موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مطالبه دین

سلام دوستان

در این مطلب که توسط تیم تحریریه وکلا در گروه وکلای نستوه تهیه، تنظیم و ارائه می گردد، قصد داریم به شرح وبیان یکی از موضوعات دعاوی حقوقی تحت عنوان مطالبه دین بپردازیم.

پیش از شروع این بحث یاد آور می شویم؛ طرح یا دفاع از دعاوی در مراجع مختلف قضایی و غیر قضایی امری تخصصی و حرفه ای می باشد، که وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری از متخصصین این حوزه به حساب می آیند. حتی المقدور سعی کنید، پیش از طرح یا دفاع از دعاوی با وکیل دادگستری مشورت نمایید.

گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای مجرب و متخصص در حوزه های حقوقی و کیفری مشتاق و آماده است به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. با گفتن مطالب بالا، ادامه مطلب را تحت عنوان مطالبه دین پی خواهیم گرفت.

خوب است بدانید؛ از یک حیث، حق به دو قسم تقسیم می شود. این دو قسم عبارتند از: حق دینی و حق عینی.

در تعریف حق عینی باید گفت، حقی است که شخص مستقیم و بدون واسطه نسبت به مالی دارد. مثلاً، الف مالک یک دستگاه آپارتمان معین و مشخص می باشد. حق شخص الف نسبت به آپارتمان یک نوع حق عینی به حساب می آید. حق عینی، حقی مستقیم و بدون واسطه نسبت به مال موضوع حق محسوب می شود. در مقابل حق عینی، حق دینی قرار دارد. البته موضوع این نوشتار نیز مرتبط با حق دینی خواهد بود.

مواردی که در خصوص مطالبه دین می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • چگونه طلب خود را بگیریم؟
  • مطالبه سفته چگونه است؟
  • مطالبه چک چگونه است؟
  • هزینه وکیل برای مطالبه طلب چقدر است؟
  • برای مطالبه دین به کجا مراجعه کنیم؟

جهت دست یابی به پاسخ پرسش های فوق با ادامه این مطلب همراه ما باشید همچنین جهت دریافت پاسخ سوالات خود نیز می توانید از طریق راه های ارتباطی تعرفه شده با وکیل متخصص مشاوره اخذ نمایید.

منظور از حق دینی چیست؟

حق دینی حقی است که یک شخص نسبت به شخص دیگری دارد. این حق می تواند؛ انجام کار، عدم انجام کار و یا رد مال باشد. فرض نمایید، شخص الف مبلغ ۱۰۰ هزارتومان از شخص ب طلبکار است. حقی که شخص الف نسبت به شخص ب دارد از مصادیق حق دینی تلقی می گردد. در ادامه باید گفت، مطالبه حق دینی صرفاً از متعهد آن امکان پذیر خواهد بود.

۱ . خوب است بدانید، دعوی مطالبه دین دارای دو طرف می باشد. یک طرف در مقام داین یا طلبکار و طرف دیگر در جایگاه مدیون یا بدهکار قرار می گیرد. در این دعوی، شخص داین یا به اصطلاح طلبکار جهت استیفای حقوق خود اقدام به طرح دعوی مطالبه دین به طرفیت مدیون یا به اصطلاح همان بدهکار می نماید.

۲ . این دعوی در مواردی طرح می شود که، شخصی بابت بدهی خود (مال مثلی) می بایست اقدام به ایفای دین نماید. در واقع، در طی یک رابطه حقوقی یک شخص به شخص دیگر مدیون و متعهد به پرداخت دین می شود. برای نمونه، شخص الف مبالغی را بابت قرض از شخص ب دریافت می دارد، در صورتی که الف از پرداخت دین خود امتناع ورزد طرح دعوی مطالبه دین بلا اشکال خواهد بود.

خوب است بدانید، منشاء ایجاد یک دین می تواند موارد مختلفی باشد. برای نمونه منشاء دین می تواند: در اثر سایر عقود و قرارداد ها یا حتی خارج از یک رابطه قراردادی باشد. مبرای مثال؛ خریدار در قرارداد بیع موفق به پرداخت ثمن معامله در مواعد تعیین شده در قرارداد نمی گردد، در این فرض خریدار به میزانی از ثمن که پرداخت ننموده است بدهکار و مدیون به فروشنده می شود.

۳ . سوالی که مناسب است در اینجا طرح شود اینکه، در مورد دینی که برای داین قانوناً حق مطالبه نمی باشد (نظیر دینی که مشمول مرور زمان شده است)، اما مدیون به میل خود آن دین را ایفاء نماید تکلیف چیست؟ آیا مدیون می تواند مبالغ پرداخت شده را مسترد نماید؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت، آنچه را که مدیون با میل و رضایت خود پرداخت می نماید قابل استرداد نخواهد بود. البته در صورتی که پرداخت چنین دینی بدون رضایت و تمایل مدیون باشد، استرداد مبالغ پرداخت شده از سوی وی ممکن خواهد بود.

۴ . سوال دیگری که می بایست طرح شود اینکه، آیا ایفای دین از جانب غیر مدیون جایز است؟ پاسخ این سوال مثبت است. غیر مدیون نیز می تواند اقدام به پرداخت دین از جانب مدیون نماید. فرض نمایید، شخص الف مبالغی بابت وام به بانک بدهکار باشد. در این فرض هر شخص دیگری نظیر پدر، دوست و... می توانند اقدام به ایفای دین از جانب بدهکار نمایند.

آیا پرداخت کننده دین دیگری بابت آنچه که پرداخت نموده است حق مراجعه به مدیون را دارد؟

در پاسخ می گوییم، اگر پرداخت دین بر اثر اجازه مدیون باشد حق مراجعه دارد در غیر اینصورت بابت آنچه که پرداخت شده است حق مراجعه نخواهد داشت.

۵ . سوال بعدی اینکه، پرداخت دین می بایست به چه کسی انجام گیرد؟

مطابق مقررات قانون مدنی، پرداخت دین می بایست به شخص طلبکار و یا شخصی که قانوناً از جانب وی حق قبض دارد انجام گیرد. پرداخت به اشخاص دیگر قانونی تلقی نمی شود مگر آنکه طلبکار رضایت دهد.

۶ ‌. در صورتی که طلبکار اهلیت قبض نداشته باشد، پرداخت دین به شخص داین صحیح و معتبر تلقی نمی شود. در این فرض دین می بایست به سرپرست قانونی داین نظیر ولی قهری یا قیم پرداخت شود.

۷ . رسیدگی به دعوی مطالبه دین در صلاحیت کدام مرجع است؟

در پاسخ باید گفت، رسیدگی به این دعوی بر حسب مورد می تواند در صلاحیت شورای حل اختلاف یا دادگاه عمومی حقوقی باشد. توضیح اینکه، اگر مبلغ دین تا ۲۰ میلیون تومان باشد رسیدگی به دعوی در صلاحیت شورای حل اختلاف محل اقامت خوانده و چنانچه مبلغ دین بیش از مبلغ مزبور باشد رسیدگی به دعوی در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی محل اقامت خوانده خواهد بود.

در حال حاضر شما می توانید، با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست مطالبه دین خود را ثبت نمایید. امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع گردد.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است تا به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi