موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مطالبه خسارت

دعوای مطالبه خسارت با توجه به شرایط جامعه یکی از دعاوی شایع به حساب می آید. در دعوای مطالبه خسارت که ارکان تشکیل دهنده آن می تواند پیروزی در دعوی را تضمین نماید. در دعوای مطالبه خسارت اگر شرایط مقرر در آن رعایت نگردد و به درستی طرح نشود می تواند آثار منفی به همراه داشته باشد. مطالبه خسارت شرایطی دارد و شاید قبل از طرح این دعوا سوالاتی برای شما در ذهن تداعی گردد از جمله شرایط مطالبه خسارت چیست؟ مدارک مطالبه خسارت چیست؟ اینکه در چه مواردی شخص موظف به جبران خسارت دیگری است؟ خسارات قراردادی و غیر قراردادی چه تفاوتی با یکدیگر دارد؟ ارکان مسئولیت غیر قراردادی کدام است؟ خسارات غیر قراردادی چگونه تعیین می گردد؟ برای مطالبه خسارت به کجا مراجعه نماییم؟ در این مطلب که از سوی موسسه حقوقی دادآوران نستوه و گروه وکلای نستوه تهیه گردیده است به بررسی دعوی مطالبه خسارات خواهیم پرداخت.

بر اساس قاعده ای عادلانه هر کس به دیگری زیان و خسارت وارد آورد می بایست آن را جبران نماید، مگر اینکه ضرر وارد شده به حکم قانون باشد یا از دیدگاه عرف ناروا و نامتعارف نباشد. با ذکر مثالی موضوع را روشن می نماییم. آقای الف در حین رانندگی و به علت بی احتیاطی و عدم رعایت نظامات موجبات ورود خسارت به اتومبیل شخص ب را فراهم می آورد، در این خصوص شخص الف مسئول جبران خسارات وارده به اتومبیل شخص ب خواهد بود. یا در مثالی دیگر شخص الف به لحاظ عدم رعایت نظامات و گود برداری غیر فنی موجب ریزش یا نشست منازل مجاورین را می شود. در مثال اخیر شخص الف مسئول جبران خسارت وارده به املاک مجاورین خواهد بود. در این باره مثال های بسیار دیگری نیز می توان برشمرد. در ادامه بحث را با بررسی و تشریح تفاوت های خسارت غیر قراردادی از خسارات قراردادی، ارکان مسئولیت غیر قراردادی و این که جهت مطالبه خسارات به کجا مراجعه نماییم پی خواهیم گرفت.

1- خسارات غیر قراردادی چه تفاوتی با خسارات قراردادی دارد؟ منشاء خسارات قراردادی، تخلف از انجام یک تعهد قراردادی می باشد.  اگر شما به موجب یک قرارداد، متعهد به انجام تعهدی مشخص شده باشید و بدون داشتن دلیل قانونی از انجام تعهد بر عهده گرفته استنکاف نمایید مسئول جبران خسارت قراردادی خواهید بود. برای مثال؛ در قرارداد فروش یک دستگاه آپارتمان توافق می گردد در صورتی که فروشند در تاریخ از پیش تعیین شده نسبت به تنظیم سند رسمی انتقال اقدام ننماید، مبلغ 500 میلیون ریال به عنوان خسارت به خریدار پرداخت گردد. در مثال فوق، چنانچه فروشنده برای عدم انجام تعهد قراردادی خود دارای دلیل موجهی نباشد ملزم به جبران خسارت خریدار خواهد بود. در حقیقت، برای آنکه خسارت قراردادی تحقق پیدا نماید؛ می بایست سابقاً یک رابطه قراردادی صحیح و تخلف از انجام تعهدات آن قرارداد  به وجود آمده باشد.

اما خسارت غیر قراردادی در صورتی تحقق می یابد که شخص به علت عدم عایت نظامات و سرپیچی از تعهدات قانونی و عمومی موجبات ورود خسارت به غیر را وارد می آورد. در حقیقت منشا خسارت غیر قراردادی تخلف از یک قرارداد یا پیمان نمی باشد بلکه سرپیچی از تکالیف قانونی خواهد بود.

2- ارکان مسئولیت غیر قراردادی کدام است؟ شخصی که موجبات ورود خسارت (غیر قراردادی) به غیر را فراهم می نماید، در اصطلاح دارای مسئولیت مدنی برای جبران خسارات وارده می باشد. ارکان مسئولیت مدنی عبارتند از: وجود ضرر، ارتکاب فعل زیانبار و رابطه سببیت بین فعل شخص و ضرری که وارد شده است.

3-  خسارات غیر قراردادی چگونه تعیین می گردد؟

برای پاسخ به سوال فوق می بایست تصریح گردد، اصولاً خسارات غیر قراردادی از طریق ارجاع موضوع به کارشناس متخصص قابل تعیین و تقویم می باشد. در واقع کارشناس اقدام به برآورد خسارات وارده به اتومبیل شخص زیان دیده بر اثر تصادف می نماید یا با مراجعه به محل گود برداری و بازدید فنی از منازل همسایگان، خسارات وارده بر اثر گود برداری غیر فنی و اصولی را تعیین و تقویم می نماید. شما می توانید قبل از طرح دعوی از طریق تامین دلیل با جلب نظر کارشناس رسمی میزان خسارت وارده را معین نمایید، تا بر مبنای مبلغ تعیین شده به عنوان خسارت اقدام به طرح دعوی گردد.

4- برای مطالبه خسارت به کجا مراجعه نماییم؟

در حال حاضر مطالبه خسارات وارده به اموال غیر منقول نظیر، منازل و املاک تا هر میزان (حتی کم تر از 20 میلیون تومان) در صلاحیت محاکم دادگستری می باشد. اما مطالبه خسارت وارده به اموال منقول نظیر اتومبیل تا میزان 20 میلیون تومان در صلاحیت شورای حل اختلاف و مازاد بر آن در صلاحیت محاکم دادگستری است.

5- نحوه تنظیم دادخواست مطالبه خسارات چگونه است؟

پیشنهاد می گردد؛ قبل از تنظیم دادخواست مطالبه خسارات از طریق تامین دلیل با جلب نظر کارشناس رسمی اقدام به تعیین مبلغ خسارت نمایید و متعاقباً بر مبنای صورت جلسه تامین دلیل و نظریه کارشناسی و سایر دلایل و مدارک موجود اقدام به تنظیم دادخواست و طرح دعوی گردد. توصیه و تاکید می نماییم، هیچگاه به صورت خود سرانه اقدام به  تنظیم دادخواست و طرح دعوی ننمایید. قبل از تنظیم دادخواست با وکلای رسمی دادگستری مشورت کنید تا از طرح هرگونه دعوی غلط یا واهی اجتناب گردد.

سخن آخر اینکه؛ گروه وکلای نستوه جهت ارائه مشاوره و قبول وکالت به صورت تخصصی، در دعاوی مربوط به مطالبه خسارت در کنار شما خواهد بود. امیدواریم سرآغاز حرکتی باشیم؛ که شهروندان محترم به جای مراجعه به موسسات حقوقی تحت مدیریت افراد ناآگاه و غیر حرفه ای، بتوانند با اطمینان خاطر از خدمات حقوقی و وکالتی وکلای حرفه ای دادگستری برخوردار شوند. احتیاطا تاکید می کنیم؛ با مراجعه به اهل فن و وکلای حرفه ای دادگستری، از نسخه پیچی افراد نا آگاه و غیر حرفه ای  که با دخالت های بی جا، حق خود و دیگران را تضیع می کنند پیشگیری نمایید موسسه حقوقی دادآوران نستوه در کلیه دعاوی مربوط به مطالبه خسارت به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما خواهد بود.      

logo-samandehi