موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل ملکی تهران

با سلام و درود بر شما همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان وکیل ملکی تهران خواهیم پرداخت. پیش از شروع بحث باید یادآوری کنیم، دعاوی ملکی از دعاوی مهم به حساب می آید، چراکه در جامعه ایران ملک از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار بوده و شاخص تورم ملک نجومی و همواره رو به افزایش است. از این حیث تصمیم گرفتیم، مطلبی با عنوان وکیل ملکی تهران تهیه و ارائه نماییم.  امیدواریم این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد.

بیشتر بدانید:وکیل املاک

مواردی که در خصوص وکیل ملکی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از مالیات چیست؟
  • منظور از دعاوی ملکی تهران چیست؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعاوی ملکی تهران کجاست؟
  • به منظور ثبت دادخواست دعاوی ملکی تهران به کجا مراجعه نماییم؟
  • در دعاوی ملکی تهران وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟
  • هزینه وکیل ملک در تهران چقدر است؟

موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات مشاوره تخصصی به شما عزیزان می باشد از اینرو جهت دریافت مشاوره تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در این موسسه از طریق راه های ارتباطی اعلامی در تماس باشید.

منظور از دعاوی ملکی چیست؟

و مهم تر اینکه برخی از مصادیق آن کدام است؟ در پاسخ به این پرسش خواهیم گفت: به طور کلی و مطابق مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی دعاوی ملکی به دعاوی گفته می شود که موضوع دعوی ملک باشد. مطابق قانون مدنی دعاوی می‌تواند از یک حیث  بر دو نوع باشد، دعاوی منقول و دعاوی غیر منقول. دعاوی مربوط به املاک از دعاوی غیر منقول به حساب می آید. با ذکر مثالی موضوع را روشن می کنیم. در صورتی که اختلاف بین اشخاص الف و ب  بر سر مالی نظیر اتومبیل، تلویزیون و یا حتی وجه نقد باشد؛ این دعوا از نوع دعاوی منقول به حساب آمده و تابع تشریفات مربوط به دعاوی منقول خواهد بود. از طرف دیگر این امکان وجود دارد، اختلاف به وجود آمده بین اشخاص مربوط به ملک باشد. نظیر اختلافاتی که در خصوص زمین، آپارتمان، ویلا و مواردی از این دست به وجود می آید. مورد اخیر از نوع دعاوی مربوط به املاک خواهد بود. پس تا اینجا دانستیم، از حیث مقررات قانون مدنی و قانون آیین دادرسی مدنی دعاوی  می‌تواند بر دو نوع باشد، دعایی منقول و  غیرمنقول، دعاوی  املاک از نوع دعاوی غیر منقول خواهد بود.

بیشتر بدانید: دستور فروش مال مشاع

مورد بعدی که در این جا می بایست مطرح و در خصوص آن توضیحاتی ارائه دهیم، مصادیق دعاوی مربوط به املاک میباشد. برخی از دعاوی املاک به شرح ذیل است:

الف . الزام به تنظیم سند رسمی ملک؛

 در مواردی این امکان وجود دارد، ملکی به موجب سند عادی (منظور مبایعنامه های  عادی می باشد)  مورد نقل و انتقال واقع گردد، در صورتی که فروشنده پس از انجام معامله از تنظیم سند رسمی انتقال به نام خریدار امتناع نماید، خریدار می تواند با رعایت تشریفات مقرر قانونی دعوی با عنوان الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی انتقال طرح نموده و از این طریق حقوق تضییع شده خود را استیفا نماید.

ب . الزام به تحویل مبیع غیر منقول؛

فرض کنید، شخصی یک ملک نظیر آپارتمان یا یک دستگاه ویلا را به موجب سند رسمی خریداری نماید، چنانچه  پس از تنظیم سند رسمی انتقال فروشنده از تحویل ملک به خریدار امتناع نماید، در این فرض خریدار می‌تواند با طرح دعوی به ‌خواسته الزام به تحویل مبیع غیرمنقول فروشنده را ملزم به تحویل ملک نماید.

پ . خلع ید؛

 این دعوی نیز یکی از عناوین مربوط به دعاوی املاک می باشد. در مواردی این امکان وجود دارد، ملک از سوی شخصی مورد تصرفات غیرقانونی و به اصطلاح غاصبانه قرار گیرد. در چنین وضعیتی مالک می تواند با در دست داشتن سند رسمی مالکیت  دعوای به خواسته خلع ید  به طرفیت متصرف مطرح و از این طریق ملک را از متصرف غیر قانونی بازپس گیرد. در فوق به بیان برخی از انواع دعاوی ملکی اکتفا نمودیم. به منظور آشنایی با مقررات دعاوی ملکی می‌توانید، به مطالبی که سابقاً توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و در همین صفحه ارائه گردیده است مراجعه نمایید.

بیشتر بدانید: خلع ید

رسیدگی به دعاوی ملکی تهران در صلاحیت کدام مرجع میباشد؟

هر یک از محاکم حقوقی تهران دارای صلاحیت ذاتی و محلی به منظور رسیدگی به دعاوی املاک واقع در شهر تهران را خواهد داشت. با این توضیح که، قانون گذار در قانون آیین دادرسی مدنی به منظور سهولت در کار، دادگستری تهران را به مجتمع‌های قضاییه کوچکتر تقسیم نموده، و به طور کلی پس از ثبت دادخواست  پرونده به مجتمع قضایی واقع در محل وقوع ملک ارجاع خواهد شد. خوب است بدانید، دعاوی مربوط به املاک در دادگاه محل وقوع ملک رسیدگی می گردد.

بیشتر بدانید: دعوی الزام به رفع مزاحمت از ملک

به منظور ثبت دادخواست مربوط به دعاوی املاک به کجا مراجعه نماییم؟

در حال حاضر می توانید به منظور ثبت دادخواست حقوقی خود در دعاوی مربوط به املاک به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی واقع در هر یک از نقاط کشور مراجعه نمایید‌. در حقیقت پس از آن که دادخواست خود را از طریق دفاتر مربوطه به ثبت رساندید، پرونده به منظور رسیدگی به مرجع قضایی صالح ارجاع می گردد. با ذکر مثالی موضوع را روشن می‌کنیم. همانطور که در فوق توضیح دادیم، رسیدگی به دعاوی املاک واقع در شهر تهران در صلاحیت مراجع حقوقی تهران می باشد‌. شما می توانید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی واقع در شهرهای دیگر ایران؛ نظیر تبریز، ساری، رشت و غیره دادخواست دعوی خود را ثبت نمایید. پس از آن که دادخواست شما از طریق سامانه الکترونیک قضایی به ثبت رسید، پرونده به منظور رسیدگی به مجتمع  قضایی صالح در تهران ارجاع خواهد شد.

بیشتر بدانید: حق الوکاله وکیل چیست و چگونه تعیین می شود؟ 

در دعاوی مربوط به املاک واقع در شهر تهران، وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

دعاوی مربوط به املاک از دعاوی مهم و تخصصی در دادگستری به حساب می آید، و از آنجایی که در جامعه ایران ملک از ارزش و اعتبار اقتصادی بسیار بالایی برخوردار است، این حساسیت ایجاد می شود تا پیش از هرگونه اقدام حقوقی و قضایی با وکلای متخصص در این خصوص مشورت نمایید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای متخصص و مجرب و در حوزه املاک واقع در شهر تهران همواره آماده و مشتاق است در کلیه پرونده‌های مربوط به املاک به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده‌های مربوط املاک شهر تهران به شرح زیر است:

بررسی دقیق اسناد و مدارک شما و ارائه راهکاری حقوقی و تخصصی، تنظیم دادخواست حقوقی در دعاوی مربوط به املاک شهر تهران توسط وکیل متخصص، تنظیم لوایح حقوقی در خصوص دعاوی مربوط به املاک شهر تهران توسط وکیل متخصص، وکالت به منظور مطالعه پرونده های مربوط به املاک شهر تهران و ارائه راهکاری به منظور دفاع از حقوق حقه شما، قبول وکالت در پرونده های مربوط به املاک شهر تهران و دفاع از حقوق شما در کلیه مراجع قضایی و سایر مراجع قانونی

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع شده باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi