موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل حرفه ای

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل حرفه ای خواهیم پرداخت. تا انتهای این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید.

مواردی که در خصوص وکیل حرفه ای می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از وکیل دادگستری چه کسی است؟
  • چگونه از وکیل بودن یک شخص اطمینان حاصل کنیم؟
  • ویژگی های یک وکیل حرفه ای چیست؟
  • امور حقوقی خود را به کدام وکیل دادگستری بسپاریم؟
  • هزینه وکیل حرفه ای چقدر است؟

قطع به یقیین حضور اشخاص متخصص و متعهد در موضوعات حقوقی می تواند دریچه امیدی به آینده ای روشن به حساب آید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه بت حضور تیمی از وکلای متخصص و حرفه ای آماده ارائه خدمات حقوقی به شما شهروندان عزیز می باشد.

بیشتر بدانید:تفاوت وکیل تسخیری و وکیل معاضدتی

منظور از وکیل رسمی دادگستری چه کسی است؟

وکیل رسمی دادگستری به شخصی گفته می شود، که از کانون وکلای دادگستری دارای پروانه پایه یک وکالت دادگستری باشد. در واقع هر شخصی که با داشتن شرایط قانونی در آزمون ورودی کارآموزان کانون وکلای دادگستری پذیرفته شود، و پس از آن با طی سایر مراحل قانونی موفق به اخذ پروانه پایه یک گردد، وکیل پایه یک دادگستری است.

بیشتر بدانید: وکیل فرجام خواهی تضمینی

آیا کانون وکلای دادگستری تنها مرجع صدور پروانه وکالت دادگستری می باشد؟

از پیش از انقلاب اسلامی تا چندین سال قبل کانون وکلای دادگستری تنها مرجع صدور پروانه وکالت دادگستری در ایران بود. اما از چند سال قبل، به موجب برخی از قوانین خاص مرکز امور مشاوران که زیر نظر قوه قضاییه فعالیت می کند به طور موازی اقدام به صدور پروانه وکالت دادگستری می نماید. البته کماکان کانون وکلای دادگستری قدیمی ترین و معتبرترین مرجع صدور پروانه وکالت در ایران محسوب می‌شود. خوب است بدانید، به غیر از  کانون وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران قوه قضاییه مرجع دیگری حق صدور پروانه وکالت دادگستری در ایران را ندارد. همچنین اشخاصی که بدون داشتن پروانه معتبر خود را وکیل دادگستری معرفی نمایند، و یا به نوعی در امور وکالتی مداخله کنند قابل تعقیب و مجازات خواهند بود.

بیشتر بدانید: داوری در قراردادها

چگونه از وکیل بودن یک شخص اطمینان حاصل نماییم؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم، وکیل رسمی دادگستری به شخصی گفته میشود که از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه دارای پروانه پایه یک وکالت دادگستری باشد. پس در وهله اول می توانیم، با ملاحظه پروانه وکالت شخص مورد نظر از وکیل بودن وی اطمینان حاصل کنیم. اما اگر به هر دلیلی نتوانیم پروانه وکالت را ملاحظه کنیم، می توان با مراجعه به سایت کانون وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران قوه قضاییه از وکیل بودن طرف مقابل اطمینان حاصل نمود. مشخصات و نشانی دفاتر تمامی وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران قوه قضاییه به همراه تصویر وکلا در سایت کانون یا مرکز امور مشاوران موجود و قابل رویت است. از دیدگاه ما روش اخیر (مراجعه به سایت) روشی مطمئن به منظور استعلام از وکیل بودن فرد مورد نظر به حساب می آید.

با اطمینان از وکیل بودن طرف مقابل می توانید، با خیالی آسوده امور حقوقی خود را به یک وکیل رسمی دادگستری  بسپارید و دیگر نگران اشخاص غیر وکیل یا به اصطلاح کارچاق کن نباشید. اصولا افراد غیر وکیل یا همان کارچاق کن با دادن وعده های فریبنده و ادعای اعمال نفوذ اقدام به گرفتن مبالغی هنگفت از اشخاص ناآگاه و درمانده می نمایند و پس از آن نیز به هیچ عنوان پاسخگو نخواهد بود. با روش هایی که در بالا بیان کردیم، شما می توانید به نوعی از آثار و عواقب مراجعه به یک فرد شیاد یا به اصطلاح کارچاق کن پیشگیری نمایید.

بیشتر بدانید: سایت وکلا

ویژگی های یک وکیل حرفه ای دادگستری چیست؟

پس از آن که دانستیم یک وکیل رسمی دادگستری به چه کسی گفته می شود، حالا باید ببینیم یک وکیل حرفه ای دادگستری دارای چه ویژگی هایی است. یک وکیل حرفه‌ای دادگستری دارای ویژگی هایی به شرح ذیل می باشد:

الف . اصولاً یک وکیل حرفه ای دادگستری به شغل وکالت به‌عنوان اولین و تنها ترین شغل خود در زندگی نگاه می کند. به صورت تمام وقت و حرفه ای به شغل وکالت می‌پردازد و منبع  درآمد و گذران زندگی وی از طریق وکالت در محاکم دادگستری خواهد بود.

ب . یک وکیل حرفه ای دادگستری آگاهی و تسلط کافی به قوانین و مقررات دارد. همواره دانسته های خود را با قوانین جدید منطبق و به روز می کند. البته صرف آگاهی و تسلط بر متن قوانین و مقررات کافی نیست و یک وکیل می باید به دکترین حقوقی، آرای وحدت رویه قضایی، رویه قضایی محاکم و عرف نیز تسلط داشته باشد.

پ . یک وکیل حرفه ای  دادگستری به مقررات صنفی و شئونات شغل وکالت نیز آگاهی و تسلط کافی دارد و به آن احترام می گذارد. در حقیقت کانون های وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران قوه قضاییه نظاماتی را به منظور انجام وظایف وکالتی مقرر می دارند، که رعایت این شئونات از سوی وکلای عضو کانون ها یا مرکز امور مشاوران الزامی است.

ت . مورد بعدی اینکه یک وکیل حرفه‌ای دادگستری هرگز مدعی اعمال نفوذ و داشتن روابط ناسالم با مقامات قضایی نمی شود، و همواره تلاش می کند در راستای قانون مشکلات حقوقی موکلین خود را حل و فصل نماید. به خاطر داشته باشید، اشخاصی که مدعی اعمال نفوذ و  رابطه با مقامات قضایی دادگستری هستند، افرادی سودجو و شیاد می‌باشند، که از روی بی اطلاعی و ناگاهی چنین مطالبی را بیان می دارند. یک وکیل حرفه‌ای دادگستری هرگز به موکلین خود دروغ نمی گوید، و هرگز مدعی داشتن اختیارات و نفوذ غیر قانونی نمی شود.

بیشتر بدانید: طلاق و تمامی مواردی که باید در رابطه با طلاق بدانید

امور حقوقی خود را به کدام وکیل دادگستری بسپاریم؟

از دیدگاه ما کلیه وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری دارای صلاحیت و شایستگی به منظور مدیریت امور حقوقی شما می باشند. شما می توانید، کلیه امور حقوقی خود را به وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری بسپارید تا از خدمات حرفه ای وکلای دادگستری بهره مند شوید.

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور حرفه ای در کنار شما باشد. در صورت نیاز به وکیل یا مشاور حرفه ای می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

امیدوارم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

logo-samandehi