موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

نکاتی در خصوص شتاب دهنده ها

می دانیم که استارتآپ ها در ابتدای کار و برای تثبیت و پیشرفت و گسترش به مشاوره هایی در خصوص امور مختلف از بازاریابی تا مدیریت و تا حوزه فناوری اطلاعات و بررسی بازار و بازاریابی و... شتاب دهنده ها در واقع اشخاصی هستند که به استارتاپ ها در حوزه راه اندزی، مدیریت مالی، فناوری اطلاعات و غیره مشاوره داده و وظیفه آموزش را بر عهده میگیرند. همچنین یکی دیگر از وظایف شتاب دهنده ها،یافتن سرمایه گذار برای پروژه های استارتاپی می باشد. در مقابل شتاب دهندگان درصدی از سهام شرکت را به دست آورده و تملک می نمایند.

مواردی که در خصوص شاب دهنده ها می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • شتاب دهنده ها چه اشخاصی هستند؟
  • قرارداد شتابدهنده ها چگونه است؟
  • نمونه قرارداد شتاب دهنده ها چگونه است؟
  • مشکلات حقوقی شتابدهنده ها چگونه است؟
  • وکیل استارتآپ ها کیست؟

لازم به توضیح است که ضمن مطالعه مقاله پیش رو در خصوص شتاب دهنده ها می توانید با وکیل استارت آپ ها در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق راه های ارتباطی اعلامی در ارتباط باشید.

قرارداد شتاب دهنده ها در چه قالبی تنظیم می شود؟

قالب مناسب برای تنظیم قراردادهای شتابدهنده ها، قرارداد همکاری و مشارکت می باشد. بنابراین بهتر است که اینگونه قراردادها در این قالب تنظیم گردد.

قراردادهای شتاب دهنده ها چه خصوصیاتی دارند؟

قرارداد شتاب دهنده ها دارای شرایط منحصر به فردی است که در ذیل بدان اشاره می گردد:

یکم- چه میزان از سهام استارت آپ به شتابدهنده تملیک خواهد شد؟

این موضوع تایع توافقات بین طرفین است، لکن میزان سهان شتابدهنده معمولاً بین 10 تا 15 درصد می باشد لیکن هیچ الزامی به رعایت این سهم نمی باشد و توافق مهمترین شاخصه تعیین این میزان است.

دوم- میزان مسئولیت هر کدام از طرفین مشخص گردد، به این معنا که هر کدام تعیین کنند که عملیات اجرایی و سایر تعهدات با چه کسی می باشد به نحوی که بدون هرگونه ابهام و شبهه ای تعهدات هر یک از طرفین مشخص باشد. همچنین محدوده، میزان تعهدات و اختیارت طرفین و امکان تفویض اختیار به دیگری یا عدم چنین اختیاری بایستی مصرحاً معین گردد.

سوم- بایستی مسئولیت طرفین تا زمان ثبت شرکت به صورت تضامنی باشد البته بهترین نوع مسئولیت همین بحث تضامنی بودن است.

چهارم- نحوه خروج از قرارداد، تعیین میزان خسارت های احتمالی و نحوه پرداخت و ضمانت اجرای تخلف از مفاد قرارداد بایستی تفصیلاً بیان گردد و در صورت ارائه چک یا سفته و... با شماره و مبلغ مشخص گردد.

پنجم- بایستی در قرارداد معین شود که در صورت انفساخ و یا انحلال قرارداد به هر نحوی، آیا طرف دیگر می تواند ایده مربوط به استارتاپ را دنبال و اجرا نماید یا خیر و در صورت تخلف از این شرط چه ضمانت اجرایی وجود دارد.

ششم- زمان ثبت شرکت نحوه ثبت و پیش بینی ثبت شرکت در صورت عدم حضور یکی از طرفین و...

هفتم- در صورتی که شتابدهنده متعهد به یافتن سرمایه گذار برای استارتاپ باشد، بایستی معین گردد که در صورت عدم عمل به تعهد چه اتفاقی خواهد افتاد و وضعیت سهام منتقل شده به شتابدهنده چگونه خواهد بود.

هشتم- مشخص شود که رد صورت وجود قوه قاهره تکلیف طرفین  و قرارداد آنها چه خواهد شد.

نهم- تعیین مرجع حل اختلاف و نیز تعیین شرط داوری و تعیین داوری و همچنین حدود و اختیارات داور به صورت شفاف و بدون هرگونه شبهه و ایرادی مشخص گردد.

دپارتمان حقوق استارتاپ های موسسه حقوقی دادآوران نستوه مفتخر به ارائه کاملترین پکیج های حقوقی شامل تنظیم قراردهای تاسیس، شتابدهندگی، وستینگ، سرمایه گذاری و مشاوره صفر تا صد تاسیس و اداره استارت آپها می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi