موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

نحوه گرفتن دستور موقت

سلام بر شما همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد به شرح یکی از اقدامات تامینی و احتیاطی در دعاوی حقوقی خواهیم پرداخت. خوب می دانیم، فرآیند رسیدگی های قضایی طولانی بوده و در برخی موارد بیش از چندین سال به درازا می انجامد.

این فرآیند طولانی و فرسایشی دلایل مختلفی دارد که پرداختن به آن ها موضوع این نوشتار نمی باشد. پس بدون ذکر دلایل مربوط به آن به بررسی موضوع اصلی این مطلب می پردازیم. همانطور که اشاره شد در دستگاه قضایی ایران فرآیند رسیدگی های حقوقی طولانی و فرسایشی خواهد بود، این نقیصه موجب می گردد، موضوع خواسته بعضاً در معرض اتلاف یا تضییع و تفریط، تغییرات اساسی، از دسترس خواهان خارج شدن و موارد دیگری از این قبیل قرار گیرد. پس قانونگذار در مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب به منظور جبران این نقیصه اقدام به وضع مقرراتی با عنوان دستور موقت نموده است.

به تعبیر دیگر، شما می توانید، در بازه های زمانی مختلف که در ادامه این مطلب در خصوص آن توضیح خواهیم داد با اخذ دستور موقت از مرجع صالح به نوعی از اتلاف، تضییع، تغییر، از دسترس خارج شدن موضوع خواسته و به نوعی ناکارآمدی حکمی که در آینده تحصیل خواهید نمود جلوگیری به عمل می آورید. با ذکر مثالی موضوع را روشن می کنیم؛ فرض کنید، شخص الف ملکی را به موجب مبایعنامه عادی به شما منتقل می نماید و متعاقباً پیش از تنظیم سند رسمی انتقال به نام شما همان ملک را به موجب سند رسمی به شخص ثالث انتقال می دهد. شما چاره ای به غیر از طرح دعوی به خواسته ابطال انتقال رسمی نخواهید داشت.

پیش از طرح این دعوی می بایست با اخذ دستور موقت از انتقالات بعدی ملک جلوگیری نمایید. چرا که، انتقالات بعدی از سوی خریدار به اشخاص دیگرمی تواند اجرای حکم صادره به نفع شما را غیر ممکن نماید. به نحوی که شما راهکاری به غیر از ابطال نقل و انتقالات بعدی نخواهید داشت، که این امر خود مستلزم طرح دعاوی جداگانه، پرداخت هزینه های رسیدگی و صرف وقت دوباره خواهد بود. البته، مشروط به آنکه، تا اخذ حکم ابطال نقل و انتقالات بعدی موضوع معامله مورد نقل و انتقال دیگری قرار نگیرد!

با مطالعه مطالب بالا با مفهوم دستور موقت آشنا شدیم.

با گفتن مطالب فوق و طرح سوالاتی به شرح ذیل با ادامه این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است همراه ما باشید و می توانید در صورت نیاز با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآروان نستوه در ارتباط باشید.

مواردی که در خصوص گرفتن دستور موقت می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • مرجع صالح به منظور صدور دستور موقت کجاست؟
  • آیا به منظور صدور دستور موقت جلسه رسیدگی تشکیل می شود؟
  • آیا صدور دستور موقت نیاز به پرداخت خسارت احتمالی دارد؟
  • آیا قرار دستور موقت قابل اعتراض خواهد بود؟
  • آیا اجرای دستور موقت نیاز به تایید مقام خاصی دارد؟
  • نحوه گرفتن دستور موقت چگونه است؟

۱ . در ابتدای این نوشتار با مفهوم دستور موقت آشنا شدیم. دانستیم، قرار دستور موقت در چه مواردی صادر می شود. خوب است بدانید، دستور موقت در اموری صادر می شود که تعیین و تکلیف در آن فوریت دارد. تشخیص فوریت امر با دادگاه رسیدگی کننده خواهد بود.

۲ . شاید برایتان این سوال طرح شود، مرجع صالح به منظور صدور قرار دستور موقت کجاست؟ در پاسخ باید بگوییم، اصولاً دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به دعوی اصلی را دارد، صلاحیت صدور دستور موقت را نیز داراست. البته، در یک فرض دادگاهی غیر از دادگاه رسیدگی کننده به دعوا صلاحیت صدور قرار دستور موقت را دارد، فرضی که موضوع دستور موقت خارج از مقر دادگاه صلاحیت دار باشد.

۳ . مناسب است این سوال طرح شود، مهلت طرح دستور موقت تا چه زمانی خواهد بود؟ در جواب باید گفت؛ دستور موقت را می توان پیش از طرح دعوی اصلی، همزمان با طرح دعوی اصلی و پس از طرح دعوی اصلی تا پیش از صدور حکم قطعی درخواست نمود. خوب است بدانید، در صورت صدور دستور موقت پیش از طرح دعوی اصلی، فقط بیست روز از تاریخ صدور دستور موقت فرصت طرح دعوی اصلی را دارید.

۳ . سوال دیگر اینکه، آیا صدور دستور موقت منوط به سپردن تامین می باشد؟ پاسخ این سوال مثبت است. در تمامی موارد دستور موقت سپردن تامین الزامی می باشد. به تعبیر بهتر تا پیش از سپردن تامین قرار دستور موقت صادر نمی گردد. فلسفه اخذ تامین جبران خسارات احتمالی خوانده خواهد بود. چرا که این امکان وجود دارد، حقی برای متقاضی دستور موقت به اثبات نرسد، در این صورت شخصی که قرار دستور موقت بر علیه وی صادر شده است می تواند از محل تامین خسارات خود را مورد مطالبه قرار دهد. برای این منظور می بایست، ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ رای نهایی اقدام به طرح دعوی مطالبه خسارت نمود.

۴ . سوال دیگر اینکه، آیا قرار دستور موقت قابل اعتراض می باشد؟ در پاسخ باید گفت، این قرار مستقلاً قابل تجدیدنظر خواهی نمی باشد اما به همراه حکم راجع به اصل دعوی قابل اعتراض خواهد بود. البته خوب است بدانید، تصمیم دادگاه در خصوص قبول یا رد آن قابل اعتراض نمی باشد، آنچه که به همراه حکم راجع به اصل دعوی قابل اعتراض است خود قرار دستور موقت می باشد.

۵ . سوال دیگر اینکه، آیا اجرای دستور موقت نیاز به تایید مقام خاصی دارد؟ در پاسخ باید گفت، اجرای دستور موقت مستلزم تایید رئیس حوزه قضایی است. پس صرف صدور قرار از شعبه مربوطه به منظور اجرای قرار دستور موقت کفایت نمی کند.

۶ . سوال دیگری که مناسب است اینجا طرح نماییم اینکه، آیا صدور دستور موقت مستلزم پرداخت هزینه دادرسی است؟ در جواب باید گفت، مستلزم پرداخت هزینه دادرسی معادل دعاوی غیر مالی خواهد بود.

۷ . در حال حاضر می توانید، به منظور ثبت دادخواست دستور موقت به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید.

امیدواریم مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع گردد. در این مطلب سعی نمودیم، به بیان برخی از نکات و ظرایف قرار دستور موقت بپردازیم، در جریان باشید، این اخذ دستور موقت دارای ظرایف و پیچیدگی های حقوقی بسیاری می باشد که در این مطلب کوتاه مجال پرداختن به تمامی آن های نیست. در صورت نیاز به وکیل دادگستری می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با موسسه حقوقی دادآوران نستوه تماس بگیرید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

logo-samandehi