موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

سامانه ابلاغ دادگاه

توسعه قوه قضاییه از جهت دولت الکترونیک موجب شفافیت و عدالت قضایی گردید و همچنین موجب جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی و سوء تفاهمات نیز شده است. راه اندازی سامانه ثنا یا همان سامانه ابلاغ الکترونیک ضمن سهولت در دسترسی به اشخاص موجب شد که نسبت به شکایات واهی که به صورت غیابی و با آدرس اشتباه برای اخاذی، تحت فشار قرار دادن و... صورت می گرفت را مسدود نماید. هرچند این سامانه به صورت جامع و کامل در کشور راه اندازی و ثبت نام نشده است لیکن امید است در آینده ای نه چندان دور این مهم تحقق یابد.

در حال حاضر در صورت مراجعه به مراجع قضایی به هر عنوان یعنی طرفین پرونده، شاهد و... در وهله اول تکلیف به ثبت نام در سامانه مذکور دارید. قبل از هرچیز لازم به توضیح است ابلاغ های دادگاه دارای مهلت برای حضور یا انجام امری و... می باشد و در صورت انجام آن امر خارج از مهلت تعیین شده می تواند موجب ورود ضرر به اشخاص گردد. به یاد داشته باشید ارسال ابلاغ به سامانه و ارسال پیامک تاریخ مشاهده محسوب می شود هرچند اگر شما مشاهده نکرده باشید.

مواردی که در خصوص نحوه کار سامانه ابلاغ می بایست در نظر قرار دهید عبارت است از

 • چگونه ابلاغ را مشاهده نمایم؟
 • کار با سامانه ابلاغ چگونه است؟
 • دریافت ابلاغ چگونه است؟
 • عدم دریافت ابلاغ چه ایرادی دارد؟
 • رمز موقت را چگونه بگیریم؟
 • در صورت فراموشی رمز شخصی چه کار کنیم؟

با توجه به اهمیت موضوع ابلاغ رای دادگاه در صورت وجود هرگونه سوال حقوقی می توانید هم اکنون با مشاوران موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

نحوه ثبت نام سامانه ابلاغ الکترونیک یا ثنا چگونه است؟

اشخاص متقاضی می توانند شخصاً از طریق سایت عدل ایران و قسمت سامانه ثبت نام الکترونیک اقدام به پیش ثبت نام نموده و سپس به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایند البته این امکان نیز وجود دارد که بدواً به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایید لیکن مدارک لازم جهت ثبت نام عبارت است از کارت شناسایی معتبر که ترجیحاً کارت ملی می باشد، اعلام آدرس کامل به اضافه کد پستی، شماره تلفن ثابت و همراه، بهتر است تلفن همراه به نام خودتان و در استفاده شما باشد یعنی خطی باشد که مورد استفاده قرار می گیرد چرا که پیام های ابلاغ و همچنین کد رمز فعال سازی و رمز موقت به این شماره ارسال می گردد.

پس از پایان ثبت نام کلیه ابلاغ ها به عنوان شاکی، متهم، مطلع، خواهان، خوانده و... به همین شماره ارسال می گردد.

نحوه دریافت ابلاغ چگونه است؟

این امکان وجود دارد که برای شما ابلاغ الکترونیک صادر و ارسال شده باشد و شما قصد دارید ابلاغ خود را از طریق تلفن همراه و یا کامپیوتر شخصاً دریافت و مشاهده نمایید برای اطلاع از ابلاغ خود می توانید

 1. به سامانه ابلاغ الکترونیک بروید برای این کار می توانید عنوان عدل ایران را در موتور های جستجو سرچ نمایید.
 2. با ورود در لینک باز شده صفحه سایت عدل ایران باز می شود.
 3. در قسمت راست صفحه عنوان سامانه ابلاغ الکترونیک قابل مشاهده می باشد که ذیل آن 4 لینک با عنوان لینک 1 – لینک 2 – لینک 3- لینک 4 قابل مشاهده می باشد.
 4. می توانید هر یک از لینک های مورد نظر را کلیک نمایید.
 5. صفحه ای تحت عنوان سامانه خدمات الکترونیک قضایی باز می شود که در ابتدای صفحه شما باید شماره ملی و همچنین رمز شخصی خود را در قسمت مربوطه وارد نمایید. (رمز شخصی رمزی است 10 رقمی که هنگام ثبت نام سامانه ابلاغ در دفتر خدمات قضایی به تلفن همراه شما ارسال شده است).
 6. سپس روی گزینه مرحله بعد کلیک نموده و منتظر می شوید صفحه جدید باز شود، در این صفحه بایستی رمز موقت را وارد نمایید. ممکن است رمز موقت قبلاً برای شما ارسال شده باشد و یا اینکه به محض ورود برای شما ارسال گردد. در هر صورت چنانچه رمز خود را فراموش کرده باشید می توانید تقاضای رمز جدید را در همین صفحه داشته باشید.
 7. گزینه ورود را کلیک نمایید تا صفحه سامانه ابلاغ برای شما باز شود.
 8. در این صفحه می توانید قسمت ابلاغیه های جدید را که با عدد مشخص شده است را مشاهده نمایید و چنانچه تمایل دارید ابلاغ های سابق را مشاهده نمایید گزینه ابلاغ های مشاهده شده را کلیک نمایید.
 9. با کلید بر روی هر کدام از گزینه ها می توانید از خدمات این سامانه بهره مند گردید.
 10. پس از ورود به سامانه ابلاغ جدید با کلیک بر روی هر یک از ابلاغ ها گزینه مشاهده و یا چاپ را می توانید بزنید

در صورت فراموشی رمز موقت و یا رمز شخصی ابلاغ الکترونیک چه باید کرد؟

در صورت فراموشی رمز موقت می توانید مطابق توضیحات فوق تقاضای ارسال رمز مجدد نمایید لیکن در صورت فراموشی رمز شخصی می توانید با در دست داشتن مدارک شناسایی به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه نموده و رمز شخصی جدید دریافت و یا اینکه با مراجعه به سایت عدل ایران در سمت راست صفحه و قسمت خدمات ویژه با کلیک بر روی گزینه سامانه ثبت نام الکترونیک و در صفحه جدید که برای شما باز می شود با کلیک بر روی گزینه فراموشی رمزبا وارد نمودن اطلاعات شخصی از جمله شماره ملی، شماره سریال شناسنامه، تاریخ تولد، تلفن همراه و... اقدام به دریافت رمز شخصی خود نمایید.

تفاوت رمز موقت و رمز شخصی چیست؟

لازم به ذکر است رمز شخصی با رمز موقت متفاوت است بدین شرح که رمز شخصی در صفحه اول باید بارگزاری شود و 10 رقمی می باشد حال آنکه رمز موقت در صفحه دوم بارگزاری می شود و 6 رقمی می باشد. همچنین رمز شخصی به صورت دائمی می باشد لیکن رمز موقت همانگونه که از اسمش مشخص است به صورت موقت و با اعتبار یک ماهه می باشد.

logo-samandehi