موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مطالبه شارژ آپارتمان

یکی از دعاوی شایع را می توان مطالبه شارژ آپارتمان دانست. با توجه به اینکه اکثر افراد در حال حاضر در آپارتمان سکونت دارند یکی از مشکلاتی که بسیاری از مدیران ساختمان ها با آن مواجه می باشند مطالبه شارژ آپارتمان می باشد. دعوی مطالبه شارژ آپارتمان دارای شرایط منحصر به فرد و مرتبط با موضوع خود می باشد و مطالبی که ارائه می گردد به صورت چهارچوبی کلی می باشد. مقاله مطالبه شارژ آپارتمان توسط موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک گذاشته شده است. لازم است قبل از هر چیز سوالاتی که می تواند در ذهن تداعی گردد را مرور نماییم. شارژ آپارتمان از چه طریقی قابل مطالبه می باشد؟ نحوه مطالبه شارژ آپارتمان چگونه است؟ چه کسی می بایست شارژ آپارتمان را مطالبه نماید؟ شرایط مطالبه شارژ آپارتمان چگونه است؟  مقررات مربوط به مطالبه شارژ آپارتمان در کدام قانون می باشد؟ مدارک مطالبه شارژ آپارتمان چگونه است؟ بهترین وکیل مطالبه شارژ آپارتمان در تهران کیست؟ موکداً اعلام می گردد در این مطلب به بررسی و چگونگی مطالبه شارژ آپارتمان خواهیم پرداخت.

قبل از شروع بحث باید گفت، زندگی آپارتمان نشینی از اوایل دهه 1340 خورشیدی رفته رفته جایگاه خود را در جامعه ایران پیدا نمود، تا آنجا که کوبیدن ساختمان های قدیمی و تبدیل آن به آپارتمان های کوچک و بزرگ به یکی از اهداف مالکین و سازندگان بناهای قدیمی یا به اصطلاح همان خانه های کلنگی مبدل گردید.

با گسترش روز افزون ساخت آپارتمان ها در شهرهای کوچک و بزرگ وجود قانونی که بتواند تعیین کننده روابط حقوقی ساکنین آپارتمان ها باشد احساس می شد، تا آنکه در سال 1343 قانون تملک آپارتمان ها که البته بعد ها مورد اصلاحات و الحاقاتی قرار گرفت به تصویب مجلس قانونگذاری وقت رسید.       

در حال حاضر قانون مزبور به همراه آیین نامه اجرایی آن تعیین کننده مقررات مربوط به نحوه تنظیم روابط ساکنین آپارتمان ها می باشد. گفتنی است، صرفاً آپارتمان های دارای سند مالکیت تفکیکی مشمول قانون فوق خواهند بود و تا زمانی که واحد های مختلف آپارتمان از یکدیگر تفکیک نشده و در خصوص آن ها سند مالکیت مجزا صادر نگردیده است مشمول این قانون نمی شوند.

بر اساس ماده 4 قانون تملك آپارتمان‌ها مصوب اسفند 1343 پرداخت حق شارژ ساختمان به صورت ماهانه الزامي است خواه استفاده شود يا در صندوق آپارتمان ذخيره گردد.

منظور از شارژ ساختمان چیست؟

بر اساس ماده 10 قانون تملک آپارتمان ها «شارژ ساختمان شامل کلیه هزینه ها و مخارج مربوط به محافظت ملک و جلوگیری از انهدام و اداره و استفاده از اموال و قسمت های مشترک و به طور کلی مخارجی که جنبه مشترک دارد، و یا به علت طبع ساختمان یا تاسیسات آن اقتضاء دارد یکجا انجام شود» می باشد. به تعبیر ساده تر، منظور از شارژ ساختمان کلیه هزینه های مربوط به حفظ و نگهداری قسمت های مشاع ساختمان نظیر: آسانسور، حیاط، فضای سبز، سالن ورزش و استخر، لوله های مربوط به آب و گاز، سیم های برق، نظافت محیط، سرایدار و نگهبانی و... می باشد.

اما سوالی که مناسب است در این قسمت مطرح شود اینکه :

حقوق و تعهدات و سهم هر یک از مالکین قسمت های اختصاصی در خصوص شارژ یا هزینه های مشترک چگونه تعیین و محاسبه خواهد شد؟

در پاسخ باید گفت، بر اساس ماده 4 قانون تملک آپارتمان ها، سهم هر یک از مالکان قسمت های اختصاصی از مخارج قسمت های مشترک متناسب است با نسبت مساحت قسمت اختصاصی به مجموع مساحت قسمت های اختصاصی تمام ساختمان.

با ذکر مثالی موضوع را روشن می نماییم، فرض نمایید، مساحت اختصاصی واحد مربوط به یکی از مالکین یک سوم از کل فضای اختصاصی –نه مشترک– ساختمان می باشد، در این مثال شخص مالک باید یک سوم از هزینه های مشترک یا همان شارژ را متقبل گردد. البته مالکین ساختمان می توانند بر خلاف این رویه توافق و تراضی نمایند. مثلاً، تمامی واحدها صرف نظر از اینکه چه میزان از فضای اختصاصی کل آپارتمان را پوشش می دهند به نسبت مساوی اقدام به پرداخت هزینه های مشترک نمایند.

چه کسی می بایست شارژ آپارتمان را مطالبه نماید؟

مطابق مقرران قانون پیش گفته مدیر یا هیئت مدیران ساختمان می تواند نسبت به مطالبه و دریافت شارژ ساختمان اقدام نمایند. بر طبق این قانون، هر آپارتمان مشمول مقررات قانون که بیش از سه مالک دارد می بایست مطابق مقررات آیین اقدام به انتخاب مدیر یا مدیرانی از بین خود یا از بیرون نمایند. یکی از وظایف مدیران ساختمان جمع آوری شارژ ساختمان می باشد.

شارژ آپارتمان از چه طریقی قابل مطالبه می باشد؟

اصولاً مکانیزم مطالبات حقوقی مراجعه به دادگستری و طرح دعوی می باشد. اما  قانون تملک آپارتمان ها در خصوص مطالبه شارژ آپارتمان مسیری به مراتب آسان تر از مراجعه به دادگستری را پیش بینی نموده است. مدیر یا مدیران ساختمان می توانند ابتدا با ارسال اظهارنامه هزینه های مشترک را از مستنکف مطالبه نمایند و متعاقباً با مراجعه به اداره ثبت درخواست اجرائیه نمایند.

توضیح اینکه، در صورت استنکاف مالکین از پرداخت شارژ آپارتمان، مدیر یا مدیران ساختمان اقدامات زیررا به ترتیب انجام خواهند داد:

1 -  محاسبه و تعیین ریز مطالبات مربوط به شارژ آپارتمان

2 - ارسال اظهار نامه با موضوع مطالبات مربوط به شارژ آپارتمان به طرفیت مستنکف

3 - اخذ گواهی ابلاغ اظهارنامه در محل آپارتمان

4 - درخواست صدور اجرائیه از اداره ثبت محل وقع آپارتمان، (با در دست داشتن دلیل سمت مدیریت، اظهارنامه، گواهی ابلاغ اظهارنامه و دلایل مربوط به ریز هزینه های مشترک)

در حال حاضر شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به ثبت دادخواست کلیه دعاوی حقوقی اقدام نمایید.

راهنما »» آدرس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

توصیه می نماییم؛ طرح هر دعوی نیازمند دانش و تخصص کافی است، وکلای رسمی دادگستری با داشتن اطلاعات تئوری و کاربردی مربوط به هر دعوی از دانش و تبحر کافی در پیشبرد دعاوی حقوقی در مسیر قانونی خود برخوردار می باشند. 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص آماده است، شما را در مسیر رسیدن به اهداف حقوقی پیش رو همراهی نماید. جهت برخورداری از خدمات  مشاوره یا وکالتی در خصوص دعاوی مربوط به آپارتمان نشینی با ما تماس بگیرید. 

logo-samandehi