موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادگاه حقوقی

در دعاوی حقوقی که در دادگاه حقوقی رسیدگی می شود مشکل در روابط اقتصادی و اجتماعی اشخاص پیش می آید که فاقد جنبه مجرمانه می باشد یعنی در این روابط جرمی تحقق نیافته است و صرفاً مسائل مدنی مورد نظر است. با این وصف مشخص می گردد که دادگاه حقوقی مجازاتی برای اشخاص در نظر نمی گیرند بلکه به اعمال حقوقی و مسائل مدنی ورود کرده و فرد را محکوم و یا ملزم به اجرای آن می نمایند. اشخاص با مراجعه به دادگاه حقوقی اقدام به مطالبه حقی که تضییع شده است می نمایند.

به طور مثال دعاوی حقوقی شامل مطالبه وجه چک، مطالبه اجرت المثل مال غیرمنقول،‌ الزام به تنظیم سند رسمی، الزام به اخذ پایان کار، مطالبه وجه قرارداد، فسخ قرارداد، ابطال بیع، تعیین داور، اجرای رای داور،‌ مطالبه سفته،‌ مطالبه وجه قرارداد عادی، الزام به استرداد مال و... می شود.

مواردی که در خصوص وکیل دادگاه حقوقی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

 • رسیدگی در دادگاه حقوقی چگونه است؟
 • اعتراض به رای دادگاه حقوقی چگونه است؟
 • طرح دعوی در دادگاه حقوقی چگونه است؟
 • وکیل دادگاه حقوقی کیست؟
 • هزینه وکیل در دادگاه حقوقی چقدر است؟

در صورت عدم دریافت پاسخ سوالات خود و همچنین در صورت وجود هرگونه ابهام و یا شبهه می توانید با وکیل دادگاه حقوقی در دپارتمان حقوقی موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

رسیدگی در دادگاه حقوقی چگونه است؟

رسیدگی به دعاوی حقوقی دارای شرایطی است که به موجب قانون مشخص شده است و کلیه دادگاه از آن تبعیت می نمایند که عبارت است از:

 • تنظیم و تهیه دادخواست
 • ابطال تمبر مالیاتی بر اساس نوع دعوی به وسیله کارت بانکی
 • تقدیم دادخواست جهت ارجاع به دادگاه حقوقی و یا شورای حل اختلاف حسب مورد
 • ارسال به دادگاه و ارجاع به شعبه
 • ثبت پرونده پرونده در شعبه و تعیین وقت رسیدگی
 • ابلاغ به طرفین جهت حضور در جلسه دادرسی در تاریخ و ساعت مشخص
 • تشکیل جلسه جهت حل و فصل خصومت
 • در صورت تجدید جلسه اعلام جسه بعدی در غیر این صورت اعلام ختم جلسه
 • صدور رای و ابلاغ به طرفین
 • در صورت غیابی بودن رای وجود حق واخواهی
 • در صورت حضوری بودن رای وجود حق تجدیدنظر خواهی
 • در صورت شرایط قانونی وجود حق فرجام خواهی
 • قطعیت رای و اجرای حکم

تفاوت دادگاه حقوقی و دادگاه کیفری چیست؟

دادگاه حقوقی همانگونه که پیشتر اعلام گردید به اختلافات مدنی اشخاص رسیدگی و اقدام به صدور رای می نماید که رای محکومیت می تواند الزام به انجام تعهد و یا پرداخت و... باشد حال آنکه دادگاه های کیفری به رفتاری که به موجب قانون جرم تلقی می گردد و برای آن مجازات تعیین شده است رسیدگی و مرتکب را به حبس، جزای نقدی، شلاق و... محکوم می نماید.

پرونده حقوقی به موجب تقدیم دادخواست به دادگاه حقوقی شروع می شود لیکن شکایت کیفری به موجب شکواییه انجام می شود. شکواییه به دادسرا ارجاع و در یکی از شعب بازپرسی و دادیاری شروع به تحقیق می نماید و احتمال ارسال پرونده به آگاهی و کلانتری نیز وجود دارد و پس از آن پرونده برای صدور رای به دادگاه کیفری ارسال می گردد حال آنکه دادخواست در دادگاه عمومی حقوقی ارجاع و به یکی از شعب دادگاه حقوقی برای رسیدگی ارسال می گردد.

شکایت کیفری باید با توجه به جرم بودن عمل صورت گیرد و در صورت عدم تحقق جرم پرونده مختومه می شود لیکن دادگاه حقوقی به هر موضوعی که حتی در قانون مشخص نشده است می تواند رسیدگی کند. در شکواییه الزامی به طرح عنوان صحیح شکواییه وجود ندارد و بازپرس می تواند با توجه به شرایط عنوانی را که مصداق شرایط می داند مشخص نماید حال آنکه در دادخواست باید عنوان خواسته به صراحت و درست مشخص گردد و عدم تعیین آن می تواند منجر به بسته شدن پرونده گردد.

برای گرفتن وکیل چه باید کرد؟

برای آنکه در پرونده خود وکیل داشته باشید لازم است به دفتر وکیل مراجعه و ضمن توافق به ایشان وکالت اعطا نمایید که جهت پیگیری پرونده اقدام نماید. بهتر است در هر زمینه به وکیل متخصص در آن حوزه مراجعه نمایید.

حال چنانچه به هر دلیل توان مالی برای داشتن وکیل نداشته باشید می توانید اقدام به دریافت وکیل معاضدتی در پرونده های حقوقی و وکیل تسخیری در پرونده های کیفری داشته باشید.

تعیین وکیل معاضدتی با تشخیص عدم تمکن مالی که می تواند ناشی از عسر و حرج، تحت پوشش بهزیستی یا... قابل اثبات است لیکن در پرونده های کیفری در مواردی دادگاه تکلیف به تعیین وکیل تسخیری دارد.

آیا پدرم به عنوان وکیل می تواند در دادگاه حاضر شود؟

چنانچه شخصی دارای دانشنامه لیسانس حقوق باشد ولی وکیل دادگستری نباشد می تواند مشکلات حقوقی که برای بستگان نزدیک وی ایجاد شده است را با شرایطی بر عهده گیرد. در این موارد با وجود شرایط تعیین شده در قانون و با مراجعه به کانون وکلا و پرداخت هزینه های مربوط شخص می تواند تقاضای دریافت وکالت اتفاقی را داشته باشد.

در غیر این صورت چنانچه وکالتنامه ای در دفتر اسناد رسمی تنظیم گردد و در آن تصریح گردد که وکیل حق حضور در دادگاه را دارد و... بازهم وفق قوانین و مقررات چنین اقدامی برای آن شخص میسر نمی باشد و فقط می تواند به وسیله آن وکالتنامه و به شرط وجود اختیار انتخاب وکیل و حق توکیل به غیر اقدام به انتخاب وکیل دادگستری و انعقاد قرارداد با ایشان نماید.

logo-samandehi