موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل مالیات بر ارزش افزوده

با سلام و درود بر همراهان همیشگی تیم تحریریه گروه وکلای نستوه

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل مالیات بر ارزش افزوده خواهیم پرداخت.  در پایان این مطلب به پاسخ پرسش های ذیل دست خواهید یافت.

بیشتر بدانید: فرار مالیاتی چیست؟

مواردی که در خصوص وکیل مالیات بر ارزش افزوده می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از مالیات چیست؟
  • انواع مالیات کدام است؟
  • منظور از مالیات بر ارزش افزوده چیست؟
  • مالیات بر ارزش افزوده بر چه کالاها و خدماتی تعلق می گیرد؟
  • در خصوص مالیات بر ارزش افزوده وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟
  • بهترین وکیل مالیاتی تهران کیست؟

برای بهره مندی از مشاوره تخصصی با وکیل مالیاتی در موسسه حقوقی دادآوران نستوه می توانید هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

در تمامی جوامع،  بخشی از درآمدهای مردم (اشخاص حقیقی و حقوقی) در قالب مالیات  به دولت پرداخت می شود، این پرداخت ها علاوه بر اینکه منبع درآمدی برای دولت به حساب می آید، سرمایه است که دولت از آن  به منظور بازیابی و بهبود زیر ساخت های کشور بهره می گیرد. در واقع دولت ها مدعی می باشند،  زیرساخت های جامعه به منظور انجام فعالیت های اقتصادی و درآمد زا از جانب آن ها ایجاد و اداره می شود، لذا اشخاص حقیقی و حقوقی که با استفاده از این منابع و زیرساخت ها اقدام به کسب درآمد و ثروت می نمایند مکلف خواهند بود، بخشی از درآمدهای خود را تحت عنوان مالیات به دولت پرداخت نمایند.

بیشتر بدانید: وکیل مالیاتی شرکت ها

انواع مالیات کدام است؟

مالیات انواع مختلفی دارد؛ مالیات مستقیم که خود بر دو نوع است، مالیات بر درآمد و مالیات بر دارایی. منظور از مالیات بر درآمد مالیاتی است که به درآمدهای اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی تعلق میگیرد.

مالیات بر درآمد شامل:

 مالیات بر درآمد املاک، مالیات بر درآمد حقوق، مالیات بر درآمد کشاورزی، مالیات بر درآمد مشاغل، مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی، مالیات بر درآمد اتفاقی و مالیات بر درآمد منابع مختلف است.

مالیات بر دارایی نیز شامل:

مالیات بر ارث، مالیات به حق تمبر، مالیات سامانه املاک، مالیات بر اراضی بایر و مالیات بر مستغلات مسکونی خالی خواهد بود. البته ساز و کار مورد اخیر هنوز در کشور ما  موجود نیست.

 مالیات غیر مستقیم:

مالیات غیر مستقیم  همان مالیات بر ارزش افزوده می باشد. در ادامه این مطلب به بررسی مالیات بر ارزش افزوده خواهیم پرداخت. لذا با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید.

بیشتر بدانید: وکیل مالیاتی

نظام مالیات بر ارزش افزوده نوعی از مالیات بر پایه مصرف به شمار می آید، به نحوی که در نظام مالیاتی و اقتصادی یک کشور تاثیر بسزایی دارد. از اهداف وضع مالیات بر ارزش افزوده مواردی نظیر: شفاف سازی معاملات اقتصادی و افزایش دراز مدت درآمدهای دولت است.

تعریف مالیات بر ارزش افزوده به زبان ساده و روان چیست؟

در پاسخ، به صورت کوتاه و مختصر می گوییم: مالیات بر ارزش افزوده  نوعی از مالیات است، که بر بهای کالا و خدماتی که در داخل کشور در ازای آن پول پرداخت می‌شود، وضع خواهد شد. با ذکر مثالی موضوع را روشن میکنیم. بارها اتفاق افتاده است که برای خرید کالایی خاص به فروشگاه رفته اید، با مشاهده بسته بندی کالا متوجه میشوید، بهای کالا به همراه مالیات بر ارزش افزوده درج گردیده است. برای مثال اگر بهای کالا ۱۰ هزار تومان باشد، به همراه مالیات بر ارزش افزوده بهای آن بیش از مبلغ مزبور خواهد بود. در این باره ماده یک قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۶ می گوید: (عرضه کالا و ارائه خدمات در ایران و همچنین واردات و صادرات آنها مشمول مقررات این قانون می‌باشد).

به طور کلی، کلیه کالاها و خدمات و همچنین واردات و صادرات کالا و خدمات در ایران مشمول مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود. مگر کالاها و خدماتی که در فصل دوم قانون مزبور معاف از مالیات بر ارزش افزوده است.

بیشتر بدانید: مشاوره مالیاتی

کدام کالاها یا خدمات از مالیات بر ارزش افزوده معاف می باشند؟

به منظور دستیابی به پاسخ این پرسش به مواد ۱۲ و ۱۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده مراجعه نمایید. به موجب  مواد فوق برخی از کالاها و خدمات از مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهند بود. به دلیل جلوگیری از طولانی شدن این مطلب صرفاً به برخی از این کالاها و خدمات اشاره می نماییم.  شما خواننده محترم می توانید به منظور کسب آگاهی و مطالعه بیشتر به مواد  اشاره شده مراجعه کنید.

برخی از کالاها و خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده در حوزه عرضه کالا و ارائه خدمات و همچنین واردات محصولات عبارتند از:

 کشاورزی فرآوری نشده، دام و طیور زنده، آبزیان، زنبور عسل و نوغان، انواع کود، سم، بذر و نهال، آرد خبازی، نان، گوشت، قند، شکر، برنج، حبوبات، سویا، شیر، پنیر، روغن نباتی و شیر خشک مخصوص تغذیه کودکان و ...

بیشتر بدانید:وکیل جرایم مالیاتی

در موضوع حقوقی مربوط به مالیات بر ارزش افزوده  وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

در پاسخ به پرسش می گوییم: امور حقوقی مربوط به مالیات ها از موضوعات تخصصی علم حقوق به حساب می آید، به نحوی که در اغلب کشورهای دنیا وکلای مالیاتی به صورت انحصاری و تخصصی در این حوزه به وکالت می پردازند. اما در کشور ما چنین متخصص در حوزه وکالت مالیاتی وجود ندارد، در واقع کلیه وکلای رسمی دادگستری صرف نظر از اینکه چه میزان دانش، تجربه و تخصص در حوزه حقوق مالیات ها را دارا می باشند، حق مداخله و وکالت در پرونده های مالیاتی را دارا خواهند بود. از این رو توصیه می کنیم؛ در پرونده های مالیاتی وکیل خود را از بین  وکلای مجرب و متخصص در حوزه امور مالیاتی انتخاب نمایید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص در حوزه امور مالیاتی همواره آماده و مشتاق است در پرونده های مالیاتی شما به عنوان مشاور یا وکیل در کنارتان باشد.

امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه گردیده است،  مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد شما می توانیداز طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه  تماس بگیرید.

logo-samandehi