موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل مالیات

قبل از هر چیز لازم به توضیح است وکیل مالیاتی نیازمند دارا بودن پروانه وکالت دادگستری نمی باشد از این رو هر شخصی می تواند به عنوان وکیل مالیاتی انتخاب شود.

این موضوع دارای ایرادات فراوانی است از جمله آنکه شما به هیچ عنوان نمی توانید تخصص شخص مدعی که فاقد پروانه وکالت نیز می باشد را تشخیص دهید، همچنین زمانی که شخصی مدعی وکیل مالیاتی می باشد فاقد پروانه وکالت باشد می تواند اقدام به هرگونه وعده برای پرونده مالیاتی دهد و در صورت تخلف هیچ مرجع نظارتی برای این موضوع وجود ندارد و شما نمی توانید اقدام به پیگیری از سوی نهاد های نظارتی باشید. با توجه به همین متن مختصر، مشخص می شود در صورت عدم پیگیری علمی از سوی وکیل مالیاتی که فاقد پروانه وکالت است و ورود ضرر به مؤدی، ایشان از هیچ حقوق قانونی برخوردار نمی باشد و حتی در مواردی نیز امکان طرح دعوی و مطالبه ضرر و زیان نیز شاید میسر نباشد.

به هر روی توصیه داریم در صورت مواجه با اشخاصی که مدعی تخصص در امور مالیاتی می باشند ضمن تقاضای ارائه پروانه وکالت از ایشان دلیل مورد ادعای تخصص در امور مالیاتی را نیز جویا گردید. مالیات، برای شکوفایی و رشد هر جامعه ای نقش بنیادین را ایفا می نماید از این رو تصمیم داریم اطلاعاتی را در خصوص نحوه تشخیص مالیات در موسسه حقوقی دادآوران نستوه با شما به اشتراک بگذاریم.

مواردی که در خصوص وکیل مالیات می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • وکیل مالیاتی در تهران کیست؟
  • بهترین وکیل و مشاور مالیاتی تهران کیست؟
  • اعتراض به مالیات چگونه است؟
  • نحوه تعیین مالیات چگونه است؟
  • هزینه وکیل مالیاتی چقدر است؟

مالیات به موجب برگ تشخیص تعیین می گردد و این برگ به مؤدی ابلاغ می گردد. در صورت اعتراض به مراجع حل اختلاف مالیاتی ارسال می گردد و عدم اعتراض موجب قطعی شدن میزان مالیات تعیینی در برگ تشخیص دارد. بر این اساس و به موجب قانون برگ تشخیص بایستی دارای ویژگی هایی باشد که مورد نظر قانونگذار قرار گرفته است.

قانونگذار برگ تشخیصی را قانونی طلقی نموده است که بر اساس مأخذ صحیح و همچنین متکی به دلائل و اطلاعات کافی باشد و فقدان این موارد دلیلی بر بی پایه و اسا بودن برگ تشخیص در هیأت حل اختلاف می باشد. برگ تشخیص می بایست به نحوی تنظیم گردد که کلیه فعالیت های مربوط به درآمد های حاصل شده به صورت صریح قید گردد به نحوی که هیچگونه ابهامی برای مؤدی وجود نداشته باشد و به روشنی مشخص کننده میزان درآمد مشمول مالیات مؤدی باشد و در نهایت برگ تشخیص مالیات باید دارای امضاء به اضافه نام امضاء کنندگان آن و سمت آنها به صورت خوانا باشد.

این اشخاص مسئول مندرجات برگ تشخیص و نظر خود در خصوص تعیین مالیات بر اساس قانون از هر جهت خواهند بود. امکان طرح دعوی کیفری و یا شکایت در صورت وجود شرایطی برای اشخاص حقیقی و حقوقی در این خصوص وجود دارد.

اشخاص فوق همچنین مکلفند در صورت تقاضا و استعلام مؤدی در خصوص نحوه تشخیص مالیات عملکرد دوره مربوطه، اقدام به ارائه گزارشی که مبنای صدور برگ تشخیص قرار گرفته است را به مؤدی اعلام نمایند و همچینین هرگونه توضیحی که از آنان را بخواهد می بایست به وی ارائه نمایند. برگ تشخیص از زمان صدور و ابلاغ آن به مؤدی دارای مهلت برای اعتراض می باشد. عدم اعتراض به برگ تشخیص مالیات منجر به قطعی شدن مالیات دوره عملکرد آن می شود.

اعتراض به مالیات چگونه است؟

در صورتی که قصد اعتراض به مالیات را دارید قبل از هرچیز بایستی اقدام به دریافت برگ تشخیص نمایید چراکه مبنای اعتراض به مالیات همین برگ تشخیص می باشد. لازم به توضیح است به هیچ عنوان مأمور امور مالیاتی نمی تواند از ارائه برگ تشخیص مالیات استنکاف نماید و به موجب قانون تکلیف به ارائه این برگه و حتی توضیحات تکمیلی در صورت نیاز به مؤدی را دارد.

پس از دریافت برگ تشخیص با مدارک خود به وکیل مالیاتی مراجعه نمایید و ضمن اخذ مشاوره در خصوص نحوه اعتراض به تشخیص میزان مالیات، نحوه اعتراض به مالیات اقدام به تهیه لایحه دفاعیه و در صورت لزوم اعطای وکالت در پرونده مالیاتی بنمایید.

logo-samandehi