موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل استرداد سند

استرداد در لغت به معنای باز پس گرفتن ،طلب بازپس چیزی کردن- داده را واپس خواستن و...می باشد.

در معنای حقوقی بازپس گرفتن را استرداد گویند حال چنانچه بازپس گرفتن سند باشد معنی استرداد سند را به همراه دارد.

یکی از دعاوی متداول و رایج در عرف تجاری و رابط افراد دعوای استرداد سند می باشد.

برای انتخاب وکیل استرداد سند بایستی مواردی را مد نظر قرار دهید که عبارت است از

  • بهترین وکیل استرداد سند در تهران کیست؟
  • وکیل استرداد سند در پاسداران کیست؟
  • شرایط استرداد سند چگونه است؟
  • مراحل استرداد سند چگونه است؟
  • برای استرداد سند به کجا مراجعه نماییم؟
  • آیا در صورت عدم استرداد سند خیانت در امانت محقق می شود؟

منظور از سند هر نوع سندی است که افراد با یکدیگر مبادله می کنند. تبادل اسناد در اشکال و انواع مختلف و به دلایل مختلف می باشد. به گفته وکیل استرداد سند نمونه مبتلابه دعوای استرداد سند امروزه، در اختلافات بین کارگر و کارفرما قابل مشاهده است.

معمولاً کارفرمایان، هنگام استخدام از کارگران و کارمندان طلب چک و سفته و یا سایر اسناد را می نمایند. برخی از این اسناد (چک و سفته ) غالباً برای حسن انجام کار و ضمانت اخذ می گردد. لکن افراد فراموش می کنند که در متن چنین اسنادی حتماً بایستی بابت توثیق، ضمانت و یا حسن انجام کار بودن آن سند بایستی درج شود و یا بعضاً دریافت کنندگان الزام به سفید بودن این اسناد را ملاک استخدام می دانند.

درج این موارد در متن سند تجاری آثاری دارد، از جمله این آثار آن است که برای وصول چنین اسنادی در محاکم، خواهان بایستی  تخطی از شرط مندرج در سند را اثبات نماید.

حال، در نظر بگیرید که کارفرمایی از کارگر خود چک و سفته ای در دست دارد که با اتمام قرارداد کاری نیز از پس دادن آنها سر باز می زند و یا فردی بابت موضوعی سند مالکیت ملک دیگری را در دست دارد و آن را مسترد نمی نماید.

برای استرداد سند چکار باید کرد؟

باید بدانیم که برای استرداد هر چیزی بایستی ابتداً، استرداد را از طرف مقابل بخواهیم و وی از  باز پس فرستادن آن سند و غیره سر باز بزند. پس در وهله نخست اقدام به ارسال اظهارنامه برای طرف مقابل مبنی بر استرداد سند می نماییم.

پس از درخواست صاحب سند و عدم اجرای این درخواست توسط ایشان، وی می تواند به دفتر خدمات قضایی مراجعه کرده و دعوایی تحت عنوان «دعوای استرداد سند» مطرح کند.

برای طرح این دعوا باید مدارکی داشته باشیم تا اثبات کنیم که سند مورد نظر در ید خوانده می باشد. مثلاً کپی چک یا سفته و یا رسیدی که دلالت بر دریافت آن سند از سوی خوانده دشته باشد همچنین قراردادی که در خصوص شماره سند و دلیل امانی بودن آن در ید شما می باشد.

مدارک لازم برای طرح دعوی استرداد سند:

  • کارت ملی (مدرک شناسایی)
  • تصویر سندی که نزد طرف مقابل میباشد ( در صورت وجود)
  • مستندات و مدارکی که وجود سند را در نزد خوانده اثبات کند.
  • اظهارنامه مبنی بر مطالبه سند

لازم به ذکر است چنانچه اسنادی که در ید طرف مقابل است، بطور امانی به وی سپرده شده باشد، برای صاحب سند علاوه بر حق برای طرح دعوای حقوقی استرداد سند، حق طرح شکایت خیانت در امانت نیز به وجود می آید.

البته بهتر از هر اقدام با وکیل استرداد سند مشاوره اخذ نمایید.

 سابقاً دعوای استرداد چک، سفته و برات دعوایی مالی و هزینه دادرسی آن در مرحله بدوی معادل سه و نیم درصد ارزش کل خواسته بود که اخیراً هزینه این دعاوی، معادل هزینه دعاوی غیر مالی می باشد البته اختلاف نظر همچنان در این خصوص وجود دارد.

حال ممکن است سند، سند مالی نباشد و مثلاً سندی مثل گواهینامه، کارت ملی و اسناد املاک و مستغلات، باشد. بر اساس نظریه مشورتی قوه قضاییه این دعوای  نیز مالی نمی باشد و هزینه دادرسی آن معادل دعوی غیر مالی می باشد و نحوه استرداد آن مانند نحوه استرداد اسناد مالی می باشد.

دادگاه صالح به رسیدگی بر این دعاوی دادگاه محل اقامت خوانده می باشد.

بنابراین سند مورد بحث از هر نوع سندی که باشد، دعوای استردا آن می بایست در محل اقامت خوانده مطرح گردد.

بهترین وکیل استرداد سند کیست؟

برای انتخاب وکیل استرداد سند می توانید از بین وکلای موسسه حقوقی دادآوران نستوه که تحت عنوان گروه وکلای نستوه اقدام به فعالیت می نمایند و از دپارتمان تخصصی حقوق کیفری اقدام به اخذ مشاوره با وکیل استرداد سند نموده و سپس اعطای وکالت نمایید.

هم اکنون با ما در ارتباط باشید
logo-samandehi