موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

قرارداد وستینگ چیست؟

ماهیت جدید کسب و کارها که بر مبنای شراکت در ایده ها و طی مراحل از شکل گیری ایده تا کسب مجوزها و تأسیس شرکت و راه اندازی سایت و شبکه های اجتماعی و غیره است، باعث می شود که کسب و کارهای جدید بر پایه نوعی آینده نگری و اعتماد ایجاد گردند.

در این بین بایستی امیدی برای تلاش های اعضا و هم بنیان گذاران کسب و کارها وجود داشته باشد تا آنها را به انجام امور ترغیب نماید.

قرارداد در هر موضوعی نخستین گام برای آغاز فعالیت به حساب می آید چرا که اساس هر فعالیت بر پایه قرارداد مشخص می شود.

قرارداد اعتبار گفتار و کردار طرفین را به همراه دارد و در صورت بروز اختلاف نقش قانون حاکم بر روابط اشخاص را ایفا می نماید.

مواردی که در خصوص قرارداد وستینگ می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • چگونه قرارداد وستینگ تنظیم کنیم؟
  • نمونه قرارداد وستینگ چگونه است؟
  • شرایط قرارداد وستینگ چیست؟
  • وکیل سایبری در تهران کیست؟
  • بهترین وکیل سایبری تهران کیست؟

از آنجایی که شرکت های نوپای کنونی، غالباً جزء ایده سرمایه خاص دیگری ندارند و به جهت تشویق اعضا برای باقی ماندن در سازمان و تلاش بیشتر، نوعی از سهام پیش بینی می گردد که در آن، فرد طی مدت مشخصی و با انجام تمامی تعهدات مالک درصد مشخصی از سهام شرکت خواهد بود.

چرا قرارداد وستینگ تنظیم می شود؟

شرکت های نوپا در ابتدای امر اقدام به جذب سرمایه گذار می نمایند. سرمایه گذار می خواهد مطمئن باشد که اعضای شرکت انگیزه برای ماندن در شرکت دارند و همچنین بایستی اطمینان به دست آورد که هم بنیان گذاران شرکت، تا مدت مشخصی در شرکت می مانند.

ماهیت سهام وستینگ به این صورت است که به ازای هر سال مقدار مشخصی از سهام به اعضا منتقل می شود که اگر به تعهدات خود عمل کرده و تا مدت تعیین شده در شرکت بمانند، آن میزان سهام به طور کامل به آنها منتقل می شود.

قرارداد وستینگ چگونه در ایران تنظیم می گردد؟

با توجه به محدودیت های قانونی، امکان پیاده سازی قراداد وستینگ به صورتی که در جهان مرسوم است، در ایران وجود ندارد.بنابراین این قرارداد به شکل دیگری ارائه می گردد.

به این صورت که در ابتدای امر سهام مورد نظر برای شرکا در نظر گرفته می شود، اما این سهام در رهن شرکت قرارداده می شود و اعطا کامل سهام به شریک منوط به طی مدت مقرر و انجام تعهدات است. بنابراین پس از مهلت مقرر و انجام تعهدات سهام فک رهن شده و به طور کامل و منجز در اختیار شخص گذاشته خواهد شد.

تنظیم قراداد چه فایده ای دارد؟

در صورت اختلاف آنچه تعیین کننده تعهدات طرفین می باشد موضوعاتی است که به واسطه قراداد یا به صورت الحاق به قرارداد مورد تأیید طرفین قرار گرفته است فلذا قرادادهای شفاهی که یکی از طرفین وعده به انجام کاری را می دهد یا از این قبیل موارد در دادگاه ها برای اثبات تعهدات طرفین با مشکلاتی مواجه می باشند.

تنظیم قراردادهای وستینگ و سایر قراردادها و تعهدات حقوقی کسب و کارهای جدید، کاملاً مدرن و بر مبنای در نظر گرفتن جمیع جهات است، بنابراین تدوین این قراردادها امری است کاملاً تخصصی که باید توسط وکیل که تسلط به امور قراردادها، به ساز و کار کسب و کارهای جدید و استارت آپها مسلط می باشد و آشنایی کامل به موضع دارد تنظیم گردد.

دپارتمان حقوق استارت آپهای گروه وکلای نستوه، با در اختیار داشتن بهترین و زبده ترین وکلای پایه یک دادگستری متخصص در امور قراردادها و استارت آپها، مفتخر به ارائه کلیه خدمات حقوقی به کسب و کارهای نوپا می باشد.

logo-samandehi