موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

فرق بین وکیل پایه یک و وکیل پایه دو دادگستری و کاراموزی وکالت

در صورتی که برای شما مشکل حقوقی به وجود آید با عناوین مختلف روبرو می شوید به طور مثال وکیل پایه یک دادگستری، دفتر وکالت، موسسه حقوقی، وکیل پایه دو دادگستری، کارآموز وکالت، و همه این عناوین باعث می گردد شما در انتخاب خود دچار تردید شود. به راستی تفاوت وکیل پایه یک و پایه دو دادگستری چیست؟ کارآموز وکالت دارای چه شرایطی است؟ وکیل پایه یک دادگستری دارای چه شرایطی است؟ چگونه وکیل پایه دو دادگستری، وکیل پایه یک می شود؟ و سوالات دیگری در همین زمینه می تواند وجود داشته باشد. برای اطلاع از تفاوت وکیل پایه یک و وکیل پایه دو با کارآموز وکالت مقاله تهیه شده در موسسه حقوقی دادآوران نستوه را تقدیم می کنیم.

تمام افرادی که دارای اهلیت هستند، می توانند برای امور خود وکیل تعیین کنند.

البته وکیل مورد نظر می تواند وکیل دادگستری و یا وکیل مدنی باشد.

وکیل شخصی است که از جانب شخصی دیگر اعم از حقیقی و حقوقی، نمایندگی و نیابت برای انجام امری را دارد. انجام امور در دادگستری ها و محاکم چه کیفری و چه حقوقی تنها توسط افرادی مجاز امکان پذیر است این افراد دارای پروانه وکالت معتبر می باشند. لازم به ذکر است اشخاص عادی با وکالتنامه های مدنی نمی توانند در محاکم حضور یافته و از جانب اشخاص دیگر طرح دعوی یا شکایت نمایند و یا از اشخاص دیگر دفاع کنند هرچند این موضوع در وکالتنامه انان به صورت کامل قید گردیده باشد.

بنابراین به طور مثال برادر شما با وکالتنامه اعطایی از سوی شما نمیتواند از جانب شما در دادسرا حاضر شده و اقدام به طرح شکایت نماید و صرفاً می تواند در صورت وجود اختیار اعطایی از سوی موکل اقدام به اعطاء وکالت به وکیل دادگستری نماید یعنی در وکالتنامه تفویضی اختیار اخذ وکیل را داشته باشد.

وکلای دادگستری از دو مرجع پروانه وکالت دریافت می کنند نخست کانون وکلای دادگستری در سراسر کشور و دوم مرکز امور مشاوران قوه قضاییه (موسوم به وکلای ماده 187)

اشخاص در هنگام مراجعه به وکلا باید بدانند که وکیل آنها از کدام مرجع و در چه پایه ای پروانه دارد.

در کانون وکلای دادگستری صرفاً وکیل پایه یک دادگستری و کارآموز وکالت داریم و وکیل پایه دو دادگستری نداریم و در مرکز امور مشاوران و وکلای قوه قضاییه وکیل پایه یک دادگستری و وکیل پایه دو دادگستری وجود دارد.

جالب است بدانید بین کارآموز وکالت که از کانون وکلای دادگستری پروانه اخذ می نماید و وکیل پایه دو دادگستری که از مرکز امور مشاوران قوه قضاییه پروانه دریافت می نماید، ارزش و اعتبار پروانه کارآموز وکالت به مراتب از وکیل پایه دو دادگستری بالاتر است. با این توضیح که کارآموز وکالت می تواند در دیوان عدالت اداری اعلام وکالت نماید و همچنین در دعاوی مالی با ارزش 200 میلیون تومان ورود نماید حال آنکه وکیل پایه دو دادگستری نمی تواند در دیوان عدالت اداری اعلام وکالت نماید و همچنین در دعاوی مالی با خواسته بیش از 50 میلیون تومان ورود نماید.

اهمیت موضوع وکیل پایه یک دادگستری و وکیل پایه دو دادگستری و کارآموز وکالت از آن جهت است که در برخی دعاوی (مانند دعاوی که مرجع تجدید نظر آنها دیوانعالی کشور است) تنها وکیل پایه یک دادگستری حق حضور را دارند و وکیل پایه دو دادگستری و کارآموز وکالت مجاز به حضور در این پرونده ها نمی باشند.

لازم به ذکر است که وکیل پایه یک دادگستری حق حضور در تمامی مراجع قضایی را بدون هیچ گونه محدودیت را دارد، اما وکیل پایه دو دادگستری تنها در پرونده های کیفری که حبس زیر 10 سال دارند می توانند حضور یابند، همچنین برای وکیل پایه دو دادگستری و کارآموزان وکالت جهت حضور در دعاوی مالی محدودیت هایی تعیین شده است. (در مورد وکیل پایه دو دادگستری مرکز امور مشاوران حداکثر 50 میلیون تومان و برای کارآموزان وکالت کانون وکلای دادگستری حداکثر 200 میلیون تومان می باشد).

کارآموز وکالت می بایست تمام پرونده های خود را زیر نظر یک وکیل پایه یک دادگستری انجام دهد که به اصطلاح وکیل سرپرست کارآموز وکالت می باشد.

وکیل پایه دو دادگستری در تمامی دعاوی غیر مالی حق حضور و اعلام وکالت دارند به جز پرونده های مربوط به اصل نکاح و اصل طلاق و اثبات نسب و نفی نسب، زیرا مرجع تجدید نظر این دعاوی دیوانعالی کشور می باشد.

همچنین حق الوکاله وکیل پایه یک دادگستری و وکیل پایه دو دادگستری با هم متفاوت بوده و میزان تعرفه ی حق الوکاله مشاورین پایه دو به عنوان وکیل دادگستری پایه دو یا وکیل 187، حداکثر تا ۴۰ درصد تعرفه وکلای پایه یک دادگستری و حق الوکاله مشاورین پایه یک به عنوان وکیل پایه یک دادگستری، حداکثر تا ۶۰ درصد آن تعرفه خواهد بود.

کارآموزان وکالت پس از طی دوران کارآموزی و شرکت در آزمون اختبار و قبولی در آن پروانه پایه یک دریافت می کنند.

تنها موردی که وکیل پایه دو دادگستری در کانون وکلای دادگستری وجود دارد، موردی است که وکیل پایه یک دادگستری در اثر محکومیت انتظامی، تنزل درجه پیدا کرده و به وکیل پایه دو تبدیل شده باشد.

لازم به ذکر است که وکلای مرکز مشاوران قوه قضاییه، پس از شرکت در آزمون و قبولی و طی دوره کارآموزی به وکیل پایه دو و سپس با شرکت در آزمون دیگر و قبولی در آن به وکیل پایه یک ، تبدیل می شوند . بنابراین در بین وکلای مرکز مشاوران، وکیل پایه دو وجود دارد. لازم است بدانید کارآموزان وکالت مرکز مشاوران در طی مدت کارآموزی حق هیچ نوع وکالتی را ندارند.

لازم است موکل در حین عقد قرارداد وکالت و اعطای وکالت، هویت و پایه وکیل را بداند، چنانچه دفتر وکیل دارای تابلو بود، نام و درجه او بر تابلو نوشته می شود.

همچنین چنانچه بر روی برگه وکالتنامه، عبارت کار آموز وکالت درج شده بود، وکیل مورد نظر کارآموز وکالت است در غیر این صورت وکیل پایه یک دادگستری محسوب می گردد.

موکل می تواند با جستجوی نام وکیل در سایت کانون وکلا یا مرکز مشاوران قوه قضاییه، از هویت و درجه وکیل آگاه گردد. زیرا درجه و پایه وکیل، ممکن است از جهت محدودیت های موجود، اهمیت بسیاری داشته باشد و موکل از آن بی خبر بوده و از این حیث متضرر گردد.

در صورتی که وکیل پایه خود را بیشتر از آنچه هست اعلام نماید مرتکب تخلف انتظامی شده است.

وکلای مرکز امور مشاوران زیر مجموعه قوه قضاییه می باشند و حال آنکه وکلای عضو کانون وکلای دادگستری به صورت مستقل فعالیت می نمایند و از این حیث ترسی از دفاع در دادگاه ها ندارند.

logo-samandehi