موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

شرایط استرداد سند

یکی از دعاوی حقوقی را می تواند دعوی استرداد سند دانست. شاید برای شما این مشکل حقوقی به وجود آمده باشد و دادخواستی طرح نموده و تقاضای استرداد سند داشته باشید. دعوی استرداد سند با توجه به ماهیت دعوی می تواند متفاوت باشد. در سیستم عدل ایران دادخواست استرداد سند به دو صورت آمده است. اول استرداد سند مالی و همچنین استرداد سند غیرمالی که لازم به توضیح است هر دو دعوی دارای شباهت ها و شاید تفاوت هایی نیز باشد. در این مقاله با عنوان استرداد سند که از سوی موسسه حقوقی دادآوران نستوه تهیه و تنظیم شده است موارد قابل توجهی در خصوص استرداد سند ارائه می گردد. در خصوص استرداد سند شاید سوالاتی برای شما پیش آید از جمله اینکه منظور از دعوی استرداد سند چیست؟ نحوه استرداد سند چگونه است؟ دعوی استرداد سند به طرفیت چه کسی طرح می گردد؟ هزینه رسیدگی به دعوی استرداد سند چه میزان است؟ شرایط استرداد سند چگونه است؟ مرجع صالح جهت رسیدگی به دعوی استرداد سند کجاست؟ نحوه استرداد سند چگونه است؟ بهترین وکیل استرداد سند در تهران کیست؟ مدارک جهت استرداد سند چیست؟ برای اطلاع از سوالات فوق هم اکنون می توانید با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.

همانگونه که پیشتر نیز عنوان گردید در این مطلب به شرح و بیان دعوی استرداد سند خواهیم پرداخت.

دعوی استرداد سند در مواردی طرح می گردد که مالک سند یا ماذون از جانب مالک، سندی را در یک رابطه حقوقی به شخص دیگری می دهد، اما گیرنده از استرداد سند امتناع می نماید. در این موارد مالک سند یا ماذون از جانب مالک می تواند نسبت به طرح دعوی با عنوان استرداد سند اقدام نماید. البته با متذکر شد؛ در مواردی که سند در یک رابطه امانتی به طرف مقابل سپرده شود و ارکان بزه خیانت در امانت موجود باشد مالک سند می تواند با انجام تشریفات قانونی نسبت به طرح شکایت کیفری با عنوان خیانت در امانت اقدام نماید و از این طریق حقوق تضییع شده وی استیفاء گردد.

در این مطلب قصد نداریم به بررسی جنبه جزایی موضوع حاضر بپردازیم از این جهت صرفا با شرح و بیان دعوی حقوقی با عنوان استرداد سند ادامه مطلب را پی خواهیم گرفت.

آشنایی با مفهوم سند

بر اساس ماده 1284 قانون مدنی «سند عبارت است از هر نوشته که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد». با توجه به تعریف پیش گفته، هر مستند مکتوبی که در دادرسی و دعوی قابلیت استناد و ارائه دارد از مصادیق سند محسوب می گردد. بنابراین، برای این مهم لازم است؛ سند واجد امضاء و ارکان مربوط به آن باشد. برای نمونه چک، شناسنامه، کارت ملی، مبایعنامه دست نویس و موارد بیشمار دیگری از مصادیق سند در مفهوم قانونی آن تلقی گردد.

مطابق مقررات قانون مدنی و ماده 1286 سند بر دو قسم می باشد. سند رسمی و سند عادی

اسنادی که توسط مقام صلاحیت دار قانونی و بر طبق قوانین و مقررات مربوطه تنظیم شده باشد را سند رسمی می گویند. برای مثال، سند مالکیت ملک، عقدنامه، شناسنامه، گواهینامه رانندگی، گذرنامه و... از مصادیق سند رسمی محسوب می شوند. دقت نمایید، تنظیم و صدور هر یک از اسناد مزبور از سوی اشخاص عادی ممکن نبوده و لزوماً می بایست از طریق مقام صلاحیت دار و در راستای قوانین و مقررات مربوطه تنظیم و صادر گردد.

اما در تنظیم اسناد عادی بر خلاف اسناد رسمی نیاز به دخالت مقام قانونی خاصی نمی باشد. هر شخصی که دارای اهلیت قانونی می باشد، می تواند تنظیم کننده سند عادی باشد. از مصادیق سند عادی می توان به چک، مبایعنامه تنظیمی توسط مشاورین املاک، رسید عادی دریافت وجه و... اشاره نمود.

شرح دعوی استرداد سند

 با مفهوم قانونی سند آشنا شدیم، حال به شرح دعوی استرداد سند خواهیم پرداخت.

فرض نمایید؛ شخص الف سند متعلق به خود اعم از عادی یا رسمی را به شخص ب می سپارد. پس از مدتی با مطالبه شخص الف، شخص ب از استرداد سند استنکاف می نماید. در این مثال؛ چنانچه ارکان بزه خیانت در امانت موجود باشد شخص الف می تواند نسبت به طرح شکایت کیفری اقدام نماید. با این توضیح که دادگاه کیفری در صورت احراز بزه صرفاً متهم را به مجازات قانونی بزه مزبور محکوم  نموده و در خصوص استرداد سند در حکم کیفری تعیین و تکلیف نمی شود. زیرا دادگاه کیفری مجوز تصمیم گیری نسبت به رد مال در حکم خود را ندارد. در این مورد شاکی می تواند نسبت به طرح دعوی حقوقی استرداد سند اقدام نماید، برای این منظور می توان بر حسب مورد از طریق دادگاه کیفری و با رعایت تشریفات و مواعد مربوط به طرح دعوی مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم  یا مراجعه مستقیم به دادگاه حقوقی اقدام نمود.

همچنین فرض دیگری نیز قابل تصور است. فرضی را در نظر بگیرید که، استنکاف گیرنده با هیچ یک از عناوین کیفری قابل انطباق نباشد در این موارد راهی به غیر از طرح دعوی حقوقی با عنوان استرداد سند باقی نخواهد ماند. 

هزینه رسیدگی به دعوی استرداد سند چه میزان است؟

در پاسخ باید گفت، با توجه به اینکه هدف از دعوی مزبور استرداد برگ سند می باشد و نه چیز دیگری، پس از حیث اصول حقوقی دعوی استرداد سند را مطلقاً باید از دعاوی غیر مالی محسوب دانست حتی اگر موضوع سند یک تعهد مالی باشد. توجه به این نکته باعث می گردد هزینه رسیدگی به دعوی موضوع بحث بر اساس دعاوی غیر مالی محاسبه و پرداخت شود. البته ناگفته نمایند، برخی از قضات محاکم با نظری شگفت انگیز که با هیچ یک از اصول حقوقی همخوانی ندارد با درنظر گرفتن تعهد مندرج در سند در این خصوص تفکیک قائل شده و در مورد سندی که واجد تعهدات مالی می باشد اقدام به اخذ هزینه رسیدگی دعاوی مالی می نمایند. در حالی که با فرض پیروزی خواهان در این دعوی چیزی به غیر از یک برگ سند – نه تعهدات موضوع سند – عاید وی نخواهد شد.

مرجع صالح جهت رسیدگی به دعوی استرداد سند کجاست؟

مرجع صالح برای رسیدگی به این دعوی دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده می باشد.

در حال حاضر شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به طرح دعوی استرداد سند اقدام نمایید.

لازم به ذکر است که طرح و پیگیری هر دعوی نیازمند دانش و تخصص حقوقی مبتنی بر آن می باشد. وکلای دادگستری با داشتن تخصص کافی، اطلاعات تئوری و همچنین اطلاع از موضوعات کاربردی مربوط به هر دعوی از این دانش و تبحر کافی در پیشبرد دعوی حقوقی در مسیر قانونی خود برخوردار می باشند. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص و زبده آماده است، شما را در مسیر رسیدن به اهداف حقوقی پیش رو به طرق قانونی همراهی نماید. جهت برخورداری از خدمات  مشاوره یا وکالتی موسسه حقوقی دادآوران نستوه در دعاوی مربوط به استرداد سند و دیگر موضوعات حقوقی با ما در ارتباط باشید.

logo-samandehi