موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل حق کسب و پیشه و تجارت

شاید شما نیز از کسانی باشید که بر اساس نوع فعالیت صنفی و حرفه ای خود بر اساس فعالیت های مستمر صاحب حق و کسب پیشه یا تجارت بوده یا در املاک شما برای دیگران حق و کسب و پیشه وجود داشته باشد و به دلایل مختلف با مشکلات حقوقی در این خصوص روبرو باشید که لازم به همراه داشتن وکیل متبحر و با تجربه می باشید.

  • بهترین وکیل حق کسب و پیشه و تجارت تهران کیست؟
  • نحوه طرح دعاوی کسب و پیشه و تجارت چگونه است؟
  • مرجع صالح برای رسیدگی به دعاوی کسب پیشه و تجارت کجاست؟
  • دفتر وکالت در پاسداران کجاست؟

قوانین حاکم بر حق کسب و پیشه و تجارت کدام است؟

قانون حاکم بر حق کسب و پیشه و تجارت قانون روابط موجر و مستاجر مصوب 1356 است بهتر است بدانید حق کسب و پیشه و تجارت برای اولین بار در این قانون برای مستاجرین نسبت به املاکی که به عنوان تجاری اجاره داده شده اند ایجاد و به رسمیت شناخته شد و قانونگذار این حق را مجدد در قانون روابط موجر و مستاجر مصوب 1376 ملغی اعلام کرد که البته در خصوص املاکی که قبل از لازم الاجرا شدن این قانون به اجاره واگذار شده بودند قوانین مربوط به حق کسب و پیشه و تجارت به قوت خود باقی ماند.

حق کسب و پیشه و تجارت چیست؟

حق کسب پیشه و تجارت حقی است که به مرور و تدریجاً از فعالیت مستاجر در محل کسب یا پیشه و تجارت حاصل می شود و قانون گذار 1356 آن را به رسمیت شناخت به عبارت دیگر حق کسب و پیشه و تجارت به نوعی اعتبار تجاری محل کسب ناشی از فعالیت مستاجر می باشد. بهتر است بدانید حق کسب و پیشه و تجارت متفاوت با سرقفلی است هرچند در اصطلاح گاها این دو به جای یکدیگر به کار می روند اما ماهیت قانونی و حقوقی متفاوتی دارند.

دعاوی حق و کسب و پیشه و تجارت شامل چه مواردی است؟

عموم دعاوی مطرح ناشی از حق کسب و پیشه و تجارت منحصر از دعوا تخلیه املاک دارای حق و کسب و پیشه و تجارت و مطالبه حق کسب و پیشه و تجارت است.

بهتر است بدانید در قانون روابط موجر و مستاجر56 تخلیه عین مستاجره به صرف انقضاء مدت امکان نداشت و موجر تکلیف به تمدید قرارداد اجاره داشت و قانون گذار موارد تخلیه را منحصر به موارد قانونی دانست که عبارتند از:

  • تخلف مستاجر که شامل انتقال به غیر و تغییر شغل و تعدی و تفریط و عدم پرداخت اجاره بها
  • به دلیل انقضاء مدت با تحقق شرایط قانونی
  • تخلیه به منظور تجدید بنا
  • تخلیه به منظور احتیاح شخصی موجر برای کسب و پیشه و تجارت
  • تخلیه به منظور احتیاج برای سکونت خود تاجر یا اولاد یا پدر مادر یا همسر تاجر

باید توجه داشت شرایط خاصی در قانون روابط موجر و مستاجر 56 برای هرکدام از موارد تخلیه قهری  مقرر شده است که بستگی به نوع دعوای ابتدا باید شرایط هرکدام از آنها بررسی گردد زیرا وضعیت پرداخت حق کسب و پیشه و تجارت و نحوه دعوی و شرایط تخلیه در هرکدام از موارد قانونی متفاوت است. در نتیجه با توجه به تخصصی بودن موضوع بهتر از از جهت اقامه دعوا یا پاسخگویی به دعاوی از مشاوره وکیل متخصص حق کسب و پیشه و تجارت بهره جویید.

دادگاه صالح برای رسیدگی به دعاوی حق و کسب و پیشه و تجارت کدامست؟

باید بدانید هرچند دستور تخلیه و دعاوی تخلیه اجاره بهاء بر مبنا قانون شورای حل و اختلاف در صلاحیت این مرجع قرار گرفته است اما باید توجه داشته باشید در املاک موضوع حق کسب و پیشه و تجارت استثناء وجود داشته و دادگاه های عمومی محل وقوع مال اجاره صالح به رسیدگی در خصوص هر نوع دعاوی مرتبط با حق و کسبو پیشه و تجارت از جمله تخلیه عین و مستاجره هستند.

بهترین وکیل حق کسب و پیشه و تجارت در تهران کیست؟

بهترین وکیل دعوی حق و کسب و پیشه و تجارت کسی است که ضمن داشتن پروانه وکالت معتبر از کانون وکلای دادگستری  با رویه های موجود در خصوص دعاوی حق و کسب و پیشه و تجارت از جمله تخلیه املاک دارای حق و کسب و پیشه و تجارت اطلاع کامل داشته باشد و در پرونده های حق کسب و پیشه و تجارت دارای تبحر و تجربه کافی باشد موسسه حقوقی دادآوران نستوه با داشتن دپارتمان های تخصصی مفتخر به معرفی وکیل حق کسب و پیشه و تجارت به شما عزیزان می باشد.

برای مشاوره با وکیل حق کسب و پیشه و تجارت می توانید هم اکنون از طریق شماره های22873972 (021) و22881951 (021)  با ما در ارتباط باشید.

logo-samandehi