موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مطالبه سهم الشرکه

سلام بر دوستان و همراهان بزرگوار

در این مطلب که توسط وکیل دادگستری تنظیم و ارائه می گردد به شرح و بیان یکی از موضوعات دعاوی حقوقی تحت عنوان مطالبه سهم الشرکه خواهیم پرداخت.

پیش از شروع بحث اصلی باید یاد آور شد، یکی از دلایل طولانی شدن روند دادرسی ها در دستگاه قضایی ایران عدم به کارگیری وکیل از سوی مراجعه کنندگانِ دادگستری می باشد. در واقع، بسیاری از پرونده ها ودعاوی مطروحه در دستگاه قضایی ایران بدون صلاح و مشورت با وکلای رسمی دادگستری مورد تصمیم و اتخاذ رای واقع می گردد. این امر خود باعث می شود، طرح دعاوی غلط و واهی بیشتر شده، که خود عاملی موثر در تضییع اوقات و سرمایه های مراجعین و قوه قضاییه خواهد بود‌.

از حیث منطقی و عقلی نیز پسندیده نمی باشد، رفتارهای خودسرانه مراجعین از سر ناآگاهی در یک نهاد تخصصی و تاثیر گذار در جامعه باب گردد. قطعا این رویه اشتباه، آثار منفی و نامطلوبی در بخش های دیگر جامعه بر جای خواهد گذاشت. فرض نمایید، درب بیمارستانی به روی بیماران یک جامعه باز باشد، اما هر بیماری بدون تجویز پزشکان متخصص، خود با استفاده از ابزارهای موجود در بیمارستان به درمان خود بپردازد! به نظرتان چه اتفاقی خواهد افتاد؟!

با بیان مطالب فوق در ادامه این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است با ما همراه باشید.

موضوع این نوشتار مطالبه سهم الشرکه می باشد. قبل از هر چیز باید بحث شرکت و شراکت را باز نماییم و بگوییم شراکت به چه صورتی محقق خواهد شد. بر اساس جمیع قوانین و مقررات ایران شرکت می تواند به دو روش به وجود آید. این دو عبارتند از: شرکت مدنی و شرکت تجاری. در حقیقت به وجود آمدن شراکت در قالب شرکت های مدنی و شرکت های تجاری میسر و قابل تصور خواهد بود.

به منظور آگاهی از مقررات شرکت های مدنی می بایست، به قانون مدنی مراجعه نمود و به منظور آگاهی از مقررات شرکت های تجاری باید، به مقررات قانون تجارت و لایحه اصلاح قانون تجارت نظر داشت. به طور کلی شراکت چه از نوع مدنی و چه از نوع تجاری آن، با شراکت حداقل دونفر و روی هم گذاشتن سرمایه های فردی به منظور کسب سود شراکتی محقق می گردد. البته؛ خوب است بدانید، شرکت های مدنی و شرکت های تجاری تفات های بسیاری با یکدیگر دارند، که حتی المقدور سعی می شود در ادامه به بیان برخی از این تفاوت های اشاره شود. همچنین گفتنی است، دعوی مطالبه سهم الشرکه مختص به مواردی می باشد که سابقا شراکتی از نوع مدنی یا تجاری آن وجود داشته باشد. در غیر از مورد مذکور دعوی مطالبه سهم الشرکه مصداق نخواهد داشت.

مواردی که در خصوص مطالبه سهم الشرکه می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • مطالبه سهم الشرکه چگونه است؟
  • مطالبه سهم الشرکه به طرفیت چه کسی مطرح می شود؟
  • مرجع رسیدگی به دعوی مطالبه سهم الشرکه کجاست؟
  • هزینه مطالبه سهم الشرکه چقدر است؟

جهت دستیابی به پاسخ پرسش های فوق با ادامه این مطلب با ما همراه باشید و البته می توانید جهت دریافت مشاوره تلفنی و یا حضوری با وکیل متخصص در حوزه مرتبط با ما در ارتباط باشید.

۱ . دعوی مطالبه سهم الشرکه در مواردی طرح می گردد، که سابقاً شرکت و شراکتی از نوع مدنی یا تجاری آن وجود داشته باشد. در واقع، تا شراکتی محقق نگردد، سهم الشرکه ای نیز در کار نخواهد بود. پس بدانید، در وهله اول شرکتی اعم از مدنی یا تجاری وجود دارد، شرکت به سود دهی می رسد، اما شریکی مدعی عدم دریافت سود حاصل از سهم الشرکه خود می گردد. اینجا موقع طرح دعوی مطالبه سهم الشرکه خواهد بود.

۲ . شاید مناسب باشد این سوال را طرح نماییم، شرکت های مدنی یا تجاری چگونه به وجود می آیند؟

در پاسخ به این پرسش می گوییم، شرکت مدنی در اثر تجمیع سرمایه های دو یا چند نفر به صورت اشاعه به وجود می آید. تشکیل این نوع از شرکت دارای تشریفات به خصوصی نبوده و به صرف قرار دادن سرمایه از سوی دو یا چند شخص به منظور اشاعه و شراکت، شرکت مدنی محقق می گردد. برای مثال، الف مالک اسباب و اثاثیه یک رستوران سنتی می باشد و از سوی دیگر ب نیز مالک یک باب مغازه. الف و ب می توانند با ادغام سرمایه های خود به نحو اشاعه شراکتی مدنی را به منظور کسب سود بیشتر دایر نمایند. حال اگر بعد ازتحقق شراکت و کسب سود، ب ازپرداخت سود و سهم الشرکه الف امتناع نماید، الف می بایست اقدام به طرح دعوی به خواسته مطالبه سهم الشرکه نماید.

اما ایجاد شرکت تجاری، بر خلاف شرکت های مدنی دارای تشریفات و مقررات خاصی می باشد. شرکت های تجاری انواع گوناگونی دارد که بر حسب مقررات قانون تجارت رعایت الزامات و تشریفات خاصی در به وجود آمدن آن ها لازم و ضروری می باشد. به طور کلی یک شرکت تجاری با حضور حد اقل دو نفر (البته به منظور تشکیل برخی شرکت حضور بیش از دو نفر لازم خواهد بود) تشکیل می گردد. موسسین شرکت آورده های خود را به میان می گذراند و شرکت خاصی از نوع تجاری آن پدید می آید. با این توضیح که، آورده های شرکا و موسسین یک شرکت تجاری متعلق به شخصیت حقوقی شرکت می شود و این مهم تا بقاء شخصیت حقوقی شرکت نیز ادامه خواهد داشت. حال اگر با فعالیت های اقتصادی شرکت، شرکت به کسب سود برسد و سود قابل تقسیم را بر حسب مقررات قانونی و اساس نامه تقسیم ننماید نوبت به طرح دعوی مطالبه سهم الشرکه خواهد رسید.

۳ . طرح دعوی مطالبه سهم الشرکه به طرفیت چه شخصی خواهد بود؟

در پاسخ به این پرسش می بایست بین شرکت های تجاری و مدنی تفکیک قائل شد. با این توضیح که، در شرکت های تجاری مطالبه سود حاصل از سهم الشرکه به طرفیت شخص حقوقی شرکت به عمل می آید. چرا که یک شرکت تجاری پس از ایجاد دارای شخصیت حقوقی مستقل و مجزا از شرکا و اداره کنندگان خود می گردد‌. پس دعوی مطالبه سود حاصل از سهم الشرکه نیز به طرفیت شخص شرکت طرح می گردد. اما در شرکت های مدنی موضوع متفاوت است. در شرکت های اخیر، با توجه به اینکه شرکت دارای شخصیت حقوقی مستقل از شرکا و اداره کنندگان خود نمی شود، دعوی مطالبه سود حاصل از سهم الشرکه نیز به طرفیت شخص شریک یا شرکا به عمل می آید.

۴ . مورد بعدی اینکه، مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی مطالبه سود حاصل از سهم الشرکه کجاست؟ پاسخ اینکه، مطابق مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی دادگاه محل اقامت خوانده صلاحیت رسیدگی به این دعوی را خواهد داشت. البته خوب است بدانید، در صورتی که سهم الشرکه مورد مطالبه کم تر از ۲۰ میلیون تومان باشد رسیدگی به این دعوی در صلاحیت شورای حل اختلاف محل اقامت خوانده قرار می گیرد‌.

در حال حاضر می توانید، به منظور ثبت دادخواست خود به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه واقع در خیابان پاسداران متشکل از وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

logo-samandehi