موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل اجرت المثل

شاید این سوال را از خود پرسیده باشید که اجرت المثل زوجه در زندگی مشترک چیست و یا چگونه حساب می شود. یا اینکه اجرت امثال ایام زوجیت چه معنایی دارد و از این قبیل سوالات، لازم به ذکر است مثلاً اینگونه دعاوی با اختلافات فی مابین زن و شوهر بالا گرفته و هرکدام به دنبال استفاده از پتانسیل های قانونی می باشد.

مواردی که باید در خصوص وکیل اجرت المثل بایستی مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • وکیل اجرت المثل پاسداران کیست؟
  • اجرت المثل ایام زوجیت چگونه قابل مطالبه است؟
  • مطالبه اجرت المثل چگونه است؟
  • شرایط مطالبه اجرت المثل در پاسداران چگونه است؟
  • بار اثبات تبرعی بودن یا غیر تبرعی بودن کارهای منزل بر عهده کیست؟
  • رسیدگی به دعوای مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت بر عهده چه کسی است؟

دادگاه صالح به رسیدگی بر در زندگی زناشویی زوجین در قبال یکدیگر دارای وظایف قانونی هستند. زن وظیفه دارد که از شوهرتمکین عام و خاص داشته باشد.

اما برخی اعمال قانوناً و شرعاً بر عهده زوجه نیست. اگر ممکن است در عرف جامعه رسیدگی به فرزندان و امور منزل  و تهیه کردن غذا و نظافت منزل بر عهده زن است،. اما  زن می تواند از زوج (شوهر) برای کارهایی که انجام می دهد تقاضای اجرت المثل کند.

ممکن است بین زن و شوهر برای کارهاییی که زن انجام میدهد توافقی بر پرداخت دستمزد باشد، اما در غیر این صورت و پس ازطرح دعوای مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت به طرفیت شوهر مبلغ اجرت المثل با جلب نظر کارشناسی تعیین می شود.

خانه داری، نظافت، پخت و پز و نگهداری اطفال مواردی است که بر عهده زن نبوده و مرد مکلف به پرداخت اجرت امثل آن امور به زن می باشد.

برای مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت باید اولاً کارهای انجام شده عرفاً و شرعاً به عهده زن نباشد و ثانیاً قصد زن رایگان نبودن این کارها باشد و به اصطلاح تبرعی نباشد.

بر اساس رویه دادگاه ها اصل بر عدم تبرع زن در انجام امور است و معمولاً از مرد درخواست می شود که چنانچه ادعای خلافی دارد، ثابت کند.

نحوه طرح دعوای مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت چگونه است؟

برای مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت، زن باید به طرفیت شوهر دعوای مطالبه اجرت المثل مطرح نماید. این دعوی در دادگاه خانواده محل اقامت زوج یا زوجه قابل طرح است.

برای طرح و پیگیری این دعوی شخصاً اقدام نمایید و یا وکیل اجرت المثل زوجیت در موسسه حقوقی دادآوران نستوه وکالت اعطا نمایید  و حتی المقدور از مشاوره وکیل اجرت المثل زوجیت بهره مند گردید.

مبلغ اجرت المثل چگونه تعیین می شود؟

مبلغ اجرت المثل در مورد زنان مختلف متفاوت است و با توجه به شرایط زن، شاغل بودن یا نبودن و تعداد فرزندان تعیین میگردد. مثلاً و معمولاً برای زنان شاغل اجرت المثل کمتری تعیین می گردد زیرا اصل بر این است که این بانوان زمان کمتری را صرف امور منزل می نمایند.

اجرت المثل ایام زوجیت با کمک کارشناس تعیین میگردد و طرفین می توانند به نظر کارشناس اعتراض نمایند.

در نهایت باید گفت که طرح دعوای مطالبه اجرت المثل به صدور رای به نفع زن منتهی می شود. اما برخی محاکم معتقدند که زن در خانواده ایرانی به رایگان کارهای خانه را انجام می دهد.

اجرت المثل ایام زوجیت پیش از طلاق هم قابل وصول است و با شرط تنصیف دارایی عقدنامه تضادی ندارد.

در نهایت و پس از صدور حکم اجراییه صادر می گردد، اگر شوهر از پرداخت این مبلغ امتناع نماید زن یا وکیل ایشان میتواند اموال او را توقیف کرده و یا تقاضای جلب او را داشته باشد.

در نهایت چنانچه مرد توانایی مالی پرداخت نداشته باشد، می تواند دادخواست اعسار و در نهایت تقسیط مبلغ را بدهد.

با عنایت به مطالب فوق مشخص می گردد طرح دعوی مطالبه اجرت المثل با مشکلاتی می تواند همراه باشد از این رو استفاده از مشاوره و یا ورود وکیل اجرت المثل می تواند مفید فایده باشد.

دپارتمان حقوق خانواده گروه وکلای نستوه  در مورد کلیه سوالات شما راجع به اجرت المثل، راه های مطالبه و طرح دعوی پذیرای شما عزیزان می باشد.
logo-samandehi