موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

واخواهی حقوقی

سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط وکیل متخصص در تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است به شرح و بیان یکی از طرق اعتراض بر آرای قضایی تحت عنوان واخواهی خواهیم پرداخت. البته، در این نوشتار به بررسی واخواهی در امور حقوقی خواهیم پرداخت و واخواهی از آرای کیفری را انشاالله در مطلب جداگانه ای بررسی می نماییم.

واخواهی در کنار تجدیدنظر خواهی یکی از طرق عادی اعتراض بر آرای قضایی محسوب می شود. توضیح اینکه، مطابق مقررات قانون آیین دادرسی دادگاهی عمومی و انقلاب طرق اعتراض بر آرای قضایی شامل طرق عادی و فوق العاده می باشند. همانطور که گفتیم، طرق عادی عبارت است از: واخواهی و تجدید نظر خواهی.

طرق فوق العاده اعتراض بر آرای قضایی کدامند؟

در پاسخ باید گفت، طرق فوق العاده شامل فرجام خواهی، اعاده دادرسی و اعتراض ثالث خواهند بود.

البته موضوع این نوشتار به نوعی مطالعه و آشنایی با واخواهی به عنوان یکی از طرق عادی اعتراض می باشد و صحبت کردن در خصوص سایر طرق اعتراضی را به مطالب جداگانه، که در آینده نزدیک تنظیم و ارائه می گردد واگذار خواهیم نمود. به منظور دستیابی به پاسخ پرسش های ذیل و آشنایی با مقررات واخواهی به عنوان یکی از طرق عادی اعتراض بر آرای قضایی با ادامه این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم گردیده است همراه ما باشید و در صورت نیاز می توانید با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق شماره های اعلامی در ارتباط باشید.

مواردی که در خصوص واخواهی از رای حقوقی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از واخواهی چیست؟
  • کدام یک از آرای قضایی قابل واخواهی می باشند؟
  • مهلت واخواهی چه میزان است؟
  • آیا واخواهی اجرای حکم را متوقف می نماید؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی واخواهی کجاست؟
  • هزینه وکیل برای واخواهی چقدر است؟

قبل از ورود در ماهیت موضوع تاکید می نماییم با توجه بدین موضوع که واخواهی دارای مهلت است چنانچه اعتراض خارج از مهلت ثبت شود می تواند موجب ورود ضرر به شما گردد فلذا بهتر است قبل از هر اقدام در اولین فرصت با وکیل مشاوره اخذ نمایید.

در وهله نخست باید بدانیم، واخواهی در خصوص کدام یک از آرای قضایی مصداق خواهد داشت. در یک تقسیم بندی کلی آرای قضایی شامل حکم و قرار خواهد بود، حکم می تواند حضور یا غیابی باشد. واخواهی صرفاً در خصوص احکام غیابی مصداق دارد و احکامی که به صورت حضوری صادر می شود قابل واخواهی نخواهد بود.

منظور از حکم غیابی چیست؟

چنانچه؛ خوانده یا وکیل وی در هیچ یک از جلسات دادگاه حضور پیدا ننماید و دفاع کتبی نکند و ابلاغ و اخطاریه نیز واقعی نباشد حکم صادره غیابی به حساب می آید. در صورتی که ضوابط تحقق حکم غیابی در خصوص خوانده وجود داشته باشد و به اصطلاح حکم به صورتی غیابی صادر شود خوانده می تواند درخواست واخواهی کند.

مهلت واخواهی از حکم غیابی چقدر خواهد بود؟

در پاسخ می گوییم، در صورتی که دادنامه غیابی ابلاغ واقعی شده باشد، دو فرض قابل تصور می باشد.

فرض اول حالتی است که محکوم علیه غایب در داخل کشور اقامت دارد، در این فرض مهلت واخواهی از تاریخ ابلاغ واقعی بیست روز می باشد.

فرض دوم حالتی است که اقامتگاه محکوم علیه غایب خارج از کشور می باشد، در فرض اخیر مهلت واخواهی دو ماه از تاریخ ابلاغ واقعی خواهد بود.

آیا خارج از مواعد فوق امکان واخواهی وجود دارد یا خیر؟ در واقع، در صورتی که محکوم علیه غایب نتواند در مهلت های بیست روزه یا دو ماهه واخواهی نماید تکلیف چیست، آیا حق وی از بین خواهد رفت؟

در پاسخ می گوییم، در صورتی که عدم اقدام به واخواهی  به علت دارا بودن عذر موجهی باشد، با فرض اثبات عذر موجه واخواهی خارج از مواعد پیش گفته ممکن خواهد بود. شما می بایست، درخواست واخواهی خود را به همراه عذر موجه و دلایل مربوط به آن تقدیم دادگاه صادرکننده حکم غیابی نمایید. در صورت پذیرش عذر موجه از سوی دادگاه، قرار رسیدگی واخواهی صادرمی شود.

منظور از عذر موجه چیست؟

عذرهای موجه در ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی مدنی تصریح شده است. برای نمونه فوت برخی از بستگان، ابتلا به مرض مانع حرکت، حوادت قهری نظیر سیل و زلزله می تواند از موارد عذرهای موجه به حساب آید. بنابراین در صورتی حکم غیابی به شما ابلاغ واقعی شود، اما به دلیل داشتن عذر موجه موفق به واخواهی در مهلت قانونی نشدید، می توانید  درخواست واخواهی خود را به همراه دلایل عذر موجه تقدیم دادگاه نمایید.

در صورتی  که دادنامه ابلاغ قانونی شود تکلیف چیست؟

این امکان وجود دارد، دادنامه ابلاغ قانونی شود. برای مثال ابلاغ از طریق نشر آگاهی به عمل آید. شما می توانید با ادعای عدم اطلاع از مفاد رای دادخواست واخواهی خود را تقدیم نمایید. در صورتی که دادگاه ادعای شما را بپذیرد قرار رسیدگی به واخواهی صادر می کند. مطلب دیگری که در خصوص واخواهی باید توضیح دهیم، اثر تعلیقی واخواهی بر اجرای حکم می باشد.

آیا واخواهی موجب توقف اجرای حکم می شود؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت، صدور قرار قبولی واخواهی موجب توقف اجرای حکم می شود. با این توضیح که؛ حکم غیابی پس از سپری شدن مواعد اعتراضی به موقع به اجراء گذاشته می شود، به تعبیر بهتر قانون اجرای حکم غیابی را پس از گذشت مواعد واخواهی و تجدیدنظر با اخذ ضامن یا تامین مناسب از محکوم له مجاز دانسته است. حال اگر پس از اجرای حکم محکوم علیه غایب با ارائه دلایل عذر موجه خود، و یا اثبات عدم اطلاع از مفاد رای واخواهی کند و این امر مورد پذیرش دادگاه نیز واقع شود اجرای حکم غیابی متوقف خواهد شد.

مرجع صالح به منظور واخواهی کجاست؟

در پاسخ باید گفت، مرجع صالح دادگاه صادر حکم غیابی می باشد.

هزینه واخواهی چی میزان خواهد بود؟

در دعاوی مالی هزینه رسیدگی به واخواهی چهار و نیم درصد محکوم به (در صورتی که محکوم به وجه نقد باشد) و در دعاوی غیر مالی به میزان دعاوی غیر مالی محاسبه می گردد. در حال حاضر می توانید، با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست خود را ثبت نمایید.

امیدوایم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده و مشتاق است در کلیه دعاوی حقوقی به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

logo-samandehi