موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

ممنوع الخروج نمودن ضامن

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از دعاوی حقوقی با عنوان ممنوع الخروج کردن ضامن خواهیم پرداخت.

عقد ضمان یکی از موضوعات و مباحث مهم حقوق مدنی در ایران محسوب می شود. این عقد دارای ظرایف و پیچیدگی های حقوقی بسیاری است که پرداختن به تمامی آن ها در یک مطلب کوتاه و کاربردی ممکن نیست. در ادامه این مطلب تلاش می شود، تا آنجا که موجب ملال خواننده غیر حرفه ای نگردد، به برخی از این موضوعات بپردازیم. در صورتی که تا انتهای این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های خود دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص نحوه ممنوع الخروج کردن ضامن می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از عقد ضمان چیست؟
  • از چه طریقی می توان ضامن را ممنوع الخروج نمود؟
  • به منظور ممنوع الخروج کردن ضامن به کجا مراجعه نماییم؟
  • نحوه ممنوع الخروج نمودن ضامن چگونه است؟
  • شرایط ممنوع الخروج نمودن ضامن چگونه است؟

برای هر امری بهتر است با مشاوران و متخصصان آن حوزه مشورت نماییم و سپس اقدام به انجام آن نماییم. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تیمی از وکلای زبده تحت عنوان گروه وکلای نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی بی واسطه به شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید: نحوه مطالبه چک از ظهرنویس

منظور از عقد ضمان چیست؟

عقد ضمان یکی از عقود معین در قانون مدنی ایران می باشد. قراردادی قانونی که دارای احکام و شرایط مخصوص به خود را دارد. در این قرارداد، شخص که متعاقبا ضامن نامیده می شود، از دین و تعهد مالی مدیون در برابر طلبکار ضمانت می کند. در مقررات قانون مدنی و قانون تجارت ایران، ضمان بر سه نوع می باشد.

مورد اول ضمان نقل ذمه است. در ضمان نقل ذمه، دین از ذمه مدیون به ذمه ضامن منتق شده و ضامن در برابر طلبکار متعهد و مدیون خواهد شد. پس از انعقاد ضمان نقل ذمه طلبکار حق مراجعه  به مدیون اصلی را از دست می دهد.  (صرفاً می تواند به ضامن مراجعه کند).

بیشتر بدانید:نمونه لایحه اعتراض به منع خروج از کشور

مورد دوم ضمان تضامنی است، در ضمان تضامنی ضامن به همراه مدیون متعهد و مسئول پرداخت دین در برابر طلبکار خواهد بود. در صورتی که در سر رسید دین پرداخت نشود، طلبکار حق مراجعه به مدیون و ضامن را به صورت تضامنی خواهد داشت.

مورد سوم ضمان وثیقه است. در این مورد ضامن به نوعی تعهد می کند، در صورت عدم پرداخت دین از سوی مدیون، طلبکار بتواند به ضامن مراجعه کند.

پس دانستیم، در مقررات ایران ضمان بر سه نوع است.  ضمان تضامنی، ضمان نقل ذمه و ضمان وثیقه. مقررات و بحث های مربوط به عقد ضمان بسیار مفصل و پیچیده است، به نحوی که در این خصوص کتب و مقالات بسیاری به رشته تحریر درآمده و این مبحث همواره مورد توجه دکترین حقوقی ایران بوده است.

بیشتر بدانید: ممنوع الخروج کردن زن

از چه طریقی می توان ضامن را ممنوع الخروج نمود؟

به منظور پاسخ به این سوال باید، دو مورد را از یکدیگر تفکیک نمود. مورد اول فرضی است که قرارداد ضمان به موجب سند عادی تنظیم می شود. در این فرض به منظور ممنوع الخروج کردن ضامن باید مسیری را پیمود که بسیار طولانی است. توضیح اینکه، طلبکار چاره ای به غیر از مراجعه به دادگستری ندارد. طلبکار باید دادخواست حقوقی خود را تقدیم دادگاه صالح نماید. پس از تعیین وقت رسیدگی و برگزاری جلسه دادرسی، در صورتی که دادگاه مسئولیت ضامن را احراز نماید، حکم محکومیت ضامن صادر می شود. امکان دارد، به حکم دادگاه بدوی اعتراض شود، این خود فرآیند ممنوع الخروج کردن ضامن را طولانی تر می کند. در نهایت پس از قطعی شدن حکم، طلبکار باید عملیات اجرای حکم را آغاز کند. در این مرحله با رعایت شرایطی می توان، ضامن را ممنوع الخروج نمود. همانطور که ملاحظه شد، در صورتی که قرارداد ضمان سند عادی باشد، ممنوع الخروج نمودن ضامن کار بسیار طولانی و سختی خواهد بود.

فرض دوم، حالتی است که قرارداد ضمان به موجب سند رسمی تنظیم می شود. در این فرض ممنوع الخروج کردن ضامن کار ساده تری بوده و زمان کمتری نیز برای ممنوع الخروج کردن ضامن نیاز است. در واقع، طلبکار می تواند، در راستای آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی و لازم الاجرا به دفتر خانه تنظیم کننده سند مراجعه و متعاقبا با صدور اجرییه و پیگیری از طریق اداره ثبت مربوطه از خروج ضامن به خارج از کشور جلوگیری کند. در حقیقت، مسیر طولانی و خسته کننده تحصیل حکم از دادگستری طی نخواهد شد‌. برای مثال، زوجه می تواند، به موجب سند نکاحیه  مهریه خود را اجراء نموده و از این طریق زوج را ممنوع الخروج کند. مثال اخیر بسیار شایع است.

بیشتر بدانید:آیا زن می تواند رفع ممنوع الخروجی بخواهد؟

برای ممنوع الخروج نمودن ضامن به کجا مراجعه کنیم؟

در بالا طرق ممنوع الخروجی ضامن را دانستیم. دانستیم؛ در صورتی که قرارداد ضمان سند عادی باشد، ضامن از طریق دادگستری ممنوع الخروج می شود. در این مورد، باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید و دادخواست خود را ثبت نمایید. پس از ثبت دادخواست پرونده به دادگاه صالح ارجاع می شود و مراحل دیگر قانونی به ترتیب طی خواهد بود. اما در صورتی که قرارداد ضمان رسمی باشد، بر حسب مورد باید به دفتر خانه تنظیم کننده سند یا دفتر خانه تنظیم کننده سند نکاحیه مراجعه نمود. پس از صدور اجراییه از طریق دفترخانه، سایر مراحل از طریق اداره ثبت مربوطه پیگیری خواهد شد.  

بیشتر بدانید: چگونه از ممنوع الخروجی مطلع شویم؟

در پرونده های مربوط به ممنوع الخروجی ضامن وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما می توانید وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری انتخاب کنید. اما توصیه می کنیم: وکیل خود را از بین وکلای دارای تجربه و دانش در حوزه پرونده های مربوط به ممنوع الخروجی ضامن معرفی کنید.

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری با دارا بودن دانش و تجربه در پرونده های مربوط به ممنوع الخروجی ضامن همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. گروه وکلای نستوه تمامی سعی و تلاش خود را به کار می گیرد، تا در پرونده های مربوط به ممنوع الخروجی ضامن حقوق قانونی شما در راستای قانون تضییع نشود. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح زیر است:

بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاور حقوقی توسط وکیل متخصص، تنظیم دادخواست حقوقی در کلیه امور حقوقی و دیوان عدالت اداری توسط وکیل متخصص، تنظیم شکواییه در تمامی امور کیفری توسط وکیل متخصص، تنظیم لایحه در کلیه امور حقوقی و کیفری توسط وکیل متخصص، قبول وکالت در کلیه امور حقوقی و کیفری و پرونده های مربوط به ممنوع الخروجی ضامن  

 امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi