موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

رفع توقیف از اموال توقیفی

با سلام ودرود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان رفع توقیف از اموال توقیفی خواهیم پرداخت. در صورتی که با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید، به پاسخ پرسش های زیر نیز دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص رفع توقیف از اموال توقیفی می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • منظور از توقیف مال در امور حقوقی و کیفری چیست؟
  • در فرایند یک دادرسی کیفری کدام اموال توقیف می شود؟
  • در امور کیفری در چه صورتی می توان رفع توقیف از اموال توقیفی را درخواست نمود؟
  • در پرونده های مربوط به رفع توقیف از اموال توقیفی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • چگونه مال متهم را توقیف کنیم؟

با عنایت به شرایط حاکم بر جامعه که تخصص های مرتبط به خود را می طلبد بهتر است قبل از هر اقدام با متخصص امور خود در ارتباط باشید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تشکیل دپارتمان های تخصصی با حضور وکلای پایه یک دادگستری تحت عنوان گروه وکلای نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی تخصصی و متنوع به شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید: راه های توقیف مال بدهکار

منظور از توقیف اموال در امور حقوقی و کیفری چیست؟

در فرآیند دادرسی های حقوقی و کیفری این امکان وجود دارد، پیش از صدور حکم قطعی اموال متعلق به اصحاب دعوا و یا شخص ثالث بنا به جهاتی توقیف شود. در امور حقوقی از طریق مکانیزم هایی نظیر تامین خواسته و دستور موقت می توان اموال متعلق به خوانده دعوی را توقیف نمود و از این طریق از تضییع و تفریط خواسته جلوگیری به عمل آورد. در حقیقت، خواهان در موارد مقرر قانونی می‌تواند، ضمن طرح دعوی حقوقی از طریق تامین خواسته یا دستور موقت اموال متعلق به خوانده را توقیف نموده تا پس از صدور حکم قطعی، اجرای حکم با مشکل مواجه نشود. این مورد توقیف مال در فرآیند دادرسی حقوقی است، که البته موضوع این نوشتار نمی باشد.

موضوع این نوشتار توقیف اموا ل و رفع توقیف در فرآیند دادرسی های کیفری است. توضیح اینکه؛ در فرآیند یک دادرسی کیفری و انجام تحقیقات مقدماتی در دادسرا، این امکان وجود دارد، اموال متعلق به شاکی، متهم و یا اشخاصی که به نوعی در پرونده کیفری دخیل می باشند، بنا به دستور مقام قضایی توقیف شود. در اینجا باید دید، چه اموالی توقیف می شود، و به منظور رفع توقیف از مال توقیف شده چه اقدامی متصور خواهد بود. در ادامه این بحث با تیم تحریری گروه وکلای نستوه همراه باشید؛ تا بدانید، در فرایند یک دادرسی کیفری در چه صورت یک مال توقیف می شود، و چگونه می توان از مال توقیف شده رفع توقیف نمود.

بیشتر بدانید: بهترین وکیل وصول مطالبات

در فرایند یک دادرسی کیفری کدام اموال توقیف می شود؟

به منظور پاسخ به این پرسش باید به مقررات ماده ۱۴۶ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ مراجعه نمود. به موجب مقررات این ماده در مرحله تحقیقات مقدماتی و در فرآیند دادرسی کیفری صرفاً اموال توقیف می شود، که حاصل از ارتکاب جرم بوده (از طریق ارتکاب جرم به دست آمده باشد) و یا وسیله ای برای ارتکاب جرم بوده باشد. (در حین ارتکاب جرم استفاده شده باشد) یا دلیل ارتکاب جرم باشد. در حقیقت، به غیر از سه مورد بالا مقام قضایی حق توقیف سایر اموال را نخواهد داشت. با ذکر مثالی موضوع را روشن می‌کنیم. فرض کنید شخص الف متهم به ساخت و نگهداری اسناد مجعول و سکه های تقلبی است. در حین تفتیش و بازرسی منزل شخص الف می توان اسناد مجعول، سکه های تقلبی، ادوات، آلات و دستگاههای مربوط به ساخت سکه و اسناد مجعول را توقیف نمود. اما مقامات قضایی و ضابطین دادگستری حق ندارند، اموال و اشیای که بی‌ارتباط با عمل مجرمانه می باشد را توقیف نمایند. مثلاً اجاق گاز یا یخچال فریزر که در منزل شخصی الف قرار دارد، قابل توقیف نیست!

مثال دیگری می زنیم. فرض کنید؛ شخص الف متهم به ارتکاب سرقت مسلحانه است. چنانچه بر حسب اقرار وی و سایر ادله مکان اختفا اسلحه و اموال مسروقه منزل شخص الف باشد، در این صورت صرفاً می توان اسلحه و اموال مسروقه را توقیف نمود، اما توقیف سایر اموال شخصی متعلق به الف و افراد خانواده وی ممکن نخواهد بود.

بیشتر بدانید: تأمین خواسته چیست؟

اموالی که در طی تحقیقات مقدماتی توقیف می شود، به چه صورت و کجا نگهداری خواهد شد؟

بر اساس مقررات قانون آیین دادرسی کیفری هر یک از اموال توقیف شده در صورت مجلس توصیف و شماره گذاری می شود، آنگاه در لفاف و مکان مناسبی نگهداری و رسیدی مشتمل بر مشخصات مال و صورت مجلس به متصرف یا صاحبان آن داده خواهد شد. خوب است بدانید، این اموال در محل مناسبی که از سوی دادگستری تهیه می‌شود نگهداری خواهد شد. در ادامه این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای باشید تا بدانید، از اموال توقیف شده چگونه رفع توقیف خواهد شد.

بیشتر بدانید: امکان افزایش اقساط مهریه از دادگاه وجود دارد؟

اموالی که در فرایند یک دادرسی کیفری توقیف می شود، چگونه رفع توقیف خواهد شد؟

به تعبیر دیگر چگونه می توان رفع توقیف از اموال توقیف شده در امور کیفری را درخواست نمود؟

به منظور پاسخ به سوالات بالا باید به مقررات ماده ۱۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و تبصره آن مراجعه نمود. این ماده می گوید: (بازپرس در صورت صدور قرار منع تعقیب، موقوفی یا ترک تعقیب باید درباره استرداد و یا معدوم کردن اشیا یا اموال مکشوفه که دلیل یا وسیله ارتکاب جرم بوده، از جرم تحصیل شده، حین ارتکاب استعمال شده ایا برای استعمال اختصاص داده شده است، تعیین تکلیف کند). پس به موجب مقررات این ماده و مطالبی که در بالا گفتیم، دانستیم، در طی تحقیقات مقدماتی کدام اموال توقیف می شود. حال باید دید چگونه می توان اموال توقیف شده را برطبق قانون رفع توقیف نمود؟ مقام قضایی می تواند، در صورت وجود شرایط مقرر قانونی با درخواست ذینفع از اموال توقیف شده در مرحله تحقیقات مقدماتی رفع توقیف نماید.

به منظور رفع توقیف لازم و ضروری است شرایط زیر موجود باشد:

  • وجود تمام یا قسمتی از اشیا و اموال در بازپرسی یا دادرسی لازم نباشد.
  • اشیا و اموال بلامعارض باشد.
  • از اشیا و اموال نباشد که باید ضبط یا معدوم شود.

در صورت وجود سه شرط فوق، تا زمانی که پرونده در نزد مقام قضایی جاری است، میتوان درخواست داد و رفع توقیف از مال توقیفی را تقاضا نمود. البته خوب است بدانید، برخی از اموال توقیفی به هیچ عنوان رفع توقیف نخواهد شد. این اموال معدوم  یا ضبط می گردد. برای مثال مواد مخدر و مشروبات الکلی از جمله اموالی هستند که در طی فرایند دادرسی معدوم می شوند، یا سلاح غیر مجاز توقیف شده به نفع سازمان های دولتی ضبط خواهد شد.

بیشتر بدانید: قانون مطالبه مهریه

در پرونده های مربوط به رفع توقیف از اموال توقیف شده وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

در پاسخ می گوییم: شما می توانید، وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری انتخاب کنید. اما پیشنهاد می کنیم، وکیل خود را از بین وکلای متخصص و مجرب در حوزه حقوق کیفری انتخاب کنید. چراکه، تنظیم و تقدیم درخواست مربوط به رفع توقیف از مال توقیفی در امور کیفری، نیازمند داشتن تجربه و دانش در حوزه حقوق کیفری است. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تجربه و تخصص در حوزه حقوق کیفری می ‌تواند وکیل یا مشاور شما  در پرونده‌های مربوط به رفع توقیف از اموال توقیفی باشد.

شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi