موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مطالبه افت قیمت خودرو

سلام بر دوستان و همراهان همیشگی.

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است به شرح و بیان یکی از دعاوی حقوقی تحت عنوان مطالبه افت قیمت خودرو خواهیم پرداخت. قبل از شروع بحث مانند دفعات پیش یادآوری می کنیم، هر گونه اقدام خودسرانه و به اصطلاح خود درمانی جهت طرح یا دفاع از دعاوی در دادگستری دست آوردی به غیر از اتلاف وقت و هزینه دربر نخواهد داشت. همیشه سعی کنید، با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید. پیشنهاد می کنیم، مشورت با وکیل پیش از هر گونه اقدام حقوقی و قضایی صورت گیرد. شاید برایتان این سوال پیش آید، پس مطالعه مطالب کوتاه و کاربردی کجا به کمک می آید؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت، مطالعه مطالب کاربردی در زمینه علم حقوق می تواند موجب افزایش سطح معلومات عمومی شما شود، اما شما را به یک متخصص در این حوزه مبدل نخواهد کرد. ساده ترین دعاوی حقوقی می تواند واجد پیچیده ترین ظرایف و نکات حقوقی باشد. این نکات و ظرایف در هیچ کدام از مطالب کاربردی حقوق که در سایت های مختلف بارگذاری می شود نوشته یا ارائه نخواهد شد. بخشی از این نکات ظریف و پیچیده حقوقی را می بایست در کتب قطور اساتید و علمای بزگ علم حقوق جست و جو نمود و بخش دیگر را در آرای صادره توسط قضاتبا تجربه محاکم.

وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری سال های بسیاری از عمر خود را صرف مطالعه و یادگیری در زمینه علم حقوق نموده اند. این یادگیری شامل دوره های تئوری و عملی بسیاری بوده که بعضا سال ها به طول انجامیده است. پس انتظار را نداشته باشید، با مطالعه در مطالب کوتاه حقوقی که توسط سایت های مختلف بارگذاری می شود مبدل به یک حقوق دانان زبده و حرفه ای شوید. اگرچه همانطور که در بالا نیز اشاره نمودیم، مطالعه مطالب کوتاه و کاربردی می تواند سطح دانسته ها و معلومات عمومی شما را در حوزه علم حقوق ارتقاء بخشد.

مواردی که در خصوص مطالبه افت قیمت ماشین می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • مطالبه افت قیمت خودروچگونه است؟
  • آیا افت قیمت خودرو قابل مطالبه است؟
  • افت قیمت ماشین تصادفی را چگونه مطالبه کنیم؟
  • جهت مطالبه افت قیمت خودرو به کجا مراجعه نماییم؟
  • نحوه مطالبه قیمت افت ماشین چگونه است؟

با گفتن مطالب فوق، به شرح و بیان یکی از موضوعات دعاوی حقوقی تحت عنوان "مطالبه افت قیمت خودرو" یا به اصطلاح همان مطالبه کاهش قیمت خودرو در اثر تصادفات رانندگی خواهیم پرداخت. تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" امیدوار است، مطالعه این مطلب برای شما عزیزان مفید فایده واقع شود و در صورت نیاز آماده ارائه مشاوره تخصصی از طریق شماره تلفن های اعلامی و همچنین حضوری می باشد.

در ادامه با ما همراه باشید.

با توجه به افزایش حجم خودرو ها و تردد آن ها در خیابان ها و معابر امکان تصادفات رانندگی نیز نسبت به گذشته بیشتر شده است. متاسفانه در کشور ما به دلیل تولید بی رویه خودرو های بی کیفیت و بعضاً عدم رعایت نکات ایمنی مربوط به یاخت و نگهداری جاده ها درصد تصادفات رانندگی نسبت به سایر کشورهای دنیا بسیار بالا می باشد.

شاید عدم کیفیت خودرو ها و خیابان ها مهم ترین دلیل تصادفات در ایران باشد، اما تنها دلیل آن نیست. چرا که رفتارهای اشتباه رانندگان را نیز باید به عنوان عاملی مهم در افزایش تصادفات;بر دو مورد گفته شده اضافه نمود. از این بحث عبور می کنیم. خوب می دانیم، تصادفات رانندگی در خیابان های کشورمان بسیار شایع و فراوان است، پس بدیهی است دعاوی حقوقی مربوط به آن نیز به وفور مشاهده گردد. یکی از دعاوی مربوط به این حادثه مطالبه افت قیمت خودرو می باشد.

در واقع، پس از تصادفی که منجر به خسارت مادی شده است؛ دعاوی از قبیل مطالبه خسارت وارده به خودرو و مطالبه افت قیمت خودرو قابل طرح خواهد بود.

۱ . در موارد وقوع تصادف، مطالبه خسارت از مقصر حادثه امری بدیهی است. فرض کنید، خودرو الف در برخورد با خودرو ب مقصر حادثه قلمداد گردد. در این صورت، خودرو الف مسئول جبران خسارات مادی وارده به خودرو ب خواهد بود. گفتنی است، پرداخت این خسارت می تواند از محل بیمه شخص ثالث خودرو الفو یا از سوی مالک خودرو پرداخت گردد. در مواردی که مالک خودرو مقصر حادثه از پرداخت خسارت به وجود آمده امتناع می ورزد راهکاری به غیر از مراجعه به دادگستری و تقدیم دادخواست مطالبه خسارت باقی نخواهد ماند. در فرض پیش گفته، زیان دیده چاره ای به غیر از طرح دعوی مطالبه خسارت وارده به خودرو نخواهد داشت.

گفتنی است، به منظور طرح این دعوی نظریه افسر راهنمایی و رانندگی دائر بر احراز تقصیراز جانب مقصر حادثه می بایست ضمیمه دادخواست شود. همچنین، نظریه کارشناسیبه منظور تعیین میزان خسارت وارده به خودرو زیان دیده لازم و ضروری خواهد بود. این برآورد خسارت از سوی کارشناس مربوطه می تواند در قالب تامین دلیل و یا ارجاع موضوع به کارشناسی از سوی مرجع رسیدگی کننده باشد.

۲ . اما سوال اصلی این است، آیا افت قیمت خودرو قابل مطالبه خواهد بود؟

در پاسخ به این پرسش می گوییم، در رویه قضایی ایران مطالبه افت قیمت خودرو مورد پذیرش قرار گرفته است. در حقیقت، پس از وقوع تصادف علاوه بر اینکه خودرو دچار خساراتی نظیر شکستگی و فرو رفتگی قسمت های مختلف می شود، قیمت عرفی آن نیز در مقایسه با وضعیت پیش از تصادف دچار افت و کاهش خواهد شد. در هر صورت این کاهش یا افت قیمت قابل مطالبه خواهد بود.

خواهان می تواند، همزمان با طرح دعوی به خواسته مطالبه خسارت وارده به خودرو، افت و کاهش قیمت خودرو را نیز از مقصر حادثه مطالبه نماید. سوال مناسب اینکه، میزان کاهش قیمت خودرو در مقایسه با وضعیت پیش از تصادف چگونه و بر چه معیاری سنجیده می شود؟

در این مورد کارشناس متخصص در حوزه برآورد خسارت خودرو برحسب دستور مرجع رسیدگی کننده میزان خسارت وارده به همراه میزان کاهش قیمت خودرو را تعیین می نماید.

۳ . مرجع صالح جهت رسیدگی به این دعوی کجاست؟

در صورتی که خسارت و افت قیمت خودرو تا میزان بیست میلیون تومان باشد رسیدگی به دعوی مربوطه در صلاحیت شورای حل اختلاف خواهد بود. چنانچه مبلغ مزبور بیش از بیست میلیون تومان باشد رسیدگی در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی قرار خواهد گرفت.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما بزرگواران قرار گرفته باشد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه همواره این آمادگی را دارد در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

logo-samandehi