موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دیوان عدالت اداری

دیوان عدالت اداری در استای اجرای اصل یکصد و هفتاد و سوم قانون اساسی تشکیل شده است.

هدف از تشکیل دیوان عدالت اداری مطابق قانون رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به ماموران، واحدها و آیین نامه های دولتی خلاف قانون یا شرع یا خارج از حدود اختیارات مقام تصویب کننده و... می باشد.

دیوان عدالت اداری زیر مجموعه و جزئی از قوه قضاییه محسوب می گردد.

طرح دعاوی در دیوان عدالت اداری به موجب دادخواست با ارائه مستندات می باشد که نیازمند تخصص در این زمینه می باشد و بیشتر با حقوق عمومی در ارتباط است بر این اساس پیشنهاد گروه وکلای نستوه اخذ مشاوره و تنظیم دادخواست و لوایح و همچنین اعلام وکالت توسط وکلای زبده در این حیطه می باشد.

مواردی که در خصوص دیوان عدالت اداری می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نمونه دادخواست دیوان عدالت اداری چگونه است؟
  • بهترین وکیل دیوان عدالت اداری کیست؟
  • نمونه لایحه دیوان عدالت اداری چگونه است؟
  • وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری در پاسداران کیست؟
  • بهترین وکیل دعاوی علیه شهرداری کیست؟

وکیل دیوان عدالت اداری چه کسی است؟

وکیل دیوان عدالت اداری، وکیلی است که در حیطه صلاحیت دعاوی دیوان عدالت اداری دارای تخصص و سابقه کافی باشد. همچنین می بایست بر قانون تشکیلات دیوان عدالت اداری مسلط بوده و نیز بر رویه ،احکام و نیز آیین نامه ها، احاطه کامل داشته باشد.

شکایت در دیوان عدالت اداری چگونه مطرح می شود؟

شکایت قبلاً با تقدیم دادخواست به قسمت مربوطه در دیوان عدالت اداری تقدیم می شد، اما هم اکنون دادخواست های بدوی توسط دفاتر خذمات قضایی ثبت می گردد.

البته اعتراض و تجدیدنظر خواهی و همچنین ابطال آیین نامه ها و... در خود دیوان مورد پذیرش قرار می گیرد.

هزینه شکایت در دیوان عدالت اداری چقدر است؟

رسیدگی به شکایات اشخاص در دیوان، بجز درخواست ابطال آیین نامه ها که رایگان می باشد مطابق قانون بودجه سال 98 معادل 20 هزار تومان است.

که البته این هزینه فارغ از هزینه دفتر خدمات قضایی و مصدق نمودن اوراق پیوست دادخواست می باشد.

صلاحیت دیوان عدالت اداری چیست؟

بر اساس ماده ۱۰ قانون دیوان عدالت اداری صلاحیت و حدود اختیارات دیوان بدین شرح است:

- رسیدگی به شکایات و تظلمات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی از تصمیمات و اقدامات واحدهای دولتی اعم از وزارتخانه اعم از وزارتخانه ها و سازمانها و موسسات و شرکت های دولتی و شهرداری ها و سازمان تامین اجتماعی و تشکیلات و نهادهای انقلابی و موسسات وابسته به آنها و همچنین تصمیمات و اقدامات ماموران واحدهای مذکور در بند در امور راجع به وظایف آنها

- رسیدگی به اعتراضات و شکایات از آراء و تصمیمات قطعی هیات های رسیدگی به تخلفات اداری و کمیسیون هایی مانند کمیسیون های مالیاتی، هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما، کمیسیون موضوع ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها منحصراً از حیث نقض قوانین و مقررات یا مخالفت با آنها.

- رسیدگی به شکایات قضات و مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری و سایر مستخدمان واحدها و موسسات مذکور و مستخدمان موسساتی که شمول این قانون نسبت به آنها محتاج ذکر نام است اعم از لشکری و کشوری از حیث تضییع حقوق استخدامی.

تصمیمات و آراء دادگاه ها و سایر مراجع قضائی دادگستری و نظامی و دادگاه انتظامی قضات دادگستری و نیروهای مسلح قابل شکایت در دیوان عدالت اداری نمی باشد.

مطالبه خسارت از شهرداری چگونه است؟

لازم به ذکر است مطابق قانون دیوان عدالت اداری تعیین میزان خسارت وارده از ناحیه موسسات و اشخاص مذکور در بندهای 1 و 2 ماده 10 قانون دیوان عدالت اداری پس از صدور رای در دیوان بر وقوع تخلف با دادگاه عمومی است.

فلذا چنانچه دیوان رای به احراز تخلف دهد، مرجعی که تعیین کننده خسارت می باشد، دادگاه عمومی است و دیوان وارد موضوع رسیدگی و تعیین میزان خسارت نخواهد شد.

logo-samandehi