معنا که پس از عقد قرارداد اشخاص بایستی به مفاد آن قرارداد پایبند بوده و مندرجات آن را به موقع اجرا بگذارند.

اما گاه در اثر انعقاد قرارداد، ضرری متوجه یکی از طرفین می گردد که پایبندی ایشان را به قرارداد متزلزل می سازد. برای مثال فرد یک اتومبیل می خرد که فروشنده آن را به عنوان بی رنگ و به عنوان اتومبیل سالم به فروش می رساند. حال آنکه پس از خرید اتومبیل، خریدار متوجه می شود که درب خودرو تعویضی و ماشین دارای رنگ شده است.

قانونگذار در این موارد استثنایی بر اصل پایبندی طرفین به معامله قرارداده است و به فردی که به علل مندرج در قانون از آن معامله متضرر شده است، اجازه می دهد که با رعایت شرایط قانونی عقد را بر هم زند. این عمل فسخ قرارداد نام دارد.

حال ممکن است برای خواننده سوالاتی مطرح گردد مانند اینکه: فسخ قرارداد چیست؟ نحوه فسخ قرارداد چگونه است؟ شرایط فسخ قرارداد چگونه است؟ نحوه تنظیم اظهارنامه فسخ قرارداد چگونه است؟ دعوای تایید فسخ قرارداد چیست؟ شرایط دعوای فسخ قرارداد دارای چه شرایطی است؟ مدارک دعوای فسخ قرارداد چیست؟ بهترین وکیل دعوای تایید فسخ قرارداد کیست؟ هزینه دعوای تایید فسخ  قرارداد چقدر است؟ دعوی فسخ قرارداد مالی محسوب می شود یا غیر مالی؟ بهترین وکیل فسخ قرارداد در تهران کیست؟ برای اطلاع از سوالات فوق می توانید مقاله تهیه شده در موسسه حقوقی دادآوران نستوه را که در پی ارائه متنی روان در خصوص دعوای تایید فسخ قرارداد، شرایط فسخ قرارداد، مدارک لازم برای فسخ قرارداد و نحوه طرح دعوی فسخ قرارداد را برای مخاطب توضیح داده شود.

فسخ قرارداد چیست؟

فسخ در اصطلاح، به مفهوم شکستن، گسستن و نقض کردن است. در معنای حقوقی، انحلال فردی و ارادی و یک طرفه قرارداد است. با توجه به اینکه عقود لازم در هر زمانی و توسط هر یک از طرفین قابل برهم زدن است، لذا فسخ مختص عقود لازم است و در جایی به وجود می آید که در اثر قرارداد منعقده یکی از طرفین متضرر گردد.

برای روشن شدن بیشتر موضوع مثالی میزنیم، فرض کنید که در معامله ملکی خریدار و فروشنده ضمن معامله شرط کرده باشند که چنانچه خریدار ظرف یک هفته ثمن معامله را نپردازد، فروشنده می تواند معامله را فسخ کند. این حق را «حق فسخ ناشی از خیار شرط» می نامند.

در قانون مدنی و در ابواب مختلف، حق فسخ پیش بینی شده است. از این موارد می توان به باب خیارات اشاره کرد. انواع خیاراتی که طرفین بر مبنای آن حق فسخ معامله را دارند پیش بینی شده است یا به طور مثال قانونگذار در ماده 478 قانون مدنی، معیوب بودن مال الاجاره را جواز فسخ مستاجر دانسته است. اما در همین ماده، چنانچه موجر مال الاجاره را تعمییر کند، خیار فسخ مستاجر ساقط می گردد.

بیشتر بدانیم : تایید فسخ قرارداد

برای فسخ قرارداد، لازم است که طرف فسخ کننده در مهلت عرفی یا مقرر، مراتب را به اطلاع طرف دیگر برساند. این امر معمولاً با ارسال اظهارنامه صورت می پذیرد.

برای تنظیم این اظهارنامه، طرفی که قصد فسخ معامله را دارد دلایل و مستندات فسخ را بیان کرده و اراده خود را برای فسخ معامله به طرف مقابل اعلام می نماید و با توجه به مستندات و دلایل خود، فسخ قرارداد را به طرف مقابل اعلام  میکند.

گرچه فسخ قرارداد با اراده طرفین صورت میگیرد، لکن به جهت حفظ نظم و قانونمندی، دادگاه بایستی این فسخ را تایید نماید. بنابراین طرفی که قصد فسخ قرارداد را دارد، بایستی اقدام به طرح دعوای تایید فسخ قرارداد به موجب دادخواست نماید. در این دعوی دادگاه بررسی می کند که آیا فسخ انجام شده صحیح و بر مبنای قانونی انجام پذیرفته یا خیر.

طرفی که قصد فسخ قرارداد را دارد، بایستی اظهارنامه ارسالی به طرف دیگر را به انضمام قرارداد و دلایل و مستندات، به دادخواست خود پیوست کرده و به همراه مدارک شناسایی به دفاتر خدمات قضایی ببرد و دادخواست فوق را طرح می نماید.

دادگاه صالح برای رسیدگی به دعوی فسخ قرارداد، دادگاه محل اقامت خوانده می باشد، اما در حال حاضر خواهان تنها به دفتر خدمات قضایی مراجعه میکند و خود دفاتر خدمات قضایی، پرونده را به دادگاه صالح ارسال میکنند.

دعوای تایید فسخ قرارداد، بسته به موضوع قرارداد فسخ شده، می تواند مالی یا غیر مالی باشد. یعنی اگر موضوع قرارداد فسخ شده مال یا پول باشد، دعوای آن مالی بوده و هزینه دادرسی آن معادل دعاوی مالی می باشد. اما اگر قرارداد غیر مالی باشد، هزینه دادرسی آن معادل دعاوی غیر مالی می باشد.

گرچه در این نوشتار تلاش گردید که «دعوی تایید فسخ قرارداد» به طور مختصر توضیح داده شود، لکن همانطور که پیشتر گفته شد، علی الاصول قراردادها و شرایط آنها موضوعاتی نیستند که به سادگی بتوان در مورد آنها نظر داد و یا دعاوی مرتبط با آنها را مطرح نمود. گاه اشتباه در توضیح و تشریح شرایط قرارداد و یا ناآگاهی نسبت به علم قراردادها، می توان دعوای شما را به شکست منتج نماید.

 لکن قابل توضیح است که تمامی دعاوی مربوط به قراردادها، بسیار تخصصی بوده و اصولاً توضیح و اثبات شرایط فسخ و دلایل استنادی امری فنی بوده که بهتر است با مشورت و همراهی وکلای دادگستری انجام گیرد. دپارتمان مرتبط با حقوق قراردادهای موسسه حقوقی دادآوران نستوه، مفتخر است که با دارا بودن گروهی از متخصصین باسابقه دعاوی قراردادها، کلیه خدمات حقوقی مرتبط با دعاوی قراردادها و سایر دعاوی مرتبط، را به شما هم میهنان گرامی ارائه دهد.

چنانچه با وجود مطالعه این نوشتار، همچنان به مشاوره و کمک نیاز داشتید با وکلا و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

logo-samandehi