موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مسئولیت پزشک

سلام و درود خدمت همراهان عزیز . امروز با موضوع مسئولیت پزشک در حرفه خود در خدمت شما خوبان هستیم .

منظور از مسئولیت پزشک، پاسخگویی وی در قبال خساراتی است که در نتیجه ی عدم تخصص کافی، بی مبالاتی یا بی احتیاطی و یا عدم رعایت نظامات دولتی، به بیمار وارد میگردد.

به نظر می رسد مسئولیت پزشک در برابر بیمار از جمله ی مسئولیت های قراردادی می باشد، هرچند نظرات دیگری نیز در این عرصه وجود دارد، لکن این نظر قوی تر است؛ در بحث مسئولیت قراردادی، موضوعی مطرح است تحت عنوان تعهد به نتیجه و تعهد به وسیله، منظور از تعهد به نتیجه آن است که شخص متعهد می شود نتیجه ای را برای دیگری رقم بزند و در صورتی که به دلیل غیرقابل توجیهی موفق نشود، مسئول خواهد بود. اما در تعهد به وسیله، وی متعهد به استفاده از همه ی توان خود در رسیدن به نتیجه می باشد، لکن اگر با وجود حداکثر تلاش خود، بازهم به نتیجه مورد نظر نرسد، مسئولیت نخواهد داشت.

مواردی که در خصوص مسئولیت پزشک می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • میزان مسئولیت پزشک چگونه مشخص می شود؟
  • شکایت از پزشک چگونه است؟
  • برای شکایت از پزشک به کجا مراجعه نماییم؟
  • نحوه مسئولیت پزشک چگونه مشخص می شود؟

برای کسب اطلاعات تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل جرایم پزشکی در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق تلفن اعلام شده در سایت در ارتباط باشید.

تعهد پزشک در زمره ی تعهد به وسیله می باشد، یعنی پزشک موظف است تمام توانایی و تلاش خود را به کار ببندد تا جان بیمار را نجات دهد؛ اما اگر با وجود تلاش وی بیمار فوت کند، نمی توان پزشک را مسئول دانست.

مگر اینکه تخصص کافی نداشته باشد یا بی مبالاتی و بی احتیاطی کرده باشد و یا نظامات دولتی که برای کار وی تنظیم شده است زیر پا گذارده باشد؛ البته باید توجه داشت که هرگونه اقدام به درمان یا جراحی باید در صورت هوشیاری وی با اذن خود بیمار و در صورت ناتوانی بیمار جز در موارد اورژانس که به نزدیکان وی دسترسی نیست، با رضایت آنها انجام شود؛ این موضوع از قدیم نیز در فقه مطرح بوده است، چنانکه ابن ادریس حلی گفته است که پزشکی در صورت مهارت و دانایی و اخذ رضایت از بیمار، به چند دلیل، ضامن نیست، که در بیان دلایل اذن بیمار را مسقط ضمان می داند.

اما به هر حال پزشک قبل از جراحی باید از بیمار یا همراه وی رضایت نامه و برائت نامه، هردو را اخذ نماید، چراکه رضایت نامه به معنای رضایت بیمار به اقدام برای درمان وی است و برائت نامه به این معناست که چنانچه پزشک همه قواعد و مقررات را قانونی و نظامات حرفه ای را رعایت کرد و از تخصص کافی نیز بهره مند بود؛ اما بیمار آسیب دیده یا درگذشت، وی مسئول نخواهد بود. فلذا وجود رضایت نامه و برائت نامه دلیلی برای فرار از مجازات قانونی محسوب نخواهد شد و در صورت قصور و تقصیر پزشک، بیمار می تواند ضمن شکایت از ایشان اقدام به مطالبه دیه نیز داشته باشد.

مطلب مرتبط :  

برای شکایت از پزشک می توان به دادسرای جرایم پزشکی، دادسرای انتظامی سازمان نظام پزشکی و همچنین شورای حل اختلاف ویژه امور پزشکی با توجه به شرایط حاکم بر پرونده مراجعه نمایید.

logo-samandehi