موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دعوی تعدیل اجاره بها

یکی از سوالات شایع در خصوص تعدیل اجاره بها می باشد و البته یکی از دعاوی شایع در روابط موجر و مستاجر نیز بحث تعدیل اجاره بها می باشد. امروز با موضوع تعدیل اجاره بها با شما عزیزان خواهیم بود. از آنجایی که موضوع حقوقی می باشد می بایست اقدام به طرح دادخواست با موضوع تعدیل اجاره بها نمود. دادخواست تعدیل اجاره بها دارای شرایطی می باشد که هر یک از طرفین می تواند در صورت وجود شرایط مقرر از آن بهره مند گردد. سوالاتی که می تواند در ذهن وجود داشته باشد این است که منظور از دعوی تعدیل اجاره بها چیست؟ دعوی تعدیل اجاره بها از جانب چه کسی و به طرفیت چه کسی طرح می گردد؟ نحوه طرح دعوی تعدیل اجاره بها چگونه است؟ مقررات مربوط به دعوی تعدیل اجاره بها در کدام قانون است؟ شرایط تعدیل اجاره بها چگونه است؟ شرایط مربوط به پذیرش دعوی تعدیل اجاره بها چیست؟ مدارک مورد نیاز برای تعدیل اجاره بها چیست؟ بهترین وکیل تعدبل اجاره بها کیست؟ موسسه حقوقی دادآوران نستوه ارائه دهنده خدمات حقوقی در ایران می باشد.

همانگونه که مستحضرید در این مطلب به بررسی یکی از دعاوی حقوقی با عنوان تعدیل اجاره بها خواهیم پرداخت.

قبل از شروع بحث باید دید، منظور از دعوی مزبور چیست؟ در قانون روابط موجر و مستاجر سال 1356 قانونگذار از دعوی تعدیل اجاره بها نام برده و به بیان شرایط آن پرداخته است. بر اساس قانون فوق، چنانچه گذشت زمان موجب تنزل یا ترقی هزینه های زندگی شود هر کدام از طرفین عقد اجاره می توانند بر حسب مورد دعوی فوق را اقامه نمایند. چنانچه دادگاه شرایط قانونی مصرح در ماده 4 قانون  را احراز نماید نسبت به تعدیل مبلغ اجاره بها حکم صادر خواهد نمود. توضیح اینکه، عقود اجاره مشمول این قانون با انقضای مدت اجاره منتفی نمی گردد و تحت شرایطی خاص رابطه استیجاری ادامه پیدا خواهد نمود. از این جهت امکان دارد، رابطه استیجاری برای مدت زمان طولانی ادامه پیدا نماید بدون آنکه فی مابین طرفین توافق جدیدی منعقد گردد. در حقیقت این احتمال وجود دارد، توافق و تراضی طرفین در خصوص میزان اجاره بها مربوط به سالها پیش باشد، به نحوی که آن مبلغ امروز به هیچ عنوان با واقعیات اقتصادی جامعه منطبق باشد.  

 گفتنی است، این قانون کماکان به قوت خود باقیست و عقود اجاره ای که پیش از سال 1376 در خصوص اماکن تجاری منعقد شده اند تابع قانون پیش گفته می باشند. در ادامه به بررسی شرایط مربوط به پذیرش این دعوی خواهیم پرداخت.

دعوی تعدیل اجاره بها از جانب چه کسی و به طرفیت چه کسی طرح می گردد؟

با توجه به قانون روابط موجر و مستاجر سال 1356 دعوی موضوع بحث می تواند از جانب هر یک از موجر یا مستاجر طرح گردد. چرا که صدر ماده 4 از قانون مذکور به صراحت بر این مطلب اشاره دارد. در حقیقت موجر می تواند درخواست تعدیل و افزایش اجاره بها را طرح نماید، از سوی دیگر مستاجر نیز می تواند درخواست تعدیل و کاهش اجاره بها را طرح نماید. البته در عمل، طرح این دعوی از جانب مستاجر به طرفیت موجر به خواسته کاهش اجاره بها با استناد به تنزل هزینه های زندگی بیشتر به شوخی و طنز شباهت دارد و به طور قطع هرگز مصداق پیدا نمی نماید. چرا که افزایش میزان تورم و کاهش ارزش پول ملی امری بدیهی و جز لاینفک زندگی مردم در جامعه ایران محسوب می گردد.

شرایط مربوط به پذیرش دعوی تعدیل اجاره بها چیست؟

بر اساس ماده 4 قانون روابط موجر و مستاجر سال 1356 با احراز تمامی شرایط زیر دادگاه حکم به تعدیل اجاره بها خواهد داد:

1-  مدت اجاره منقضی شده باشد.

2- از تاریخ استفاده مستاجر از عین مستاجره دست کم سه سال تمام گذشته باشد یا اگر سابقاً حکم بر تعدیل اجاره بها صادر شده است سه سال تمام از قطعیت آن گذشته باشد.

در صورتی که دادگاه شرایط فوق را احراز نماید با در نظر گرفتن درصد شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی منتشر شده از طرف بانک مرکزی حکم به تعدیل اجاره بها خواهد داد.

آیا حکم دادگاه بر تعدیل اجاره بها قابل اعتراض می باشد؟

در پاسخ باید گفت، حکم دادگاه در این خصوص قطعی و غیر قابل تجدیدنظر است. مستند قانونی آن نیز قسمت اخیر ماده 4 قانون فوق می باشد.

 آیا مابه تفاوت اجاره بها در ضمن دادخواست تعدیل قابل مطالبه می باشد یا خیر؟

پاسخ این سوال مثبت است. در این خصوص می بایست به مقررات ماده 5 قانون یادشده مراجعه نمود. در حقیقت موجرمی تواند مابه تفاوت نرخ پیش از صدور حکم تعدیل با نرخ اعلامی از سوی دادگاه پس از صدور حکم تعدیل را در ضمن دادخواست تعدیل مطالبه نماید. دادگاه با احراز شرایط قانونی ضمن صدور حکم تعدیل، خوانده را محکوم به پرداخت ما به تفاوت از تاریخ تقدیم دادخواست تا صدور حکم قطعی می نماید. همچنین خسارت تاخیر از تاریخ قطعیت تا روز اجرای حکم قابل مطالبه خواهد بود.

مرجع صالح جهت رسیدگی به دعوی تعدیل اجاره بها کجاست؟

بر اساس بند پ ماده 9 قانون شورای حل اختلاف، رسیدگی به دعاوی تعدیل اجاره بها در صلاحیت شورای حل اختلاف می باشد، مشروط به اینکه در رابطه استیجاری اختلافی نباشد.

در حال حاضر شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به ثبت دادخواست دعوی تعدیل اجاره بها اقدام نمایید.

توصیه و تاکید می نماییم؛ طرح هر دعوی نیازمند دانش و تخصص کافی است، وکلای رسمی دادگستری با داشتن اطلاعات تئوری و کاربردی مربوط به هر دعوی از دانش و تبحر کافی در پیشبرد دعاوی حقوقی در مسیر قانونی خود برخوردار می باشند. در بسیاری از موارد اشخاص فاقد اطلاعات حقوقی و قضایی با مراجعه خودسرانه به دادگستری موجبات تضییع حقوق خود و اتلاف وقت دستگاه قضا را موجب شده و در انتها نیز طرف مقابل را به داشتن رابطه و نفوذ متهم می نمایند، که البته این اتهامات در بسیاری از موارد گریبان دستگاه قضایی کشوررا نیز خواهد گرفت. چرا که این  افراد تحت هر شرایطی معتقدند قاضی رسیدگی کننده از موضع انصاف و عدالت خارج شده و عامدا موجب تضییع حقوق وی را موجب گردیده است! غافل از اینکه، دعوی مطروحه از اساس اشتباه و بدون رعایت موازین قانونی طرح شده بود.  

logo-samandehi