موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مطالبه سرقفلی

سلام بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو قصد داریم، به بررسی یکی از موضوعات دعاوی حقوقی تحت عنوان مطالبه سرقفلی بپردازیم. این مطلب توسط وکیل دعاوی ملکی در موسسه حقوقی دادآوران نستوه تهیه و توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه شده است، در صورت نیاز به وکیل دادگستری از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با ما تماس بگیرید.

وجود قوانین متعدد در روابط موجر و مستاجر سبب شده است، درک صحیح از مقررات این حوزه امری دشوار و تا حدودی پیچیده گردد. به منظور تسلط کافی بر مقررات این حوزه لازم است به قوانین و مقررات مختلف که در بازه های زمانی متفاوتی به تصویب رسید آگاه و مسلط باشید. در واقع، قانون گذاران ایران بر حسب نیاز جامعه در دوران های مختلف اقدام به وضع قوانینی متفاوت در حوزه روابط موجر و مستاجر نموده اند، که با گذشت زمان برخی از این مقررات جای خود را به مقررات جدیدالتصویب داده اند و برخی دیگر از مقررات کماکان به قوت خود باقی است. برای نمونه، مقررات قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۵۶ در خصوص اماکن استیجاری که پیش از لازم الاجراء شدن قانون روابط موجر و مستاجر سال ۷۶ به اجاره رفته است کماکان به قوت خود باقی است. از جمله مفاهیم مهم در روابط موجرین و مستاجران مباحث پیرامون حق سرقفلی و چگونه پدید آمدن آن و متعاقباً چگونگی مطالبه آن خواهد بود. در این مطلب تلاش داریم، در حد امکان و تا جایی که امکان صحبت در یک نوشتار کوتاه میسر می باشد شما را با مفهوم سرقفلی و مباحث حقوقی پیرامون آن آشنا نماییم.

البته پیش از شروع مباحث مربوط به بحث حاضر یادآور می شویم، به علت کثرت مقررات در این حوزه و دشواری برداشت صحیح از منظور مقنن با درنظر گرفتن جمیع مقررات موجود پیشنهاد می کنیم، پیش از هر گونه اقدام حقوقی یا قضایی با وکلای رسمی دادگستری مشورت نمایید. با گفتن مطلب فوق در ادامه این مطلب و به منظور دستیابی به پاسخ پرسش های ذیل با ما همراه باشید.

مواردی که در خصوص مطالبه سرقفلی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

برای دریافت پاسخ سوالات خود می توانید هم اکنون با وکیل دعاوی ملکی در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

نکات کلیدی دعوی مطالبه سرقفلی کدام است؟

۱ . مقنن در قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۷۶ به صراحت از اصطلاح سرقفلی استفاده می نماید. منظور از سرقفلی در این قانون حقی می باشد که از سوی مالک مغازه و در ازای دریافت مالی به مستاجر منتقل می گردد. در حقیقت، تا قبل از انتقال سرقفلی به مستاجر آن هم

  • منظور از دعوی مطالبه سرقفلی چیست؟
  • سرقفلی چه تفاوتی با حق کسب پیشه و تجارت دارد؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی مطالبه سرقفلی کجاست؟
  • مطالبه سرقفلی چگونه است؟
  • وکیل سرقفلی در تهران کیست؟

به طریق صحیح شرعی و فانونی، مستاجر نمی تواند مدعی حقی از این بابت شود. خوب است بدانید، بسیاری از مردم دو اصطلاح سرقفلی و حق کسب پیشه و تجارت را به اشتباه مترادف و هم معنا می دانند. در حالی که این دو اصطلاح دو مفهوم حقوقی مجزا به حساب آمده و شرایط ایجاد آن ها نیز متفاوت می باشد. متاسفانه این اشتباه عامیانه در برخی از آرای محاکم نیز به چشم می خورد به نحوی که دو مفهوم مزبور به اشتباه به جای یکدیگر به کار می روند. در ادامه به بیان تفاوت اصلی دو اصطلاح حقوقی سرقفلی و حق کسب پیشه و تجارت خواهیم پرداخت.

۲ . در بند ۱ این نوشتار دانستیم، دو اصطلاح سرقفلی و حق کسب پیشه و تجارت دو مفهوم حقوقی مجزا می باشند که نه تنها در طریقه ایجاد، بلکه در آثار و تبعات نیز با یکدیگر فرق دارند.

در بیان تفاوت این دو اصطلاح باید گفت:

حق کسب پیشه و تجارت مختص به مقررات قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶ می باشد. در قانون مزبور به صرف اجاره اماکن تجاری و استمرار فعالیت های تجاری مستاجر در مغازه استیجاری حقی با عنوان حق کسب پیشه و تجارت برای وی به وجود می آمد. قانون ما این مفهوم را به نوعی از مقررات مدنی فرانسویان وام گرفته است، در واقع، فلسفه به وجود آمدن چنین حقی ارج نهادن به تلاش مستاجر در تبدیل عین مستاجره به مکانی مستمر و پایدار به منظور انجام فعالیت اقتصادی خاص و جذب مشتریان در طول سال های فعالیت وی به حساب می آید. از این رو، مطابق مقررات قانون سال ۵۶ به صرف اتمام قرارداد اجاره عین مستاجره قابل تخلیه نخواهد بود. در حال حاضر اماکن تجاری که پیش از تصویب قانون سال ۷۶ به اجاره داده شده است مشمول قانون سل ۵۶ بوده و مستاجرین آن املاک از حق کسب پیشه و تجارت برخوردارند. تخلیه اماکنی که مستاجرین آن از حق کسب پیشه و تجارت برخوردار می باشند تابع رژیم مخصوص قانون سال ۵۶ خواهد بود.در این خصوص سابقاً مطالبی از سوی تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است. به منظور مطالعه بیشتر می توانید به آن مطالب مراجعه نمایید.

حال مفهوم فوق تحت عنوان حق کسب پیشه و تجارت نباید با مفهوم سرقفلی خلط گردد. همانطور که پیش تر نیز اشاره گردید، حق سرقفلی در اثر استمرار فعالیت های تجاری مستاجر و با گذر زمان به وجود نمی آید، بلکه این حق ازطریق صحیح شرعی و قانونی (عقد صلح) به مستاجر واگذار می شود. مفهوم سرقفلی در قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۷۶ نیز دقیقا همین مفهوم می باشد. البته خوب است بدانید، به موجب مقررات سال ۷۶ علاوه بر انتقال سرقفلی از طریق واگذاری، این امکان وجود دارد که مالک متعهد شود که تا زمانی که عین مستاجره در تصرف مستاجر می باشد مالک حق تخلیه و افزایش اجاره بها را نداشته باشد و هر ساله مورد اجاره را با همان مبلغ به مستاجر واگذار نماید، یا مالک تعهد نماید عین مستاجره را به غیر واگذار ننماید و هر ساله آن را به اجاره متعارف به مستاجر واگذار نماید. در این صورت نیز مستاجر دارای حق سرقفلی خواهد بود.

۳ . حال فرض کنید؛ سرقفلی یک باب مغازه از طریق صحیح شرعی و قانونی به مستاجر ملک واگذار شود، یا از طریق تعهداتی که مالک بر عهده می گیرد برای مستاحر ایجاد گردد، در این فرض مالک جز با پرداخت سرقفلی حق تخلیه ملک را دارا نخواهد بود. البته کشمکش بین مالک و مستاجر در رابطه با تخلیه و مطالبه سرقفلی امری بعید و بدیع نمی باشد، به نحوی که امکان دارد نزاع بین مالک و مستاجر بالا گرفته تا جایی که کار به مراجع قضایی کشیده شود. حال مستاجر می تواند اقدام به طرح دعوی به خواسته مطالبه سرقفلی نماید.

۴ . خوب است بدانید، مستاجری که سرقفلی ملک به طریق صحیح شرعی و قانونی به وی واگذار شده است یا بر اثر تعهدات مالک حقی به عنوان سرقفلی برایش به وجود آمده است حق واگذاری سرقفلی به غیر را دارا خواهد بود، مگر اینکه حق انتقال از وی سلب شده باشد.

۵ . بدانید، مطالبه سرقفلی به نرخ عادله روز ممکن خواهد بود. اصولاً برآورد قیمت سرقفلی از طریق ارجاع موضوع به کارشناش رسمی دادگستری به عمل خواهد آمد.

۶ . شما می توانید، به منظور ثبت دادخواست خود به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید. البته در جریان باشید، رسیدگی به دعاوی مربوط به سرقفلی از صلاحیت ذاتی شورای حل اختلاف خارج بوده به نحوی که رسیدگی به آن ها در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک خواهد بود.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما عزیران واقع گردد.

logo-samandehi