موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

عزل امین

با سلام بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به بررسی یکی از موضوعات حوزه امور حسبی با عنوان عزل امین خواهیم پرداخت. البته پیش از اینکه موارد عزل امین را مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم، می بایست در مواردی که در قانون ایران اقدام به نصب امین می شود توضیحاتی ارائه دهیم. در ادامه این مطلب با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید.

مواردی که در خصوص عزل امین می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • در چه مواردی اقدام به نصب امین می شود؟
  • تحت چه شرایطی می توان امین را عزل نمود؟
  • شرایط عزل امین چیست؟
  • چگونه امین را عزل کنیم؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به درخواست عزل امین کجاست؟

با توجه به محدودیت موجود در نگارش متون و ارائه مطالب مختصر و مفید در صورت وجود هرگونه شبهه و هرگونه سوال می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

در وهله نخست باید ببینیم؛ در چه مواردی اقدام به نصب امین می شود، برای این منظور می بایست به قانون امور حسبی و قانون مدنی مراجعه نمود. مواردی که به موجب قوانین مدنی و امور حسبی اقدام به نصب امین می شود به شرح آتی خواهد بود:

الف. اداره سهم الارث جنین

در مواردی این امکان وجود دارد، سهم الارثی از ماترک متوفی به جنین تعلق گیرد. در صورتی که جنین فاقد ولی یا وصی باشد می بایست امینی به منظور اداره سهم الارث جنین تا زمان تولد تعیین گردد. خوب است بدانید، پس از به دنیا آمدن جنین سمت امین منتفی خواهد بود و می بایست برای جنین قیم تعیین شود.

ب . اداره اموال عمومی

در این خصوص می بایست گفت، به منظور اداره اموالی که برای مصارف عمومی اختصاص داده می شود و فاقد مدیر است اقدام به تعیین امین خواهد شد.

پ . اداره امور شخص عاجز

کسی که به علت بیماری یا کهولت سن و یا مشکلاتی از این دست ناتوان و عاجز از اداره امور خود می باشد، می تواند از دادگاه درخواست تعیین امین نماید‌. دقت کنید، چنین شخصی محجور نبوده بلکه دارای بلوغ، عقل و رشد است. فرد عاجز به دلیل ضعف قوای جسمانی قادر به اداره تمامی امور خود نخواهد بود و از این حیث محتاج تعیین امین می باشد. واضح است، اگر شخصی محجور باشد برای وی قیم تعیین خواهد شد.

ت . اداره امور غایب مفقوالاثر

این امکان وجود دارد به منظور اداره امور غایب مفقود الاثر (شخصی که که مدت نسبتا زیادی از او خبری در دست نیست و حیات یا ممات وی معلوم و مشخص نمی باشد) بنا به درخواست دادستان و یا سایر اشخاص ذی نفع اقدام به نصب امین گردد.

ث . اداره اموال مولی علیه

در مواردی که ولی قهری به علت بیماری، کهولت سن، غیبت، حبس  و امثال آن قادر به اداره امور مولی علیه نباشد اقدام به  تعیین امین می شود. به موجب مقررات قوانین مدنی و  امور حسبی، موارد فوق از جمله موارد نصب امین به حساب می آیند. پس از آنکه دانستیم در چه مواردی اقدام به نصب امین خواهد شد حالا باید دید،

عزل امین در چه شرایطی مصداق خواهد داشت؟

به طور کلی در قانون شرایطی به منظور تصدی سمت امین مقرر شده است. همچنین مطابق مقررات قانون امور حسبی موارد عزل امین همان موارد عزل قیم خواهد بود. در صورتی که شخص امین فاقد  شرایط قانونی گردد از سمت امین عزل خواهد شد. در ادامه این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد همراه ما باشید.

همانطور که درفوق نیز اشاره نمودیم، موارد عزل امین همان موارد عزل قیم خواهد بود. این مهم در قانون امور حسبی بیان گردیده است. در قانون مدنی موارد عزل قیم به طور تصریح مشخص می باشد، حال می توان همان موارد را در خصوص عزل امین نیز به کار برد. این موارد به شرح آتی خواهد بود:

الف . اگر مشخص شود امین فاقد صفت امانت بوده و یا صفت امانت از او سلب شود می توان دعوی عزل امین را طرح نمود. به عبارتی لازمه امین بودن وجود صفت امانت داری در شخص امین خواهد بود. بنابر این فقدان صفت امانتداری و یا از دست رفتن آن می تواند دلیلی برای عزل امین به حساب آید.

ب . در صورتی که امین مرتکب جرم کیفری شود و محکومیت وی  به مرحله قطعیت برسد از موارد عزل امین به حساب می آید.

آیا  ارتکاب هر گونه جرم کیفری موجبی برای عزل امین خواهد بود؟

پاسخ این سوال منفی است. به موجب مقررات ماده ۱۲۴۸ قانون مدنی،  ارتکاب جرائم سرقت، خیانت در امانت، کلاهبرداری، اختلاس، هتک ناموس، منافیات عفت، جنحه نسبت به اطفال، ورشکستگی به تقصیر یا تقلب می تواند موجبی برای عزل امین باشد.

پ . در صورتی که امین محکوم به حبس شود و نتواند وظایف خود را ایفاء نماید موجبی برای عزل امین خواهد بود.

ت . در صورتی که امین تاجر باشد و متعاقبا متوقف و ورشکسته اعلام شود موجبی برای عزل امین خواهد بود.

ث . چنانچه معلوم گردد امین شایستگی و توانایی انجام امور محوله را دارا نیست می توان وی را عزل نمود.

ج . در صورتی که در تنظیم صورت دارائی، مالی را که متعلق به مولی علیه می باشد قید ننماید. این مورد نیز از موارد عزل امین محسوب می شود.

ح . در صورتی که اداره اموال مولی علیه به امین واگذار شده و دادستان بنا به مصلحت  از وی تضمین بخواهد و امین نتواند تضمین دهد عزل خواهد شد.

خ . امین باید سالی یک مرتبه حساب دوران تصدی خود را به دادستانی بدهد. در صورتی که از انجام این تکلیف استنکاف نماید عزل خواهد شد.

مرجع صالح به منظور عزل امین کجا خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال خواهیم گفت، مرجع صالح همان مرجعی است که اقدام به نصب امین نموده است. برای مثال، تعیین امین به منظور اداره سهم الارث جنین دادگاهی است که مادر جنین در آن حوزه اقامت دارد یا در خصوص شخص عاجز دادگاهی است که اقامتگاه شخص محتاج به امین در حوزه آن واقع است. در حال حاضر می توانید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام به ثبت دادخواست عزل امین نمایید.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد‌. گروه وکلای نستوه در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل و مشاور در کنارتان خواهد بود. به منظور ارتباط با گروه وکلای نستوه از  راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه استفاده نمایید.

logo-samandehi