موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دیوان عالی کشور

لازم به توضیح است موسسه حقوقی دادآوران نستوه که در محدوده پاسداران واقع شده است آماده ارائه خدمات حقوقی به همشهریان عزیز در تهران و حومه در خصوص کلیه موضوعات حقوقی و کیفری به صورت تخصصی می باشد.

دیوان عالی کشور یکی از مراجع استثنائی به حساب می آید که وظیفه نظارت بر اجرای صحیح قوانین در دادگاه ها را بر عهده دارد همچنین ایجاد رویه قضایی بر عهده این نهاد می باشد.

دیوان‏ عالی‏ کشور مکلف به انجام‏ مسئولیت هایی‏ است که‏ طبق‏ قانون‏ به‏ آن‏ محول‏ می‏ شود می باشد، این موضوع بر اساس‏ ضوابطی‏ است که‏ از سوی رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ تعیین‏ می‏ گردد.

اگر در رسیدگی ابتدائی در محاکم قوانین و مقررات رعایت نگردد و قابل طرح در دیوان عالی کشور باشد چنانچه این موضوع در دیوان احراز گردد رای نقض شده و پرونده با توجه به شرایط به دادگاه هم عرض برای رسیدگی و صدور رای ارسال می شود و چنانچه ایرادی متصور نباشد رای صادره ابرام و تایید شده و برای انجام تشریفات قضایی به دادگاه صادر کننده ارسال می گردد.

مواردی که در خصوص اعتراض به رای دیوان عالی کشور می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • بهترین وکیل دیوان عالی کشور کیست؟
  • اعتراض در دیوان عالی کشور چگونه است؟
  • نمونه لایحه اعتراض در دیوان عالی کشور چگونه است؟
  • چگونه در دیوان عالی کشور اعتراض نماییم؟

انتخاب رئیس دیوان عالی کشور چگونه است؟

مطابق قانون اساسی رئیس‏ دیوان‏ عالی‏ کشور می بایست مجتهد عادل و آگاه‏ به‏ امور قضایی‏ باشد.

انتصاب رئیس دیوان توسط ریاست محترم‏ قوه‏ قضائیه‏ و با مشورت‏ قضات‏ دیوان‏
عالی‏ کشور صورت می پذیرد.

رئیس شعبه اول ریاست دیوان را بر عهده دارد و مدت ریاست ایشان 5 سال می باشد.

محل دیوان عالی کشور کجاست؟

دیوان عالی کشور در تهران تشکیل شده است که در حال حاضر به نشانی تهران- خیابان خیام- روبروی پارک شهر- کاخ دادگستری- طبقه اول می باشد البته در صورت مصلحت و یه نظر ریاست قوه قضاییه این امکان وجود دارد که دیوان در شهرهای دیگر نیز تشکیل شود.

در حال حاضر دیوان عالی کشور دارای 40 شعبه می باشد و هر شعبه از رئیس و دو مستشار تشکیل شده است.

دیوان دارای شعب حقوقی و کیفری می باشد.

اعتراض در دیوان عالی کشور چگونه است؟

اعتراض می بایست مستدل و مستند و به صورت کتبی که فرجامخواهی نام دارد صورت گیرد فلذا بهتر است برای فرجامخواهی از وکیل متخصص مشاوره اخذ نمایید.

وظایف دیوان عالی کشور چیست؟

 فرجام خواهی

یکی از وظایف دیوان رسیدگی به اعتراض به آراء صادره از محاکم حقوقی و کیفری می باشد که قابل فرجام خواهی می باشد به طور مثال رای صادره از دادگاه نظامی یک قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است.

 نظارت بر اجرای صحیح قوانین و مقررات در دادگاه ها

این وظیفه معمولاً از طریق نقض آراء صادره از محاکم و ارسال به دادگاه هم عرض و یا تأیید و ابرام رای دادگاه بدوی صورت می پذیرد.

 ایجاد وحدت رویه

مطابق قانون هرگاه از شعب مختلف دیوان عالی کشور یا دادگاه ها نسبت به موارد مشابه، اعم از حقوقی، کیفری و امور حسبی، با استنباط متفاوت از قوانین، آراء مختلفی صادر شود، رئیس دیوان عالی کشور یا دادستان کل کشور، به هر طریق که آگاه شوند، مکلفند نظر هیات عمومی دیوان عالی کشور را به منظور ایجاد وحدت رویه درخواست کنند. هر یک از قضات شعب دیوان عالی کشور یا دادگاهها یا دادستانها یا وکلای دادگستری نیز می توانند با ذکر دلیل از طریق رئیس دیوان عالی کشور یا دادستان کل کشور، نظر هیات عمومی را درباره موضوع درخواست کنند. هیات عمومی دیوان عالی کشور به ریاست رئیس دیوان عالی یا معاون وی و با حضور دادستان کل کشور یا نماینده او و حداقل سه چهارم روسا و مستشاران و اعضای معاون تمام شعب تشکیل می شود تا موضوع مورد اختلاف را بررسی و نسبت به آن اتخاذ تصمیم کنند. رای اکثریت در موارد مشابه برای شعب دیوان عالی کشور و دادگاهها و سایر مراجع، اعم از قضائی و غیر آن لازم الاتباع است؛ اما نسبت به رای قطعی شده بی اثر است.

درصورتی که رای، اجراء نشده یا در حال اجراء باشد و مطابق رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عالی کشور، عمل انتسابی جرم شناخته نشود یا رای به جهاتی مساعد به حال محکوم علیه باشد، رای هیات عمومی نسبت به آراء مذکور قابل تسری است و مطابق مقررات قانون مجازات اسلامی عمل می شود.

بهترین وکیل دیوان عالی کشور کیست؟

با توجه به این موضوع که تخصص لازمه هر امری است بهترین وکیل دیوان عالی کشور بایستی یا تخصص در دعاوی حقوقی داشته باشد و یا متخصص در دعاوی کیفری باشد و با مطالعه دقیق پرونده اقدام به فرجامخواهی با شرایط موجود در دیوان عالی کشور نماید از این رو دپارتمان تخصص گروه وکلای نستوه آماده ارائه مشاوره تخصصی به شما عزیزان می باشد.

logo-samandehi