موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل مالیاتی شرکت ها

مالیات بر ارزش افزوده عبارت است از تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معی  فلذا لازم به توضیح است که مالیات بر ارزش افزوده متفاوت با مالیات بردرآمد و یا مالیات بر مستغلات و... است.

در صورت وجود اختلاف در پرداخت مالیات بین شرکت ها استناد به قانون مدنی که نشات گرفته از پرداخت مدنی بابت ضمانت می باشد خالی از وجه است؛ چرا که قانون حاکم بر اختلاف طرفین قانون خاص یعنی قانون مالیات بر ارزش افزوده است.

بر همین اساس وجود اطلاعات کافی از شرایط، نحوه پرداخت و پرداخت کننده مالیات بر ارزش افزوده می تواند منجر به تنظیم قرارداد صحیح گردد.

 حال سوال اینجاست که چنانچه در قرارداد تنظیمی فی ما بین شرکت ها در خصوص مالیات بر ارزش افزوده تعیین تکلیف نگردد و یا در خصوص پرداخت با ابهاماتی مواجه باشد تکلیف پرداخت مالیات بر ارزش افزوده با کدام یک از طرفین است.

توصیه می گردد در صورت تنظیم قرارداد حتماً با وکیل مشاوره نمایید و در خصوص نحوه پرداخت و طرف پرداخت کننده مالیات بر ارزش افزوده، طرفین به صورت شفاف در قرارداد مشخص نمایند و یا با علم به موضوع اقدام به تنظیم قرارداد نمایند.

مواردی که در خصوص مالیات شرکت ها می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • مالیات بر ارزش افزوده چیست؟
  • پرداخت مالیات بر ارزش افزوده با چه کسی است؟
  • طرح دعوی مالیاتی چگونه است؟
  • بهترین وکیل مالیاتی کیست؟
  • دفتر وکالت وکیل مالیاتی در تهران کجاست؟

آیا فعالیت در مناطق ویژه اقتصادی دلیلی بر عدم پرداخت مالیات است؟

لازم به توضیح است صرف انجام عملیات در مناطق ویژه دلیل عدم شمول مالیات ارزش افزوده نیست و به موجب مواد 7،6، 13و 52 قانون مالیات بر ارزش افزوده و همچنین بخشنامه 54409 و دیگر بخشنامه های مرتبط معافیت مالیاتی مناطق آزاد منوط به تحقق توامان دو شرط ذیل خواهد بود:

  1. مقیم بودن یعنی ثبت شرکت در منطقه مطابق ماده 590 قانون تجارت یا داشتن مجوز فعالیت از سازمان مسئول مناطق  آزاد تجاری- صنعتی ویژه اقتصادی حسب مورد
  2. عرضه کالا و ارائه خدمات در محدوده مناطق مورد اشاره

بخشنامه های شماره 47/94/200 مورخ 10/05/1394 و 54409 مورخ 26/05/1388 اداره مالیات، نیز موید همین موضوع است.

پرداخت مالیات بر ارزش افزوده با چه کسی است؟

چنانچه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در قرارداد به صراحت مشخص گردد ابهامی برای طرفین وجود ندارد حال آنکه اگر به صورت مبهم پرداخت مشخص گردد می تواند موجب بروز اختلافاتی گردد.

در هر صورت دریافت مالیات بر ارزش افزوده و پرداخت آن به موجب حکم قانون بوده چرا که تعهداتی که به موجب قانون بر اشخاص بار میگردد نیاز به تصریح در قرارداد نداشته و سکوت قراردادی نمیتواند دلالتی بر معافیت افراد از تکالیف قانونی داشته باشد.

به موجب ماده 18 قانون مالیات بر ارزش افزوده، مودی، مکلف به ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده بوده و به موجب ماده 20 همین قانون، مؤدیان مکلفند مالیات موضوع این قانون را در تاریخ تعلق مالیات، محاسبه و از طرف دیگر معامله (خریداران یا کارفرمایان) وصول نمایند و وفق ماده 21 پس از وصول مالیات بر ارزش افزوده به حساب سازمان امور مالیاتی واریز نمایند.

با این وصف پرداخت مالیات بر ارزش افزوده چنانچه در قرارداد مشخص نشده باشد از تکالیف کارفرمایان در قرارداد می باشد.

بهترین وکیل مالیاتی شرکت ها کیست؟

توصیه می گردد وکیل مالیاتی خود را از بین وکلای دادگستری دارای پروانه وکالت معتبر انتخاب نمایید چراکه وکیل دادگستری علیرغم اطلاع از قوانین و مقررات مالیاتی نسبت به قوانین و مقررات جزایی نیز آگاهی و اطلاعات داشته و می تواند از طریق مسیر قانونی پرونده مالیاتی شما را حل نماید.

فلذا بهترین وکیل مالیاتی وکیلی است که اطلاعات کافی از قوانین و مقررات مالیاتی داشته باشد.

جریمه عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده چقدر است؟

عدم پرداخت مالیات در مواعد مقرر قانونی موجب تعلق جریمه به میزان 2٪ در ماه نسبت به مالیات پرداخت نشده و مدت تأخیر خواهد بود.

فلذا توصیه می گردد نسبت به پرداخت مالیات در مواعد مقرر اقدام نمایید.

logo-samandehi