موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

قرارداد خرید آپارتمان

با سلام بر شما دوستان و همراهان گرامی.

در این مطلب که توسط تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" تنظیم و ارائه گردیده است تلاش می کنیم، احتیاط های لازم و ضروری مربوط به قرارداد خرید آپارتمان را مورد بررسی قرار دهیم.

البته، تاکید ما این است، قبل از تنظیم قرارداد خرید آپارتمان با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید، حتی توصیه می کنیم، در صورت امکان جلسه عقد قرارداد را با حضور وکیل دادگستری برگزار نمایید. در اکثر ممالک مترقی دنیا حضور وکیل دادگستری جهت انعقاد قرارداد مربوط به خرید ملک الزامی می باشد. امری که باعث می شود بسیاری از مسائل و مشکلات بعدی بروز ننماید.

متاسفانه در کشور ما چنین الزام قانونی وجود نداشته، و مردم نیز در خصوص مراجعه به وکلای رسمی دادگستری پیش از انعقاد قرارداد کوتاهی می کنند. همین بی توجهی مقنن و کوتاهی معامله کنندگان موجبات پددیدار شدن آثار وعواقب منفی بسیاری در جامعه و روابط معاملاتی مردم می شود. چه بسا بسیاری از پرونده های مطروحه در دستگاه قضایی کشور که مربوط به معاملات املاک می باشد به دلیل موارد مورد اشاره طرح گردیده است. در واقع، بهتر است فرهنگ مراجعه به وکیل پیش از تنظیم و انعقاد معامله ترویج گردد تا شاید در آینده قانونگذاران ما فکری در جهت وضع قانونی مناسب در این مورد نماید.

مواردی که در خصوص خرید آپارتمان می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • در هنگام خرید آپارتمان رعایت چه نکاتی الزامی است؟
  • از لحاظ قانونی خرید کدام آپارتمان ها توصیه نمی گردد؟
  • در قرارداد خرید آپارتمان درج چه نکاتی ضروری است؟
  • نمونه قرارداد آپارتمان چگونه است؟
  • وکیل دعاوی ملکی در خیابان پاسداران کیست؟

مطالعه این مقاله می تواند موجب پاسخگویی به بسیاری از سوالات شما باشد لیکن در هر زمان می توانید جهت دریافت مشاوره تخصصی با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

با توجه به مطالب بالا و در نظر داشتن این مورد که در جامعه ما معاملات مربوط به آپارتمان بسیار رایج و فراوان می باشد، سعی می کنیم در ادامه به بیان برخی از نکات و احتیاط های مربوط به تنظیم قرارداد خرید آپارتمان بپردازیم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

۱ . در وهله اول سعی نمایید، آپارتمانی که قصد خرید آن را دارید از طریق اشخاص قابل اطمینان و معتبر پیدا نمایید. توجه کنید، امروزه بسیاری از صفحات فضای مجازی به معاملات املاک اختصاص دارد، به طور قطع تمامی این صفحات معتبر و ارائه کننده اطلاعات صحیح نمی باشد. برای اینکه، در دام کلاهبرداران اینترنتی نیفتید در خصوص صفحه ای که اطلاعات خرید را از آن کسب می کنید، به تحقیق و جست و جو بپردازید.

۲ . پس از پیدا کردن گزینه مورد نظر نوبت به رعایت احتیاط های پیش از انعقاد معامله می رسد. در این مرحله می بایست در خصوص برخی موارد به کسب اطلاعات بپردازید. در وهله اول باید اطمینان حاصل کنید فروشنده خود مالک رسمی و قانونی آپارتمان می باشد، در این مورد می توانید، مدارک هویتی فروشنده را با اسناد مالکیت آپارتمان تطبیق دهید.

۳ . بسیار دقت نمایید، اسناد مالکیت آپارتمان مربوط به همان واحدی باشد که شما سابقاً آن را مشاهده و برای خرید پسند نموده اید. در صورتی که در این خصوص تعارض وجود دارد قطعاً انعقاد معامله می تواند باعث بروز مشکلات بعدی گردد.

۴ . در برخی از موارد شخصی که قصد فروش آپارتمان را دارد، شخص مالک نمی باشد. برای مثال فروشنده مدعیست، دارای سمت وکالت، وصایت، قیومت یا ولایت از سوی مالک بوده که در این موارد رعایت احتیاط های مربوط به معامله بیش از پیش لازم می گردد.

۵ . در صورتی که طرف مقابل مدعی داشتن وکالت فروش آپارتمان از سوی مالک باشد، توصیه ما این است از خرید آن آپارتمان صرف نظر نمایید. چرا که بعدها همواره این امکان وجود دارد مالک به طریقی پای شما را به یک دادرسی ناخواسته باز نماید. اما اگر، به هر دلیلی نمی توانید از خرید آن آپارتمان چشم بپوشید، احتیاط هایی که در ادامه به آن اشاره می کنیم را رعایت نمایید.

ابتدا وکالتنامه وکیل را به صورت دقیق مطالعه نمایید. دقت کنید وکیل اختیارات قانونی جهت فروش همان آپارتمان و اخذ ثمن معامله و... را دارا باشد. همچنین از طریق دفترخانه تنظیم کننده سند از اصالت وکالتنامه و عدم عزل وکیل اطمینان حاصل نمایید. مورد دیگر اینکه، از زنده بودن مالک آپارتمان اطمینان حاصل نمایید. در حقیقت، لزوماً باید مالک آپارتمان (موکل) در قید حیات باشد. توضیح اینکه، در صورت فوت وکیل یا موکل عقد وکالت باطل و بی اثر تلقی می گردد به نحوی که با فوت موکل، وکیل دیگر با آن وکالتنامه حق فروش نخواهد داشت.

۵ . در صورتی که مالک مال محجور بوده و دارای قیم باشد، در این صورت قیم می بایست اجازه نامه دادستانی در خصوص فروش آپارتمان را نیز ارائه نماید. توضیح اینکه، فروش اموال غیر منقول محجور می بایست با اجازه دادستان انجام شود.

۷ . در برخی موارد این امکان وجود دارد، آپارتمان مدنظر شما فاقد پایان کار، صورت مجلس تفکیکی و نهایتاً سابقه ثبتی باشد. توضیح اینکه، این مورد بیشتر در خصوص آپارتمان هایی که به موجب قرارداد مشارکت در ساخت احداث می گردد مصداق دارد. توصیه ما این است، از خرید چنین آپارتمانی خودداری نمایید؛ چرا که در بعضی موارد به علت اختلافات عدیده مابین مالکین عرصه و سازندگان تعیین و تکلیف در خصوص وضعیت ثبتی چنین آپارتمان هایی سال ها به درازا می انجامد. به نحوی که این امکان وجود دارد پرونده های متعددی نیز توسط سازندگان، مالکین و خریداران به طرفیت یکدیگر طرح گردد.

۸ . نهایتاً اینکه پیش از امضاء قرارداد مفاد قرارداد را با دقت مطالعه و در خصوص عبارات تخصصی و حقوقی به کار رفته در آن از وکلای دادگستری مشاوره بگیرید. دقت نمایید، در قرارداد خرید آپارتمان حتی المقدور فروشنده دارای حق فسخ قرارداد نباشد تا متعاقباً به هر بهانه ای قرارداد منعقده فسخ نگردد.

در پایان این مطلب یادآور می شویم، یک قرارداد حقوقی دارای زیرو بم ها، ظرایف و نکات حقوقی بسیاری می باشد. برای اینکه بتوانید درک درستی از مفاد یک قراداد داشته باشید این امر مستلزم سال ها مطالعه و کسب تجربه در عرصه عمل می باشد.

از این جهت، خواندن متن قانون یا مطالب کوتاه ارائه شده در فضای مجازی اگر چه مفید می باشد اما کافی نیست. بنابراین تکرار می کنیم، در قراردادهای مربوط به خرید آپارتمان که موجب جابه جایی ارزش اقتصادی بسیاری می گردد لزوماً از مشاوره و تخصص وکلای دادگستری استفاده نمایید. شما می توانید، با پرداخت حق المشاوره، از تجربیات یک وکیل دادگستری در حین انعقاد قرارداد برخوردار شوید.

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و کاربلد عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده است تا تجربیات حقوقی و وکالتی خود را در زمینه انعقاد قراردادهای داخلی و بین المللی در اختیار شما قرار دهد. شما می توانید، از خدمات مشاوره حضوری و غیر حضوری ما برخوردار شوید. امیدواریم، مطلب بالا که توسط تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد.‌

logo-samandehi