موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

نمونه استشهادیه اعسار

اعسار تقسیم می شود به اعسار از هزینه دادرسی و اعسار از پرداخت محکوم به.

اعسار از محکوم به چیست؟

هرگاه شخصی به موجب حکم قطعی محکوم به پرداخت وجه یا مالی در حق دیگری باشد و امکان پرداخت یکجای آن را نداشته باشد اقدام به تقاضای اعسار می نماید این تقاضا در قالب دادخواست تقدیم دادگاه می شود و با ارائه لیست اموال و شهادت شهود قابل اثبات است. در صورت پذیرش اعسار معسر می بایست به صورت اقساط محکوم به را پرداخت نماید.

اعسار از هزینه دادرسی چیست؟

هرگاه خواهان در دعوایی قصد طرح و تقدیم دادخواست چه در مرحله بدوی و یا تجدید نظر را داشته باشد می بایست هزینه دادرسی را واریز نماید. این در حالی است که در دعاوی مالی می باید به ازای خواسته در مرحله بدوی سه و نیم درصد و در مرحله بعده چهار و نیم درصد و... تمبر باطل یا در اصطلاح همان هزینه دادرسی را به صندوق دادگستری واریز نماید در صورتی که امکان پرداخت این مبلغ را چه در مرحله بدوی و چه در مرحله تجدیدنظر نداشته باشد اقدام به طرح دعوی اعسار از پرداخت هزینه دادرسی می نماید. در این دادخواست شهادت شهود یکی از مهمترین ادله اعسار می تواند به حساب آید.

مواردی که در خصوص نمونه استشهادیه اعسار می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • اعسار از هزینه دادرسی چیست؟
  • دادخواست اعسار چگونه است؟
  • نمونه دادخواست اعسار چگونه است؟
  • شرایط اعسار چگونه است؟
  • هزینه اعسار چقدر است؟

با مطالعه مطلب تهیه شده در گروه وکلای نستوه و در تیم تحریریه موسسه حقوقی دادآوران نستوه ضمن آشنایی مختصر با سرفصل موضوع یعنی بحث اعسار در صورت تمایل به دریافت مشاوره تخصصی می توانید با شماره تلفن های اعلامی در سایت با ما در ارتباط باشید.

معسر کیست؟

قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی در خصوص اعسار مقرر داشته است که معسر کسی است که به دلیل نداشتن مالی به جز مستثنیات دین، قادر به تأدیه دیون خود نباشد همچنین عدم قابلیت دسترسی به مال در حکم نداشتن مال است. اثبات عدم قابلیت دسترسی به مال برعهده مدیون است.

نمونه استشهادیه اعسار چگونه است؟

بسمه تعالی

اینجانب... فرزند.... به شماره ملی... به آدرس... امضا کننده ذیل این شهادت نامه شهادت می دهم آقای... به آدرس فعلا ندامتگاه اوین در حال حاضر زندانی بوده و قادر به پرداخت مبلغ... ریال به عنوان هزینه دادرسی مرحله تجدیدنظرخواهی نبوده و معسر از پرداخت این مبلغ می باشند و منشا اطلاعات اینجانبان آشنایی طولانی مدت با نامبرده  و اطلاع کامل از وضعیت زندگی و اشتغال ایشان می باشد.

اینجانب.... فرزند... به شماره ملی... به آدرس... امضا کننده ذیل این شهادت نامه شهادت می دهم آقای... به آدرس فعلا ندامتگاه اوین در حال حاضر زندانی بوده و قادر به پرداخت مبلغ... ریال به عنوان هزینه دادرسی مرحله تجدیدنظرخواهی نبوده و معسر از پرداخت این مبلغ می باشند و منشا اطلاعات اینجانبان آشنایی طولانی مدت با نامبرده  و اطلاع کامل از وضعیت زندگی و اشتغال ایشان می باشد.

اینجانب... فرزند... به شماره ملی... به آدرس... امضا کننده ذیل این شهادت نامه شهادت می دهم آقای... به آدرس فعلا ندامتگاه اوین در حال حاضر زندانی بوده و قادر به پرداخت مبلغ 810000000 ریال به عنوان هزینه دادرسی مرحله تجدیدنظرخواهی نبوده و معسر از پرداخت این مبلغ می باشند و منشا اطلاعات اینجانبان آشنایی طولانی مدت با نامبرده  و اطلاع کامل از وضعیت زندگی و اشتغال ایشان می باشد.

اینجانب... فرزند... به شماره ملی... به آدرس... امضا کننده ذیل این شهادت نامه شهادت می دهم آقای... به آدرس فعلا ندامتگاه اوین در حال حاضر زندانی بوده و قادر به پرداخت مبلغ 810000000 ریال به عنوان هزینه دادرسی مرحله تجدیدنظرخواهی نبوده و معسر از پرداخت این مبلغ می باشند و منشا اطلاعات اینجانبان آشنایی طولانی مدت با نامبرده  و اطلاع کامل از وضعیت زندگی و اشتغال ایشان می باشد.

تعداد شهود برای اعسار چند نفر است؟

یکی از ادله اثبات دعوی شهادت شهود است که لزوماً شهادت دو نفر کفایت می کند حال شاید این سوال برای شما ایجاد شود که در نمونه استشهادیه اعسار نام چهار نفر درج شده بود؟ در پاسخ باید اذعان داشت هرچند دو نفر برای شهادت کافی است لیکن وکلای دادگستری برای جلوگیری از شکست در دعوی اسامی شهود بیشتری را در استشهادیه اعسار وارد می نمایند که در صورت عدم حضور یکی از شهود دلیلی بر شکست در پرونده محسوب نشود.

استفاده از وکیل دادگستری می تواند ضمن بهبود شرایط پرونده موجب دلگرمی بیشتری نسبت به رعایت شرایط قانونی در پرونده محسوب شود از اینرو مفتخریم موسسه حقوقی دادآوران نستوه که دارای نماد اعتماد الکترونیک می باشد را به شما معرفی نماییم. این موسسه با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز مفتخر به ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

logo-samandehi