موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل فرجام خواهی تضمینی

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل فرجام خواهی تضمینی خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش هایی که در  ذیل طرح می شود دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص وکیل متخصص فرجام خواهی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از فرجام خواهی چیست؟
  • به منظور فرجام خواهی به کجا مراجعه کنیم؟
  • آیا فرجام خواهی به صورت تضمینی ممکن خواهد بود؟
  • در پرونده های مربوط به فرجام خواهی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • هزینه وکیل در فرجام خواهی چقدر است؟
  • چگونه فرجام خواهی کنیم؟
  • نمونه لایحه فرجام خواهی چگونه است؟

اطلاع از قوانین و مقررات می تواند منجر به بهبود شرایط جامعه گردد چراکه اشخاص به حقوق خود در وهله نخست واقف می باشند. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با حضور تیمی از وکلا آماده ارائه خدمات حقوقی بی واسطه به شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید: بهترین وکیل دیوان عالی کشور

منظور از فرجام خواهی چیست؟

فرجام خواهی در کنار اعاده دادرسی و اعتراض ثالث یکی از طرق فوق العاده اعتراض به آرای قضایی به حساب می آید. در حقیقت، دیوان عالی کشور در امور حقوقی مرجع رسیدگی فرجامی به آرای قابل فرجام خواهد بود. همچنین در امور کیفری، دیوان عالی کشور مرجع اعتراض به احکام صادره توسط دادگاه کیفری یک محسوب می شود. رسیدگی در دیوان عالی کشور ماهیتی نبوده بلکه دیوان عالی کشور به پرونده ها به صورت شکلی (تشخیص انطباق یا عدم انطباق رای صادر شده با موازین شرعی و قانونی) رسیدگی می‌نماید. شما می توانید، به منظور آشنایی با مقررات فرجام خواهی در امور حقوقی به مقررات قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مراجعه کنید. در مقررات قانون مزبور آرای حقوقی قابل فرجام معین شده است.

در امور حقوقی آرای مالی در صورتی قابل فرجام است که خواسته یا بهای خواسته بیش از مبلغ ۲ میلیون تومان باشد، و از آن درخواست رسیدگی تجدید نظر نشده باشد. به تعبیر ساده، در امور حقوقی آرای مالی صادره از دادگاه های تجدید نظر استان قابل فرجام خواهی نیست. در امور حقوقی دعاوی غیرمالی که می‌توان از آن فرجام خواهی نمود، از سوی قانونگذار معین و محدود شده است. عناوین دعاوی غیر مالی که می‌توان از آن درخواست رسیدگی فرجامی نمود عبارتند از: دعاوی مربوط به اصل نکاح، فسخ آن، طلاق، نسب، حجر، وقف، حبس، ثلث و تولیت از دادگاه های بدوی و عناوین مربوط به اصل نکاح، فسخ آن، طلاق، نسب، حجر و وقف از دادگاه های تجدید نظر خواهد بود.

همچنین در امور کیفری آرای صادره در برخی از پرونده‌ها از محاکم کیفری یک، قابل  اعتراض در دیوان عالی کشور و رسیدگی فرجامی است. به موجب مقررات ماده ۴۲۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ آرای صادره درباره جرایمی که (مجازات قانونی آن سلب حیات، قطع عضو، حبس ابد و یا تعزیر درجه ۳ و بالاتر است جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی میزان دیه آن ها نصف دیه کامل یا بیش از آن است و آرای صادره درباره جرم سیاسی و مطبوعاتی قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است).

بیشتر بدانید: فرجام خواهی چگونه است؟

به منظور فرجام خواهی به کجا مراجعه کنیم؟

در گذشته، به منظور فرجام خواهی در امور حقوقی و کیفری به شعبه صادرکننده رای فرجام خواسته مراجعه می شد، و بر حسب مورد دادخواست یا درخواست رسیدگی فرجامی با رعایت تشریفات مقرر قانونی و پرداخت هزینه های دادرسی تقدیم شعبه مربوطه می گردید. در حال حاضر شما می توانید، با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی واقع در هر یک از شهرهای ایران دادخواست یا درخواست رسیدگی فرجامی خود را ثبت نمایید. پس دیگر نیاز نیست به منظور ثبت دادخواست و درخواست رسیدگی فرجامی به شعبه صادرکننده رای فرجام خواسته مراجعه شود.

بیشتر بدانید: ضرورت قید جهات تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی در لوایح

 آیا فرجام خواهی به صورت تضمینی ممکن خواهد بود؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم: در امور وکالتی و حقوقی، ارایه تضمین به منظور انجام کار حقوقی پیشبرد پرونده های قضایی بر خلاف قوانین و مقررات وکالتی به حساب می‌آید. در واقع، هیچ یک از وکلای حرفه ای دادگستری به منظور انجام امور وکالتی و قضایی به موکلین خود تضمین یا تعهد نخواهند داد.   در تمام دنیا تعهدات یک وکیل دادگستری در پیشبرد پرونده های حقوقی و قضایی ازجنس تعهد به وسیله می باشد. با این توضیح که؛ یک وکیل حرفه ای دادگستری تمامی دانش، تخصص، تجربه و تلاش خود را در راستای قانون به منظور موفقیت و پیشبرد پرونده قضایی موکل به کار می گیرد، اما نتیجه و موفقیت نهایی را تضمین نمی‌نماید. در حقیقت نتیجه کار با صدور رای قاضی که فردی مستقل و بی‌طرف نسبت به طرفین پرونده به حساب می‌آید، مشخص  خواهد شد. بر اساس مقررات خاص  وکلای حرفه ای دادگستری حق ندارد در قراردادهای مالی و وکالتنامه هایی که از موکلین خود اخذ می نمایند؛ تضمین، قول یا تعهدی به حصول نتیجه به نفع موکل خود دهند. دادن هرگونه تضمین به حصول نتیجه به نفع موکل می‌تواند، وکیل را مشمول مجازات های کیفری مربوط به اعمال نفوذ و مجازاتهای انتظامی شدید نماید.

 بنابراین آنچه که در گزافه های تبلیغاتی و مطالب برخی از سایت های حقوقی که توسط افراد غیر وکیل دادگستری ارائه می شود با عنوان فرجام خواهی تضمینی می خوانید و می بینید، نمی تواند در عمل مصداق واقعی داشته باشد. همانطور که در بالا گفتیم، یک وکیل حرفه ای دادگستری هیچ گاه نمی تواند در امور حقوقی و وکالتی به موکلین خود تضمین یا تعهد حصول نتیجه در پیشبرد پرونده های قضایی دهد. پس دقت نمایید، به اشخاصی که به شما تعهد و تضمین به منظور انجام امور حقوقی و قضایی میدهند، اعتماد و اطمینان ننمایید. همچنین پرونده‌های حقوقی خود را به چنین اشخاصی نسپارید.

بیشتر بدانید: وکیل اعاده دادرسی

متاسفانه در سال های اخیر به موجب برخی از قوانین  موسسات حقوقی تحت مدیریت افراد غیر وکیل دادگستری تاسیس گردیده است. بسیار مشاهده می شود، افراد اداره کننده چنین موسساتی که اصولاً فاقد هرگونه اطلاعات حقوقی و قضایی هستند، با دریافت مبالغ هنگفت به مراجعه کنندگان تعهد و تضمین به منظور انجام امور حقوقی و وکالتی میدهند. مراجعه کنندگان نیز با این تصور که امور حقوقی و وکالت  آنها به طور قطع به سرانجام خواهد رسید، به چنین اشخاصی اعتماد و اطمینان کرده و با پرداخت مبالغی  امور حقوقی خود را به این افراد ناآگاه و بی اطلاع می سپارند. پس از گذشت مدتی و پس از آنکه مراجعه کننده هزینه و اوقات زیادی را از خود  تلف نمود متوجه خواهد شد،  تعهدات و تضمینات داده شده فاقد ارزش و اعتبار حقوقی است.

بیشتر بدانید: وکیل فرجام خواهی

در پرونده‌های مربوط به فرجام خواهی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

گروه وکلای نستوه  متشکل از وکلای مجرب، متخصص و دارای دانش در زمینه فرجام خواهی آماده و مشتاق است؛ در راستای قانون پرونده‌های مربوط به فرجام های شما را قبول نماید. گروه وکلای نستوه  در راستای قوانین و مقررات از هیچ تلاشی به منظور احقاق حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به فرجام خواهی دریغ نخواهد کرد.

امیدوارم، این مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد.شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi