موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مشاوره حقوقی شرکت ها

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان مشاوره حقوقی شرکت ها خواهیم پرداخت. تا انتهای این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید و به پاسخ سوالات خود دست خواهید یافت.

بیشتر بدانید: مشاوره مالیاتی شرکت ها

مواردی که در خصوص مشاوره حقوقی شرکت ها می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از شرکت تجاری چیست؟
  • به منظور اطلاع و آگاهی از مقررات شرکت های تجاری به کدام قانون مراجعه نماییم؟
  • شرکت های تجاری درگیر کدام چالش ها و مسائل حقوقی می شوند؟
  • آیا شرکت های تجاری نیاز به مشاور حقوقی دارند؟
  • امور حقوقی شرکت تجاری خود را به کدام افراد واگذار نماییم؟

امروزه شرکت های تجاری نقش مهم و به سزایی در پیشبرد فعالیت‌های اقتصادی و تجاری یک جامعه ایفا می نمایند. اصولاً در کشورهای دارای اقتصاد پویا فعالیت‌های بزرگ و کلان اقتصادی از طریق شرکتهای داخلی و بین المللی انجام می شود، به نحوی که انجام معاملات کلان از طریق اشخاص حقیقی به دست فراموشی سپرده شده است. در کشور ما نیز امور اقتصادی کلان به جای آن که از طریق اشخاص حقیقی انجام گیرد، از طریق شرکت ها اعم از دولتی و خصوصی به سرانجام می‌رسد. از این جهت پرداختن به امور حقوقی شرکت های تجاری می تواند موجب افزایش سطح آگاهی و بینش شما عزیزان نسبت به مسائل حقوقی شرکتهای تجاری باشد.

در وهله اول باید ببینیم،

منظور از شرکت تجاری چیست؟

شرکتهای تجاری موضوع قوانین و مقررات قانون تجارت ایران می باشند، به نحوی که با رعایت مقررات قانون تجارت میتوان اقدام به تاسیس یکی از انواع شرکت های تجاری نمود و از این طریق با ایجاد شخصیت حقوقی مستقل شرکت وارد فعالیت های اقتصادی و تجاری در سطح کلان شد. خوب است بدانید، پس از ایجاد شرکت تجاری شرکت دارای شخصیت حقوقی مستقل از موسسین و سهامداران خود می شود، به نحوی که آورده های شرکا متعلق به شخصیت حقوقی شرکت است. تا زمانی که این شخصیت حقوقی پابرجاست، شرکا نمی‌تواند در اموال و دارایی شرکت دخل و تصرف نمایند. شرکا صرفاً در سود حاصل از فعالیت‌های تجاری شرکت شریک خواهند بود.

بیشتر بدانید: ابطال صورت جلسه مجمع عمومی

انواع شرکت های تجاری کدام است؟

مطابق مقررات قانون تجارت برخی از انواع شرکتهای تجاری عبارتند از: شرکت سهامی اعم از عام و خاص، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی و ... همچنین خوب است بدانید، برای تشکیل هر یک از شرکت های مذکور و سایر شرکت های دیگر باید مقررات مربوط به تشکیل آن شرکت به طور دقیق رعایت شود.

بیشتر بدانید: ابطال صورتجلسه هیئت مدیره

شرکت‌های تجاری درگیر کدام یک از مسائل و چالش های حقوقی می شوند؟

پس از آنکه شخصیت حقوقی مستقل شرکت تشکیل گردید، شرکت می‌تواند دارای کلیه حقوق و تکالیف مربوط به اشخاص حقیقی (منظور انسان است) شود. برای مثال شرکت می‌تواند در فعالیت های اقتصادی و تجاری خود همانند افراد انسان بدهکار یا بستانکار شود، همانند افراد انسان اقدام به انعقاد قرارداد کند و از این طریق تعهداتی را برعهده بگیرد، صادر کننده اسناد تجاری نظیر چک و سفته باشد، همانند افراد انسان مالک اموال اعم از  منقول نظیر خودرو و یا اموال غیر منقول آپارتمان و زمین شود.

مثال های بی شمار دیگری را نیز می توان ذکر نمود. اما به طور کلی بدانید شرکت می تواند همانند افراد انسان دارای کلیه حقوق و تکالیف مالی شود. حال فرض کنید، شرکت در فعالیت های اقتصادی و تجاری کلانی که در جامعه انجام می دهد بدون اخذ مشاوره و بهره گیری از نظرات تخصصی یک حقوقدان فعالیت نماید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

قطعاً چنین شرکتی نمی‌تواند در فعالیتهای اقتصادی و تجاری خود موفق باشد. امروزه استفاده شرکت های تجاری از نظرات تخصصی وکلا و حقوقدانان امری رایج و مرسوم است طوری که شرکتهای موفق و تجاری در سطح داخلی و بین المللی دارای تیم مشاوره حقوقی متشکل از وکلای رسمی دادگستری می باشند.

این تیم حقوقی متشکل از وکلای رسمی دادگستری اقدام به مدیریت امور حقوقی شرکت‌های تجاری می کند، تا از بروز بسیاری از مسائل و چالش های حقوقی بعدی پیشگیری شود. برای مثال؛ شرکت تجاری صقصد دارد قراردادی مهم با میزان ارزش مالی بالا منعقد نماید، بررسی بندهای مختلف این قرارداد به نحوی که حقوق و منافع مالی شرکت به خطر نیفتد، از وظایف تیم حقوقی شرکت به حساب می آید. پس در انتهای این بند دانستیم، شرکت های تجاری می توانند درگیر بسیاری از چالش‌ها و مسائل حقوقی شوند. همواره لازم است، یک تیم حقوقدان در کنار شرکت حضور داشته باشد تا منافع و حقوق مالی شرکت به خوبی حفظ شده و دچار مخاطره نشود.

بیشتر بدانید: وکیل شرکت ها

با مطالعه قسمت دوم این نوشتار دانستیم؛ یک شرکت تجاری می‌تواند نظیر افراد انسان در مراودات مالی و تجاری خود دچار مسائل و مشکلات حقوقی شود. بدیهی است، حضور یک تیم متشکل از وکلای رسمی دادگستری در کنار شرکت تجاری می تواند از بروز بسیاری از مشکلات حقوقی پیشگیری نماید. همچنین فعالیت‌های اقتصادی و تجاری شرکت را از حیث حقوقی در مسیر صحیح خود قرار دهد. توصیه و تاکید ما این است، هیچگاه بدون مشورت با  وکلای رسمی دادگستری اقدام به تاسیس و اداره شرکت‌های تجاری نکنید، چرا که همواره این امکان وجود دارد در مسیر فعالیت های اقتصادی و تجاری با چالش ها و مشکلات حقوقی بزرگ نظیر ورشکستگی شرکت مواجه شوید. همچنین در مقررات قانون تجارت ایران مجازات های کیفری برای موسسین و اداره کنندگان شرکتهای تجاری که در اداره شرکت قوانین و مقررات را رعایت نمی کنند در نظر گرفته شده است. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی به منظور تأسیس و اداره شرکت از نظرات تخصصی وکلای رسمی دادگستری استفاده نمایید.

بیشتر بدانید: وکیل پرونده اثبات شراکت

امور حقوقی شرکت های تجاری خود را به چه افرادی واگذار نماییم؟

توصیه و تأکید ما این است، به منظور تاسیس و اداره شرکت‌های تجاری از وکلای رسمی عضو کانون های وکلای دادگستری مشورت بگیرید. این برایتان بهترین سرمایه گذاری است. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص در حوزه حقوق تجارت همواره آماده و مشتاق است که به عنوان وکیل یا مشاور امور حقوقی شرکت های تجاری شما را مدیریت نماید.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه  در حوزه حقوق شرکتهای تجاری عبارت است از:

مشاوره حقوقی و انجام کلیه اقدامات حقوقی مربوط به ثبت شرکت، ارائه مشاوره حقوقی به منظور مدیریت امور حقوقی شرکت های تجاری، تنظیم کلیه قراردادهای حقوقی مربوط به امور شرکت ها و همراهی شما در جلسات انعقاد قرارداد، قبول وکالت به منظور طرح دعوی یا دفاع از دعاوی در حوزه حقوق شرکت ها.

بیشتر بدانید:مشاوره مالیاتی شرکت ها

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه شده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi