موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

قلع و قمع مستحدثات

با سلام و درود بر شما همراهان گرامی.

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تهیه و ارائه می گردد به شرح و بیان یکی از موضوعات دعاوی حقوقی با عنوان قلع و قمع خواهیم پرداخت.

قبل از شروع این بحث لازم است بگوییم، موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز آماده است تا در کلیه امور حقوقی و قضایی ارائه گر خدمات تخصصی وکالت و مشاوره به شما بزرگواران باشد. جهت برخورداری از خدمات وکالت و مشاوره ما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه تماس بگیرید.

در مواردی ممکن است بنا به دلایلی قصد طرح دعوی قلع و قمع را داشته باشید که بهتر است ضمن مشاوره با وکیل دادگستری اقدام به طرح چنین دعوایی نمایید.

مواردی که در خصوص قلع و قمع می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی قلع و قمع مستحدثات چیست؟
  • در چه صورتی می توان تقاضای قلع و قمع نمود؟
  • نمونه دادخواست قلع و قمع چگونه است؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی قلع و قمع مستحدثات کدام است؟
  • وکیل قلع و قمع کیست؟

با توجه به مطلبه ارئه شده می توانید در هر زمان در صورت عدم دریافت پاسخ سوالات خود از مشاوره تخصصی وکیل متخصص بهره مند گردید.

در هر جامعه ای احترام و شناسایی حق مالکیت از اولویت های قانونگذاران بوده و خواهد بود. بشر از دیرباز به معقوله مالکیت انحصاری و دخل و تصرف آزادانه در مایملک خود علاقه داشته، به نحوی که یکی از مهم ترین موضوعات قانون مدنی هر کشوری احترام به مالکیت خصوصی و پرداختن به آن می باشد. اگرچه امروزه قوانین یک جامعه مترقی مالکیت را به طور مطلق و انحصاری مورد پذیرش قرار نخواهد داد، اما می بایست اقرار نمود؛ مقررات مربوط به مالکیت و احترام و شناسایی این حق در جامعه موجب آرامش خاطر در شهروندان و رشد فعالیت های اقتصادی خواهد بود.

موضوع این نوشتار بی ارتباط با معقوله مالکیت نیست. چرا که دعوی قلع و قمع مستحدثات به نوعی در راستای حمایت از حقوق مالکانه و جلوگیری از تصرفات نامشروع متصرف غیر قانونی طرح و اقامه می گردد. فرض کنید، مالک قطعه زمینی مشخص و معین می باشید.

اگر شخصی بدون اذن و اجازه شما در زمینی که متعلق به شماست شروع به عملیات احداث ساختمان نماید،! تکلیف چیست و چگونه می توانید از تصرفات متصرف جلوگیری نمایید؟ چگونه می توان آثار و بقایای تصرف نامشروع را برطرف کرد؟ برای دستیابی به پاسخ این پرسش ها با ادامه مطلب که توسط تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" تنظیم و ارائه گردیده است همراه باشید.

نکات کلیدی دعوی قلع و قمع مستحدثات

۱ . در وهله اول می بایست بدانید، دعوی قلع وقمع مستحدثات در صورتی طرح می شود که شخصی بدون اذن و اجازه مالک اقدام به ایجاد بنا و مستحدثات در ملک متعلق به غیر می نماید. فرض نمایید، مالک زمینی با ابعاد معین و مشخص در یکی از شهرهای شمالی کشورمان هستید. به طریقی مطلع می شوید، بدون اذن و اجازه در زمین متعلق به شما احداث بنا انجام گرفته است!، اینجا موقع طرح دعوی خلع ید و قلع و قمع مستحدثات خواهد بود.

۲ . باید بدانید، در برخی از مواقع مالک ملک کناری قصد انجام عملیات ساخت و ساز در ملک خود را دارد، اما عملیات وی موجب تجاوز به حریم و محدوده ملک شما می گردد، در این فرض نیز لازم است اقدام به طرح دعوی خلع ید و قلع و قمع مستحدثات نمایید. البته، در برخی مواقع و با احراز شرایطی خاص دادگاه ها در این مورد حکم به قلع و قمع مستحدثات نخواهند داد. استدلال و استناد این محاکم به یک قانون خاص تحت عنوان لایحه قانونی راجع به رفع تجاوز و جبران خسارات وارده به املاک مصوب ۱۳۵۸ می باشد. در این لایحه شرایطی تصریح گردیده که با جمع آن متجاوز محکوم به پرداخت قیمت ملک مورد تجاوز خواهد شد. این شرایط عبارتند از:

تجاوز به ملک غیر بر اساس اشتباه یا عللی باشد که متجاوز از وجود آن بی اطلاع است. دیگر مورد اینکه، خسارت وارده به مالک در مقایسه با خسارت وارده در اثر قلع و قمع بنا ناچیز و جزئی باشد. در صورت اثبات و احراز موارد فوق دادگاه حکم به پرداخت خسارت وارده به مالک و اصلاح اسناد مالکیت را خواهد داد.

۳ . سوالی که مناسب است در اینجا مطرح نماییم اینکه، آیا لازم است به همراه دعوی قلع قمع مستحدثات خواسته خلع ید متصرف را نیز در دادخواست خود تصریح نماییم؟

توصیه و تاکید ما این است، به همراه خواسته قلع و قمع مستحدثات خواسته خلع ید را نیز بخواهید. چرا که برخی از محاکم بدون درج خواسته خلع ید رسیدگی به قلع و قمع مستحدثات را منطبق بر قانون نمی دانند. بنابراین، شما با تصریح هر دو خواسته فوق از تفسیر و استدلال های مخالف جلوگیری کرده اید.

۴ . خوب است بدانید، به همراه خواسته های خلع ید و قلع و قمع بنا و مستحدثات مطالبه اجرت المثل ایام تصرف نیز ممکن خواهد بود. زیرا تصرفات متصرف از نوع غصبانه به حساب می آید و غاصب نیز تحت هر شرایطی ضامن پرداخت منافع از دست رفته خواهد بود.

اجرت المثل ایام تصرف چگونه تعیین می گردد؟

در پاسخ باید گفت، مرجع رسیدگی کننده از طریق ارجاع موضوع به کارشناس میزان اجرت المثل را تعیین می نماید.

۵ . سوالی دیگر اینکه، مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعاوی موضوع بحث کجاست؟ در پاسخ باید گفت، مطابق مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی رسیدگی به این دعاوی در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک می باشد. با در نظر گرفتن این مطلب که موضوع این دعوی غیر منقول به حساب می آید، شورای حل اختلاف محل وقوع ملک صلاحیتی به منظور رسیدگی نخواهد داشت.

۶ . خوب است بدانید، قبل از طرح دعوی می توانید از ادامه فعالیت متجاوز جلوگیری نمایید. فرض کنید، متجاوز مشغول ساخت و ساز بنا در ملک متعلق به شما می باشد، می توانید از طریق دستور موقت دائر بر جلوگیری از ادامه فعالیت ساختماتی تا تعیین و تکلیف نهایی از ادامه عملیات ساخت و ساز متصرف غیر قانونی پیشگیری نمایید. همانطور که اشاره شد، این توقیف فعالیت در اثر دستور موقت دادگاه ممکن بوده و زمان آن نیز می تواند پیش از طرح دعوی، هم زمان با طرح دعوی یا پس از آن تا پیش ازصدور حکم قطعی باشد.

در این مطلب که توسط تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" تنظیم و ارائه گردید، سعی نمودیم، شما خواننده محترم را با برخی از نکات و ظرایف دعوی موضوع بحث آشنا نماییم. اما خوب است به یاد داشته باشید، موضوع حاضر دارای ظرایف و نکات کلیدی بسیاری بوده که شرح همه آن ها در این مطلب کوتاه ممکن نخواهد بود. لذا توصیه ما مثل همیشه این است، پیش از هر گونه اقدام قضایی و حقوقی به وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مراجعه نمایید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده و مشتاق است در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. امیدواریم، مطلب بالا که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تهیه و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع گردد.

logo-samandehi