موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

عزل وصی از وصایت

عزل وصی از وصایت دارای شرایطی است چنانچه شخصی قصد عزل وصی از وصایت را داشته باشد می بایست قبل از هر چیز نسبت به موضوع اطلاعات کافی داشته باشد چرا که عزل وصی از وصایت یکی از دعاوی منحصر به فرد محسوب می شود و چنانچه شرایط شکلی و ماهوی آن رعایت نگردد می تواند محکوم به شکست باشد. در مطلب پیش و رو به بررسی دعوی عزل وصی از وصایت خواهیم پرداخت. قبل از شروع بحث لازم است یک تعریف اجمالی از دعوی مزبور ارائه نماییم و سپس به بررسی سوالات مرتبط با بحث بپردازیم. شرایط عزل وصی از وصایت چگونه است؟ منظور از عزل وصی از وصایت چیست؟ وصی به چه کسی گفته می شود؟ نحوه عزل وصی از وصایت چگونه است؟ در چه مواردی می توان وصی را از وصایت عزل نمود؟ مدارک لازم برای طرح دعوی عزل وصی از وصایت کدام است؟ برای اطلاع از نحوه عزل وصی از وصایت مقاله تهیه شده در موسسه حقوقی دادآوران نستوه که توسط گروه وکلای نستوه با عنوان عزل وصی از وصایت به رشته تحریر درآمده است را تقدیم میداریم.

این امکان وجود دارد، شخصی به موجب وصیت نامه یک یا چند نفر را برای بعد از مرگ خود به عنوان وصی مامور انجام کاری نماید. به شخص وصیت کننده موصی و شخص مامور به انجام موضوع وصیت را وصی می گویند. اگر وصی به موضوع وصیت عمل ننماید یا در انجام موضوع وصیت کاهلی کند، ذی نفع وصیت یا نماینده وی می تواند در خصوص طرح دعوی عزل وصی از وصایت اقدام نماید. با توجه به توضیح کوتاه داده شده در خصوص دعوی عزل وصی از وصایت با ما همراه باشید تا به بررسی جنبه های دیگر موضوع بپردازیم.

بیشتر بدانیم : چگونه وصیت کنیم ؟

وصی به چه کسی می گویند؟

مطابق مقررات قانون مدنی وصیت بر دو قسم می باشد: وصیت عهدی و وصیت تملیکی. وصیت تملیکی از موضوع بحث ما خروج موضوعی دارد. در حقیقت وصیت تملیکی عبارت است از اینکه شخصی مال خود را برای بعد از مرگش به شخصی دیگر تملیک نماید. اما وصیت عهدی موردی است که شخص وصیت کننده به موجب وصیت، شخص یا اشخاصی را برای بعد از مرگش مامور به انجام اموری معین می نماید. برای مثال شخصی به موجب وصیت نامه امور مربوط به فرزندان صغیر خود را برای بعد از مرگش به شخص مدنظر یه به اصطلاح «وصی» محول می نماید. با توجه به توضیحات داده شده معلوم گردید؛ وصی شخصی است که مامور به انجام وصیت عهدی می گردد. با این توضیح که مطابق مقررات قانون مدنی ایران تا زمانی که شخص وصیت کننده زنده است وصی می تواند وصیت را رد نماید؛ در واقع می تواند اعلام نماید، حاضر به انجام مفاد وصیت نامه نیست. بعد از مرگ وصیت کننده، حتی اگر وصی جاهل به وصیت باشد حق رد آن را ندارد.

در چه مواردی می توان وصی را از وصایت عزل نمود؟

مطابق ماده 859 قانون مدنی ایران (وصی باید بر طبق وصایای موصی رفتار کند و الات ضامن منعزل است). همانطور که ملاحظه می گردد؛ در صورتی که وصی به وصایای موصی عمل نکند علاوه بر اینکه ضامن و مسئول می باشد منعزل نیز خواهد بود. در حقیقت در صورتی که وصی به موضوع وصیت عمل ننماید و یا در انجام موضوع وصیت کاهلی و سستی نماید می تواند اقدام به طرح دعوی عزل وصی از وصایت نمود. با این توضیح که وصی ضامن و مسئول جبران خسارات به بار آمده در اثر عدم انجام موضوع وصیت یا انجام غیر مسئولانه موضوع وصیت خواهد بود.

بیشتر بدانیم : احکام وصی از دیدگاه امام خمینی

در این باره اشاره به ماده 858 قانون مدنی ایران نیز می تواند مفید فایده واقع شود. ماده مزبور مسئولیت وصی نسبت به اموالی که به واسطه وصیت در ید وی می باشد را امانتی تلقی نموده مگر در صورتی که تعدی و تفریط وی ثابت شود. در حقیقت وصی امین خواهد بود. وصی می بایست، همانند هر امین دلسوز نسبت به انجام موضوع وصیت همت گمارد و آخرین اراده وصیت کننده پیش از مرگ وی را به بهترین نحو ممکن عملی نماید. مسئولیت اموالی هم که در این راستا در اختیار وی قرار می گیرد از باب امانت خواهد بود. بنابراین اگر وصی در مسیر تحقق موضوع وصیت تمامی تلاش و کوشش خود را به کار گیرد و مرتکب تعدی و تفریط نگردد مسئولیتی متوجه وی نیست. اما اگر در راستای انجام وصیت تعدی و تفریط کند ید وی از امانی به ضمانی تغییر خواهد کرد.

بیشتر بدانیم : در صورت تعدد وصیت نامه کدام معتبر است؟

چه کسی حق طرح دعوی عزل وصی از وصایت را دارد؟

ذینفع وصیت یا نماینده قانونی وی حق طرح دعوی عزل وصی از وصایت را دارد. برای مثال، در صورتی که وصی مامور اداره ثلث اموال و دارایی موصی گردد اما در انجام موضوع وصیت کوتاهی کند یا وظایف محوله را انجام ندهد وراث یا نماینده آن ها می توانند اقدام به طرح دعوی عزل وصی از وصایت نماید.

مدارک لازم جهت طرح دعوی عزل وصی از وصایت کدام است؟

از جمله مدارک مربوط به طرح دعوی مزبور می توان به وصیت نامه، گواهی فوت و دلایل مربوط به عدم انجام موضوع وصیت یا کاهلی در انجام موضوع وصیت از جانب وصی اشاره نمود.

مرجع صالح جهت رسیدگی به دعوی عزل وصی از وصایت کدام است؟

مطابق بند 13 ماده 4 قانون حمایت خانواده رسیدگی به این دعوی در صلاحیت محاکم خانواده می باشد.

 

گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص آماده است، شما را در مسیر رسیدن به اهداف حقوقی پیش رو همراهی نماید. جهت برخورداری از خدمات  مشاوره یا وکالتی ما در دعاوی مربوط به عزل وصی از وصایت با موسسه حقوقی دادآوران نستوه تماس بگیرید .

logo-samandehi