موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل فوتبالیست ها

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل فوتبالیست ها خواهیم پرداخت. در صورتی که در ادامه مطلب همراه ما باشید.

مواردی که در خصوص وکیل فوتبالیست ها می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • کدام نهاد متولی ورزش فوتبال در کشورمان است؟
  • امور حقوقی مربوط به فوتبالیست ها و به طور کلی اهالی فوتبال کجا مورد رسیدگی قرار می‌گیرد؟
  • ارکان قضایی فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران کدام است؟
  • آرای صادره از ارکان قضایی فدراسیون فوتبال در کدام مرجع قابل اعتراض می باشد؟
  • در پرونده های مربوط به امور حقوقی فوتبالیست ها وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

جهت دریافت مشاوره تخصصی می توانید هم اکنون به صورت مستقیم با وکیل فوتبالیست ها در موسسه حقوقی دادآوران نستوه و در دپارتمان حقوقی این موسسه از طریق راه های ارتباطی اعلامی در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید: مرجع صالح به رسیدگی در اختلافات فوتبالی کجا است؟

متولی امور حقوقی مربوط به ورزش فوتبال کدام نهاد می باشد؟

کلیه امور حقوقی مربوط به بازیکنان، اعضای کادر فنی، اعضای کادر پزشکی، مدیران باشگاه ها و به طور کلی اشخاص حقیقی و حقوقی که در عرصه فوتبال حرفه ای کشور (اعم از چمن سالن و ساحل) مشغول فعالیت می باشند، با فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران است.

فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نهاد مستقل دارای شخصیت حقوقی مستقل بوده و در سال ۱۹۴۸ به عضویت فیفا نیز در آمده است. همچنین این فدراسیون از سال ۱۹۵۸ عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز می‌باشد. البته فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک وظایف و اهداف خود را در خصوص ورزش فوتبال به انجام می رساند. شاید برایتان این سوال پیش آید، اهداف فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران کدام است؟ در پاسخ باید گفت: فدراسیون فوتبال بر اساس اساسنامه فدراسیون که در سال ۱۳۹۰ شمسی به تصویب رسیده است دارای اهدافی به شرح آتی می باشد: (این اهداف به صورت خلاصه بیان می شود).

گسترش و توسعه پایدار فوتبال در سراسر کشور و نظارت کنترل بر برنامه های آن؛ احترام به مفاد اساسنامه فیفا و جلوگیری از نقض قوانین و مقررات؛ حمایت از منافع اعضا؛ جلوگیری از گسترش اقدامات و رویه هایی که فعالیت های فوتبالی را به خطر اندازد یا به شکلی حقوق فدراسیون را تضییع و زیر سوال می برد؛ مبارزه علیه فعالیت‌های غیرقانونی نظیر نژادپرستی، تبانی، دوپینگ و حمایت های مادی و معنوی از اهالی فوتبال

بیشتر بدانید: شرایط اجرای حکم دادگاه خارجی

برخی از وظایف فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران کدام است؟

برخی از وظایف فدراسیون به شرح آتی خواهد بود:

سازماندهی کلیه رقابت‌های داخلی و بین المللی؛ تدوین قوانین و مقررات لازم و اجرای صحیح آن؛ مدیریت کلیه ارتباطات بین المللی؛ شرکت در کلیه مسابقات در تمامی سطوح؛ حصول اطمینان از اینکه کلیه اهالی فوتبال این کشور از اشخاص حقیقی و حقوقی به مقررات مربوطه احترام می گذارند. در فوق به بیان برخی از وظایف فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران بر اساس اساسنامه فدراسیون پرداختیم، لذا در ادامه این بحث با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید.

بیشتر بدانید: کمیسیون ماده ۱۰۰ چیست؟

رسیدگی به امور حقوقی مربوط به فوتبالیست ها و به طور کلی اهالی فوتبال با کدام مرجع می باشد؟

در این مورد باید قائل به تفکیک شد، برخی اختلافات حقوقی اهالی فوتبال از جنس اختلافات عمومی است. برای مثال، یک فوتبالیست حرفه ای از شخص الف  مبالغی طلبکار می شود (مطالبه ای که هیچ ارتباطی به امور ورزشی و فوتبال ندارد) بدیهی است در این گونه موارد حل و فصل اختلافات از طریق مراجعه به محاکم عمومی که زیر نظر قوه قضاییه می باشد انجام خواهد شد. اما مورد دیگر فرضی است که اختلافات حقوقی بین اهالی فوتبال و مربوط به امور ورزشی  به وجود می آید. در این خصوص بند ۱ ماده ۶۶ اساسنامه فیفا  می گوید: (اهالی فوتبال نمی توانند منازعات مربوط به امور ورزشی خود را به مراجع قضایی عمومی ارجاع نمایند، مگر در موارد خاص که در اساسنامه و مقررات فیفا به آن اشاره شده باشد).  مثل این که یک بازیکن حرفه‌ای از باشگاه خود مبالغی را  طلبکار است و باشگاه از پرداخت دستمزد وی امتناع می‌کند یا اینکه شخص الف به عنوان بازیکن حرفه ای با یک باشگاه خاص قراردادی را برای مدت یک فصل ورزشی  امضا می نماید، اما بدون پایبندی به مفاد قرارداد امضا شده اقدام به امضای قرارداد با باشگاه دیگری می کند. با توجه به این که ورزش  فوتبال نقش بسیار پررنگ و تاثیرگذار در زندگی مردم اکثر جوامع جهان دارد  و تبلیغات و اطلاع رسانی مربوط به آن  بسیار گسترده است، اصل را براین می گذاریم،  خواننده محترم با مصادیق اختلافات مربوط به اهالی فوتبال تا حدود زیادی آشنایی دارد پس به منظور جلوگیری از طولانی شدن کلام به مثال های گفته شده اکتفا می‌کنیم.

بیشتر بدانید: دعوی الزام به ایفای تعهد قراردادهای ملکی

با توجه به توضیحات فوق  باید دید،

اختلافات فوتبالی بین اهالی فوتبال از طریق کدام مرجع رسیدگی و حل و فصل خواهد شد؟

با توجه به مقررات اساسنامه فدراسیون فوتبال ارکان قضایی فدراسیون عبارتند از: کمیته انضباطی، کمیته استیناف و کمیته اخلاقی. کمیته انضباطی صلاحیت رسیدگی به تخلفات موضوع  آیین‌نامه انضباطی فدراسیون فوتبال مصوب سال ۱۳۸۸ را دارد. کمیته استیناف نیز مرجع رسیدگی تجدید نظر از ارای صادره توسط کمیته انضباطی فدراسیون  فوتبال است. کمیته اخلاق نیز مسئول تدوین آیین نامه ها، دستورالعمل ها و مسائل اخلاقی و  بازی جوانمردانه خواهد بود.

آرای صادره از سوی ارکان قضایی فدراسیون، قابل شکایت در کدام مرجع می باشد؟

بر اساس اساسنامه فدراسیون فوتبال آرای صادره از سوی ارکان فدراسیون در صورتی که مورد پذیرش یکی از طرفین قرار نگیرد قابل طرح در فیفا خواهد بود. همچنین هرگونه فرجام خواهی از آرای صادره توسط فیفا می بایست در دادگاه حکمیت ورزش که مقر آن در لوزان سوئیس قرار دارد مورد رسیدگی قرار گیرد.

بیشتر بدانید: کلاهبرداری رایانه ای

در منازعات ورزشی مربوط به اهالی فوتبال وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

در پاسخ به این سوال می‌گوییم:

 گروه وکلای نستوه  متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است در منازعات مربوط به امور ورزشی مخصوصاً ورزش فوتبال به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. امیدواریم مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi