موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

قرارداد مشاوره چیست؟

یکی از انواع متداول قرارداد، قرارداد مشاوره می باشد. مشاوره ممکن است در زمینه های مختلف و در سطوح متفاوت باشد. بر اساس  تعریف ماده 2 بند 5 آیین نامه خرید خدمات مشاوره، مشاوره به هر نوع خدمات مدیریتی، کارشناسی، مشاوره‌ای یا خدمات مهندسی مشاور در حوزه‌هایی گفته که نیازمند صلاحیت و تخصص است گفته می شود.

کاربرد قرارداد مشاوره چیست؟

قرارداد مشاوره قراردادی است که در آن کارفرما فرد متخصص را در حوزه مربوطه به صورت ساعتی یا روزانه یا هر شکل دیگری استخدام می کند. این قرارداد در حالتی کاربرد دارد که کارفرما تنها به مشاوره نیاز دارد و از تخصص مشاور به صورت تعیین شده استفاده می نماید. در این حالت مشاور به استخدام کارفرما در نمی آید و طبیعتاً مابین او و کارفرما به وجود نمی آید و قرارداد مابین این اشخاص قرارداد مشاوره است و نه استخدام فلذا آثار آن را به همراه ندارد.

مواردی که در خصوص قرارداد مشاوره می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نمونه قرارداد مشاوره چگونه است؟
  • شرایط قرارداد مشاوره چگونه است؟
  • تنظیم قرارداد مشاوره چگونه است؟
  • هزینه مشاوره چقدر است؟

چه تفاوتی بین قرارداد مشاوره و قرارداد استخدام وجود دارد؟

حق مشاوره یا دستمزد مشاور معمولاً به‌ صورت ساعتی معین می گردد؛ یعنی مشاور وظیفه دارد بر حسب قرارداد ساعات معینی را (مثلاً پنج ساعت در هفته) به صورت تعیین شده به کارفرما در زمینه مورد نظر مشاوره بدهد.

لازم به ذکر است که بر اساس قانون جدید، به کلیه قراردادهای مشاوره 10 درصد مالیات تعلق می گیرد و هیچ قرارداد مشاوره ای از پرداخت مالیات معاف نیست؛ در صورتی که به حقوق کارمندان و کارگران تا سقف مشخصی مالیات تعلق نمی گیرد؛ همچنین به مشاور  سایر مزایا مانند سنوات، عیدی و پاداش تعلق نمی گیرد. همچنین اگر قرارداد مشاوره به صورت ساعتی باشد، مشاور قانوناً بیمه نخواهد شد.

مفاد قرارداد مشاوره شامل چه چیزهایی می شود؟

  1.  طرفین قرارداد که شامل کارفرما و مشاور می شود. تعیین دقیق طرفین قرارداد مسئولیت طرفین را نسبت به اشخاص دیگر جز اشخاص دخیل در قرارداد را ساقط می کند.
  2. تعهدات و وظایف طرفین که می بایست تعیین دقیق شرح وظایف و تعهدات طرفین باشد. وجود تعهدات هر یک از طرفین و شرایط  هر یک از ضروریات هر قراردادی می باشد.
  3.  حفظ محرمانگی که قرارداد باید در بر گیرنده حفظ اطلاعات کارفرما توسط مشاور باشد.
  4.  تعیین حق الزحمه که به صورت کامل و دقیق و شرایط کم شدن در اثر عواملی نظیر غیبت، عدم حضور هر یک از طرفین و... مشخص می گردد. نحوه پرداخت حق الزحمه به مشاور که می بایست همراه با تعیین زمان های پرداخت، نوع پرداخت و... مشخص شود.
  5.  طرق فسخ قرارداد.
  6. طرق رفع اختلاف.

برای داشتن یک قرارداد خوب، با متخصص تنظیم قراردادها مشورت کنید. وکلای متخصص قراردادهای موسسه حقوقی دادآوران نستوه در خدمت شما عزیزان هستند.

logo-samandehi