موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

قراردادهای پیمانکاری تک نفره

در بسیاری از موارد و علی الخصوص در مورد کسب کارهای نو پا و استارت آپ ها، افرادی وارد شرکت یا کارگاه می شوند که در واقع رابطه آنها با کارفرما خارج از چارچوب قانون کار بوده و اصولاً توافقات بین آنها نیز مشمول مواردی است که دال بر وجود رابطه کارگر و کارفرمایی نمی باشد. در این موارد و مخصوصاً زمان بروز اختلافات فی مابین، طرف دوم (کسی که عهده دار وظیفه ای در شرکت بوده) اقدام به طرح شکایت مطالبه حقوق کارگری و بیمه خواهد کرد و ممکن است که در بسیاری از موارد کارفرما محکوم شود.

حال برای حل این مشکل و کمک به مدیران شرکت ها بایستی موضوع تعهد را در قالب خاص حقوقی که عبارت است از قراردادهای تکنفره پیمانکاری طرح و منعقد نمود. قراردادها از آنجایی که در صورت بروز اختلاف فی مابین طرفین حکمیت دارند دارای ارزش و اعتبار می باشند به دیگر سخن شاید قرارداد منعقده را بتوان در حکم قانون برای طرفین تلقی نمود. چنانچه شروطی در این قرارداد ذکر شود تا جایی که مخالف صریح قوانین آمره نباشد برای طرفین لازم الاتباع می باشد و در صورت عدم تبعیت می توان الزام آنها را از دادگاه درخواست نمود.

داوری در قراردادها دارای ارزش و اعتبار است به نحوی که در قراردادهای با شرط داوری دادگاه نمی تواند به عنوان مرجع قانونی تظلم خواهی ورود ماهیتی نموده و اقدام به رسیدگی و یا صدور رای نماید.

مواردی که در خصوص قرارداد پیمانکاری تک نفره می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نمونه قرارداد پیمانکاری تک نفره چگونه است؟
  • قرارداد پیمانکاری تک نفره چیست؟
  • قرارداد پیمانکاری تک نفره چه شرایطی دارد؟
  • بهترین وکیل دعاوی کارگر و کارفرما کیست؟
  • هزینه وکیل شکایت از کارفرما چقدر است؟

لازم به توضیح است شما عزیزان می توانید ضمن مطالعه مقاله پیش رو در صورت وجود هرگونه ابهام و یا سوال حقوقی اقدام به دریافت مشاوره از وکیل متخصص دعاوی کارگر و کارفرما در موسسه حقوقی دادآوران نستوه نمایید.

قراردادهای تکنفره پیمانکاری چه هستند؟

قراردادهای پیمانکاری تک نفره، با ماهیت پیمانکاری و انجام قسمتی از امور بین کارفرما و شخص مقابل منعقد می گردد، بدین نحو که به طور مثال کارفرما طراحی سایت خود را به شخصی واگذار می کند.

قراردادهای تکنفره پیمانکاری بایستی دارای چه شرایطی باشند؟

1- عدم وجود الزام و تابعیت از دیتور کارفرما

ماهیت قراردادهای تکنفره بایستی به نحوی باشد که برای طرف دوم الزام به پیروی از دستورات کارفرما، حضور فیزیکی مداوم در محل کار و نیز ورود و خروج قانونمند و مرتب وجود ندارد.

2- عدم وجود وابستگی اقتصادی

در قراردادهای پیمانکاری تکنفره، نبایستی طرف دوم به کاری که برای کارفرما انجام می دهد وابستگی اقتصادی داشته باشد و به عبارت دیگر نبایستی که معیشت طرف دوم بوسیله کار برای کارفرما تامین شود. به طور مثال طرف دوم همزمان چند پروژه طراحی سایت را انجام بدهد.

نمونه قرارداد پیمانکاری تک نفره چگونه است؟

قبل از هر چیز لازم به توضیح است که هر قرارداد با توجه به شرایط طرفین می بایست منعقد گردد و نمی توان از نمونه قراردادهای آماده در تمام موضوعات بهره برد. این کار در بسیاری از موارد می تواند موجب بروز و ایجاد اختلاف و متضرر شدن طرفین گردد. از این رو مستدعیست نسبت به تنظیم قرارداد مشخص با توجه به شرایط خود توسط وکیل متخصص امور قراردادها اقدام نمایید.

وضعیت بیمه قراردادهای تکنفره پیمانکاری چگونه است؟

در بسیاری از کسب و کارها، مدیران پرداخت حق بیمه کارمندان را شرط می کنند، در صورتی که چنین امری دارای منشا قانونی نبوده و توافق بر خلاف قوانین آمره قانون کار باطل است. در بخشنامه جدید ازمان تامین اجتماعی که در سال 94 تصویب شد نیز کارفرما مکلف به پرداخت حق بیمه افرادی است که از وی تبعیت اقتصادی و دستوری دارند. بنابراین توجه به تهیه متن قرارداد و عدم شمول مفاد قرارداد به تبعیت اقتصادی و دستوری و سایر مواردی که قرارداد به شکل محکم و منسجمی قرارداد تک نفره پیمانکاری قرار دهد، ضروری است. توجه داشته باشید که تهیه قراردادهایی که بایستی دارای ساختاری منسجم و غیر قابل تفسیر می باشد امری بسیار تخصصی می باشد.

بنابراین بهتر است تهیه و تنظیم این قراردادها را به یک وکیل متخصص استارت آپها واگذار نمایید. برای اخذ مشاوره، طرح سوال و یا تنظیم قرارداد و غیره با دپارتمان حقوق استارت آپ های موسسه حقوقی دادآوران نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi