موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

قانون مطالبه ارز خارجی

با توجه به شرایط خاص اقتصادی بسیاری از اشخاص ترجیح می دهند به منظور عدم ورود خسارت با ارز خارجی معامله نمایند. معامله با ارز خارجی شاید دارای فوایدی باشد لیکن دارای ایرادات بسیاری نیز می تواند باشد. در این نوشتار در خصوص مطالبه ارز خارجی با شما همراه خواهیم بود و چگونگی مطالبه ارز خارجی را عنوان می نماییم. لازم به ذکر است موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی در خصوص مطالبه ارز خارجی توسط زبده ترین وکلا می باشد. شاید این سوالات برای شما به وجود آید که منظور از دعوی مطالبه ارز خارجی چیست؟ آیا ارز خارجی را می توان مطالبه نمود؟ نحوه مطالبه ارز خارجی چگونه است؟ شرایط مطالبه ارز خارجی چگونه است؟ نحوه طرح دعوی ارز خارجی چگونه است؟ مستند قانونی دعوی مطالبه ارز خارجی کجاست؟ دادگاه صالح جهت طرح دعوی مطالبه ارز خارجی کدام است؟ جهت تقدیم دادخواست مطالبه ارز خارجی به کجا مراجعه نماییم؟ در ادامه با ما همراه باشید

همانگونه که عنوان گردید در این مطلب به شرح و بیان یکی از دعاوی حقوقی با عنوان مطالبه ارز خارجی خواهیم پرداخت. قبل از ورود به بحث اصلی باید دید منظور از ارز خارجی چیست؟ برای فهم لغوی ارز خارجی به لغت نامه معین مراجعه نمودیم، در فرهنگ لغت معین ارز در معنای لغوی خود به معنای بها، قیمت، ارزش، پول خارجی و پول بیگانه تعبیر شده است. در حقیقت منظور از ارز خارجی هر نوع پول رایج کشورهای بیگانه می باشد که زیر نظر بانک مرکزی کشور مربوطه چاپ و منتشر می شود. شاید شناخته شده ترین ارز یا همان پول خارجی دلار آمریکا و یورو اتحادیه اروپا باشد. اما مناسب است این سوال مطرح گردد، منظور از دعوی مطالبه ارز خارجی چیست؟

در پاسخ باید گفت، این امکان وجود دارد معاملات و مراودات تجاری از طریق ارز کشورهای خارجی صورت گیرد و در این مراودات و تعهدات مطالباتی به وجود آید، در این صورت شخص ذی نفع می تواند طرف متعهد را الزام به پرداخت ارز خارجی نماید. برای مثال، شرکت الف که شرکتی غیر ایرانی می باشد در طی یک معامله مبالغی ارز خارجی از شرکت ایرانی ب طلبکار می گردد، وکلای شرکت الف می توانند با مراجعه به محاکم ایران دعوی مطالبه ارز خارجی را جهت استیفای حقوق موکل خود به طرفیت شرکت مدیون طرح نمایند.

آیا تابعیت طلبکار یا بدهکار در طرح دعوی مطالبه ارز خارجی موثر در مقام می باشد؟ در پاسخ باید به عرض برسد، تابعیت طرفین دعوی به هیچ عنوان موثر نبوده و طرح این دعوی صرف نظر از تابعیت طرفین در محاکم ایران مجاز می باشد.

تصریح عنوان مطالبه ارز خارجی در دادخواست چگونه است؟

برای طرح دعوی مزبور می بایست، عنوان مطالبه ارز خارجی در دادخواست تصریح گردد.  مستند قانونی

مستند قانونی  چنین عنوانی در کدام قانون تصریح شده است؟

بر اساس بند 1 ماده 62 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی «اگر خواسته پول رایج ایران باشد، بهای آن عبارت است از مبلغ مورد مطالبه، و اگر پول خارجی باشد، ارزیابی آن به نرخ رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ تقدیم دادخواست بهای خواسته محسوب می شود ». بند 1 از ماده 62 قانون پیش گفته مستند قانونی عنوان مطالبه ارز خارجی می باشد. همانگونه که ملاحظه می شود، در صورتی که عنوان خواسته مطالبه ارز خارجی باشد می بایست عین مبلغ ارز خارجی در ستون خواسته تصریح گردد. با ذکر مثالی موضوع را روشن می نماییم. فرض کنید، شخص الف از شخص ب مبلغ 50 دلار آمریکا طلبکار است؛ در این مثال آنچه که در ستون دادخواست تصریح می گردد (مطالبه مبلغ 50 دلار آمریکا مقوم بر ...) می باشد.

معیار تقویم و برآورد ارز خارجی نیز نرخ رسمی اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ تقدیم دادخواست است و نرخ بازار آزاد معیار و ملاک تقویم نخواهد بود.

دادگاه صالح جهت طرح دعوی مطالبه ارز خارجی کجاست؟

اصولاً خواهان باید دادخواست خود را در دادگاه محل اقامت خوانده طرح نماید. اما چنانچه شرایط ماده 13 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب برقرار باشد خواهان می تواند علاوه بر دادگاه محل اقامت خوانده به دادگاه محل انعقاد قرارداد یا محلی که تعهد می بایست در آنجا اجرا شود نیز مراجعه نماید.

طریقه اجرای رای مطالبه ارز خارجی چگونه است؟

اجرای محکومیت مربوط به ارز خارجی هیچ تفاوتی با اجرای محکومیت پول رایج ایران ندارد. به نحوی که محکومیت مربوط به ارز خارجی مطابق مقررات قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و قانون اجرای احکام مدنی به اجراء در خواهد آمد.

در حال حاضر شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به طرح دعوی مطالبه ارز خارجی اقدام نمایید. توصیه و تاکید می نماییم؛ طرح هر دعوی نیازمند دانش و تخصص حقوقی می باشد. وکلای رسمی دادگستری با داشتن اطلاعات تئوری و کاربردی مربوط به هر دعوی از دانش و تبحر کافی در پیشبرد دعاوی حقوقی در مسیر قانونی خود برخوردار می باشند. در بسیاری از موارد افراد فاقد دانش و اطلاعات قضایی با مراجعه خودسرانه به دادگستری موجبات تضییع وقت، هزینه و حق را موجب می شوند و متعاقباً دستگاه قضا یا طرف مقابل را متهم به اعمال نفوذ یا برقراری ارتباطات غیر قانونی می نمایند. حال آنکه، مشورت با وکلای رسمی دادگستری پیش از مراجعه به دادگستری می تواند از بروز این مشکلات جلوگیری نماید.

 موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص آماده است، شما را در مسیر رسیدن به اهداف حقوقی پیش رو همراهی نماید. جهت برخورداری از خدمات مشاوره یا وکالتی موسسه حقوقی دادآوران نستوه در دعاوی مربوط به مطالبه ارز خارجی هم اکنون با ما در ارتباط باشید. 

logo-samandehi