موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مطالبه وجه

سلام بر دوستان و همراهان گرامی. در این صفحه می توانید، مطالبی کوتاه در حوزه حقوق کاربردی که توسط تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" به رشته تحریر درآمده است را دنبال و مطالعه نمایید. مطالعه این مطالب اگرچه شما را تبدیل به یک حقوق دان زبده و حرفه ای نخواهد کرد، اما می توانید، با بهره گیری از مطالب این صفحه بر میزان دانش حقوقی خود بیفزایید. این افزایش آگاهی متعاقبا در روابط حقوقی و اجتماعی شما موثر و مفید فایده واقع می گردد. همچنین قبل از شروع بحث تاکید می کنیم، هیچگاه در حوزه حقوقی خود را بی نیاز از مشورت با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری ندانید.

مطالبه وجه می تواند ناشی از قرارداد باشد و یا ناشی از خسارت قراردادی که همان وجه التزام است همچنین می تواند مطالبه وجه چک و یا مطالبه وجه سفته و... باشد.

مواردی که در خصوص مطالبه وجه می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • منظور از دعوی مطالبه وجه چیست؟
  • دعوی مطالبه وجه در چه مواردی طرح می شود؟
  • در طرح دعوی مطالبه وجه رعایت چه نکانی الزامی است؟
  • رسیدگی به دعوی مطالبه وجه در صلاحیت کدام مرجع است؟
  • داشتن وکیل در دعوی مطالبه وجه چه مزیتی دارد؟

با گفتن مطالب بالا از شما دعوت می کنیم، با ادامه این مطلب تحت عنوان "مطالبه وجه" با ما همراه باشید و البته می توانید در صورت لزوم از خدمات مشاوره حضوری و یا تلفنی موسسه حقوقی دادآوران نستوه بهره مند گردید.

یکی از دعاوی و اختلافات قدیمی و رایج در هر جامعه ای دعاوی مربوط به داین و مدیون یا به اصطلاح همان طلبکار و بدهکار می باشد. این رابطه و اختلاف از دیرباز در روابط انسان ها وجودی پر رنگ داشته و خواهد داشت. دلیل آن هم بسیار بدیهی است، افراد هر جامعه ای جهت رفع نیاز های خود مجبور به برقراری روابط اجتماعی و اقتصادی با یکدیگر می باشند. این روابط می تواند موجب شکل گیری تعهداتی برای طرفین آن باشد، برای مثال افراد یک جامعه از کالاها و خدمات یکدیگر بهره مند می شوند و در ازای آن پول رایج پرداخت می کنند. یا فرض نمایید، فردی اقدام به دریافت مبالغی وام از شخص دیگری می نماید. در همین روابط اقتصادی و داد و ستدهای مالی این امکان وجود دارد یک فرد در مقام طلبکار و فرد دیگری در مقام بدهکار قرار گیرد. در صورتی که فرد مدیون یا به اصطلاح همان بدهکار از پرداخت بدهی خود امتناع ورزد وقت آن است که به دادگستری مراجعه نماییم و نوبت به طرح دعوی به خواسته "مطالبه وجه" خواهد رسید.

نکاتی در خصوص دعوی مطالبه وجه بایستی مد نظر قرار دهید:

۱ . جهت ثبت دادخواست خود می توانید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید. ثبت دادخواست از طریق هر یک از دفاتر مزبور در واقع در هر یک از شهرهای ایران امکان پذیر است. به تعبیر دیگر، اینکه دادخواست خود را در کجا و چه شهری به ثبت می رسانید هیچ تفاوتی وجود ندارد.

۲ . جهت ثبت دادخواست می بایست، ادله مربوط به طلب خود نظیر چک، سفته، قرارداد، رسید، و غیره را به همراه داشته باشید تا به عنوان دلیل طلب ضمیمه دادخواست گردد. همچنین همراه داشتن عابر بانک جهت پرداخت هزینه های دولتی الزامی خواهد بود.

۳ .دعوی "مطالبه وجه" ازدعاوی مالی به حساب می آید، به نحوی که هزینه دادرسی آن نیز معادل هزینه دادرسی دعاوی مالی در هر مرحله محاسبه و وصول خواهد شد. هزینه دادرسی در این دعوی معادل سه و نیم درصد میزان خواسته به همراه هزینه اوراق و ثبت دادخواست خواهد بود.

۴ . در دعوی "مطالبه وجه"، خواسته های خود را به طور دقیق و منجز در دادخواست تصریح نمایید. برای مثال، می نویسید، مطالبه مبلغ سیصد میلیون ریال بابت...

۵ . در دادخواست خود علاوه بر خواسته اصلی می توانید، خسارت تاخیر در پرداخت متناسب با نرخ اعلامی از سوی بانک مرکزی و خسارات دادرسی اعم از هزینه های دادرسی را نیز مطالبه نمایید.

۶ . رسیدگی به دعوی "مطالبه وجه" در صلاحیت دادگاه محل اقامت خوانده می باشد. پس اگر خوانده در تهران اقامت دارد رسیدگی به این دعوی در صلاحیت محاکم عمومی حقوقی تهران خواهد بود، همانگونه که اگر در تبریز مقیم باشد می بایست دادگاه عمومی حقوقی تبریز به موضوع دعوی شما رسیدگی نماید.

۷ . میزان خواسته شما در صلاحیت مرجع رسیدگی کننده موثر خواهد بود. در صورتی که خواسته شما تا مبلغ بیست میلیون تومان باشد رسیدگی به ادعای شما در صلاحیت شورای حل اختلاف و چنانچه بیش از مبلغ مزبور باشد دادگاه عمومی حقوقی به موضوع رسیدگی خواهد نمود.

۸ . در صورتی که توانایی پرداخت هزینه های دادرسی را ندارید، می توانید، در دادخواست خود خواسته اعسار از پرداخت هزینه های دادرسی را نیز اضافه نمایید. برای این منظور می بایست، استشهادیه ای مبنی بر شهادت شهود، که از وضعیت زندگانی و فقدان درآمد شما مطلع می باشند را پیوست دادخواست کنید. دادگاه ابتدا به موضوع اعسار شما رسیدگی خواهد نمود. چنانچه، وضعیت اعسار شما برای دادگاه محرز شود، به طور موقت از پرداخت هزینه های دادرسی معاف خواهید بود.

۹ . شما می توانید، همزمان با خواسته های اصلی خود، درخواست توقیف اموال مدیون (تامین خواسته) را نیز از مرجع رسیدگی کننده درخواست نمایید. در صورتی که درخواست شما مورد پذیرش و موافقت قرار گیرد، قرار تامین خواسته صادر و پیرو آن اموال مدیون توقیف می شود.

در این مطلب سعی نمودیم تا حدودی که موجب خستگی و دل زدگی شما خوانندگان محترم نگردد نکات مربوط به دعوی "مطالبه وجه" را بیان نماییم. یک بار دیگر تاکید و توصیه می کنیم، اگر چه خواندن این دست مطالب حقوقی موجب افزایش سطح آگاهی شما عزیزان می شود، اما نکات و ظرایف طرح و دفاع از دعاوی حقوقی بسیار فراتر از این مطالب است، به طوری که کسب تخصص و تسلط در آن مستلزم سال ها مطالعه و تجربه عملی می باشد. به این منظور، مراجعه به وکیل رسمی عضو کانون وکلای دادگستری که متخصص در این حوزه می باشد، اجتناب ناپذیر خواهد بود.

"گروه وکلای نستوه" متشکل از وکلای مجرب و رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره این آمادگی را دارد تا به عنوان وکیل یا مشاور حقوقی در کنارتان باشد. شما می توانید کلیه امور حقوقی خود را به ما بسپارید. داشتن وکیل و مشاور حقوقی در کنار شما باعث می گردد تا بسیاری از دل مشغولی های حقوقی که موجب درگیری فکر و ذهن شما خواهد شد به سوراغتان نیاید و از این حیث با آرمش بیشتری به دیگر امور زندگی خود بپردازید.

logo-samandehi