موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

نمونه لایحه تجدید نظر چک

نمونه  لایحه  تجدید نظر  چک

همانگونه که مطلع می باشید یکی از اسناد تجاری که کاربرد بسیار زیادی دارد چک است. چک به دلیل شرایط خاص مورد توجه بیشتر کاسبان و تجار قرار گرفته است. در مواردی ممکن است به دلیل شرایط خاص برای مطالبه وجه چک با مشکلاتی مواجه شوید و یا پرونده با مشکلات حقوقی عدیده ای همراه گردد. در این نوشتار با موضوع نمونه لایحه تجدیدنظر خواهی در پرونده چک با توجه به شرایط ویژه آن با شما عیزان خواهیم بود.

... مهلت شکایت کیفری از چک چگونه است؟

مواردی که در خصوص نمونه لایحه تجدیدنظر چک می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نحوه تجدیدنظر خواهی از چک چگونه است؟
  • در لایحه تجدیدنظر چک چه مواردی باید درج گردد؟
  • هزینه تجدیدنظر خواهی از چک چقدر است؟
  • هزینه وکیل برای مطالبه چک چقدر است؟
  • منظور از صدور اجرائیه چک چیست؟

برای کسب اطلاعات حقوقی می توانید هم اکنون با وکیل متخصص دعاوی چک در موسسه حقوقی دادآروان نستوه از طریق راه های ارتباطی مشخص شده در سایت با ما در ارتباط باشید و پاسخ سوالات خود را به صورت حضوری و تلفنی دریافت نمایید.

...  ضمانت چک چگونه است؟

نمونه لایحه تجدیدنظر چک

ریاست محترم دادگاه تجدیدنظر استان تهران

با سلام

احتراماً در پاسخ به لایحه تجدیدنظرخواهی خانم... از دادنامه شماره... صادره از شعبه... دادگاه عمومی تهران، توضیحات ذیل به استحضار عالی می‌رسد:

1- وجه سه فقره چک به شماره‌های... جمعاً به مبلغ پنجاه و دو میلیارد ریال تماماً از سوی موکل و طی یک فقره چک بانکی به شماره... (پیوست شماره یک) از سوی موکل به بستانکار پرونده اجرایی (آقای...) پرداخت شده و نامبرده مراتب وصول طلب خویش را متعاقباً به اجرای ثبت اعلام می‌نماید. بنابراین اولاً وجود اصل چک در ید تجدیدنظرخواه (که پس از وصول مبلغ از اجرای ثبت دریافت شده) نافی پرداخت این مبلغ از سوی موکل نیست و ثانیاً با توجه به پرداخت وجه به دارنده به صورت مستقیم و خارج از فرایند اداره اجرای ثبت، گویای جانشینی پرداخت کننده نسبت به دارنده سند تجاری است.

...  دریافت چک حسن انجام کار در قرارداد چگونه است؟

2- برخلاف ادعای وکیل محترم تجدیدنظرخواه مبنی بر اینکه آقای... پیمانکار تجدیدنظر خوانده بوده‌اند، در پرونده کیفری که در همین خصوص مطرح شد مشخص گردید آقای... کارمند آقای... (همسر تجدیدنظرخواه) بوده و از سوی شخص اخیرالذکر برای ایشان صورتحساب بیمه پرداخت می‌شده است؛ لیکن هرگز مشخص نشد که کارمند آقای... چگونه از همسر کارفرمای خود پنجاه و دو میلیارد ریال بستانکار شده است!!! و تجدیدنظر خوانده نیز در تمام مدت دادرسی هیچ پاسخی به این ابهام نداده‌اند.

. . . چگونه می توان چک سرقتی را مسدود نمود؟

3- به موجب وکالتنامه شماره... مورخ... دفترخانه... تهران (پیوست دو) و وکالتنامه شماره... مورخ... دفترخانه... تهران (پیوست سه) علاوه بر وکالت در تنظیم سند رسمی، پرداخت دیون مربوطه نیز به موکل توکیل گردیده است. از سویی حتی اگر چنین تصریحی در وکالتنامه های مذکور وجود نداشت، اذن در شی‌ء اذن در لوازم آن نیز محسوب شده و اذن در تنظیم سند رسمی انتقال، اذن در پرداخت دیون مربوطه نیز خواهد بود.

...  ضمانت پشت چک چگونه است؟

4- با توجه به واگذاری پلاک موضوع وکالتنامه های بند 3 از سوی موکل و تعیین وجه التزام برای تنظیم سند رسمی، موکل مکلف بوده تا تاریخ مقرر نسبت به تنظیم سند رسمی اقدام نمایند. فلذا اولاً اعتراض به عملیات اجرایی مذکور بسیار زمان‌بر بوده و موجب تضرر موکل می‌شد و ثانیاً تجدیدنظر خوانده با واگذاری چک‌های دیگری به آقای... اقدام به توقیف مجدد پلاک مذکور می‌نمودند، شاهد آنکه روز بعد از تنظیم سند رسمی نیز سعی در توقیف مجدد پلاک نمودند که با توجه به تنظیم سند رسمی موفق به این امر نشدند. در صورت تشکیک، استعلام مراتب از اجرای ثبت مورد استدعاست.

... آیا چک ضمانت قابل مطالبه است؟

5- در هنگام صدور اجراییه برای اسناد لازم‌الاجرا (چک) اداره اجرای ثبت اصل چک را مطالبه و نگاهداری نموده و پس از وصول نیز اصل چک مذکور را جز به مدیون پرونده اجرایی به شخص دیگری تحویل نمی‌نماید. بنابراین اساساً امکان دریافت اصل چک از سوی موکل وجود نداشته است؛ خاصه آنکه قانون تجارت نیز چنین امری را ظهرنویسی نمی‌داند تا مستلزم انتقال و ظهرنویسی برگه چک باشد؛ بلکه ثالث را جانشین دارنده اولیه محسوب می‌نماید.

6- ایراد وکیل محترم تجدیدنظرخواه به دادنامه صادره مبنی بر استناد به مواد قانونی مختلف نه‌تنها قابل پذیرش نیست بلکه استناد به مواد مختلف قانونی گواه استحکام حق خواهان بوده و خواسته او به موجب قوانین متعدد قابل الزام است.

در پایان خاطرنشان می‌گردد تجدیدنظرخواه با اطلاع از فروش ملک از سوی موکل و تعهد او مبنی بر تنظیم سند رسمی، از این وضعیت سو استفاده نموده و با صدور چک‌های صوری، مبلغ خواسته را برخلاف حق و قانون از موکل وصول نموده و به دارایی خویش افزوده است؛ (که زیان‌های چنین اقدامات منفعت طلبانه ای متوجه سپرده‌گذاران بانک گردیده است) فلذا با توجه به توضیحات فوق تائید دادنامه صادره مورد استدعاست.

با تجدید احترام

تماس با ما :

دفتر مرکزی : ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١    و  22873972-021   تلفن همراه : 09125431634

logo-samandehi